Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strako, táhni na Spartu, doprovázelo zápasy Slavie

Sport

  21:50
PRAHA - Ještě žádný český fotbalový trenér nikdy nevyvolal tolik emocí. Vše začalo začátkem října loňského roku, kdy se "kovaný" sparťan František Straka stal trenérem Slavie. Protesty fanoušků červenobílých začaly již před jeho jmenováním do funkce a neustále pokračovaly. Tomu je však konec. Straka ve čtvrtek rezignoval.

Když půjdeme v čase zpět, narazíme na podobný případ před třemi lety ve Slavii. Tu tehdy přišel spasit kovaný sparťan a velký srdcař František Straka, s čímž se příznivci sešívaných nehodlali smířit. Na jeho odvolání dokonce uspořádali protestní pochod. foto: ČTK

Prvního října médii probleskla šokující zpráva. František Straka se stane trenérem Slavie! O den později se tak stalo. Po domácí výhře "červenobílých" nad Olomoucí 1:0 byl odvolán dosavadní kouč Michal Petrouš, jehož pozici zaujal František Straka. Z pokřiků a transparentů "Strako, táhni na Spartu," se stal tradiční doprovodný program zápasů "sešívaných" režírovaný fanoušky Slavie.

Několik dní poté vandalové počmárali Strakovi dům. "Zradils Spartu," bylo například na fasádě domu. "Je to hyenismus," reagoval postižený kouč.

Vandalové Strakovi počmárali dům.

Hned před dalším zápasem, který hostila Viktoria Žižkov, slávisté pořádali protestní pochod Prahou. "Slavie není mafie! Nešpiňte tradice, Straka překročil hranice," připravili transparent někteří příznivci vršovického celku. "Straka ve Slavii? Poslední Řebíček do rakve," hlásali zase jiní.

Po těchto incidentech dostal Straka dokonce ochranku. "Radili mi, abych raději seděl na lavičce," řekl po utkání na Žižkově.

V Edenu, kde je doma Slavia, se na jednom z tréninkových hřišť pak objevily čtyři kříže, na nichž byla naspaná jména Františka Straka, Miroslava Platila a bratrů Řebíčkových.

Čtyři kříže se jmény Straky, Platila a bratrů Řebíčků.

Na oficiálním 2. Slávistickém večeru pro Odbor přátel a fanklub zazněla upravená píseň Waldemara Matušky Sbohem lásko urážející Františka Straku. "Sbohem, Franto, nech nás žít, nech nás žít, bude klid, žádnej pláč už nespraví to tvý srdce sparťanský. Já tě nikdy neměl rád, co ti víc můžu dát, nejsi žádnej ideál, tak už táhni o dům dál...“

Pozadu nezůstali však ani příznivci Sparty. Na fanouškovských stránkách Spartaforever.cz se už Strakovo jméno neobjevuje. Oslovují ho "ten, jehož jméno jméno nesmíme vyslovit".