2. prosince 2017 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Stramaccioni: Video sudím pomůže, jsme rádi, že si to vyzkoušíme jako první

Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Neuznaný jasný gól v podzimním derby Slavia–Sparta či ostravský obrat proti Karviné z ofsajdových situací v minulém kole. To jsou jen některé z přehmatů sudích v české fotbalové lize během posledních měsíců. Nejen tyto momenty poznamenaly regulérnost nejvyšší domácí soutěže. Špatná a sporná rozhodnutí sudích jsou téměř na týdenním pořádku.

K uvedeným minelám by tento víkend, v posledním podzimním kole, již nemělo dojít minimálně v duelu Sparty s Mladou Boleslaví. V něm si totiž český fotbal poprvé na prvoligové úrovni vyzkouší kýženou novinku – videorozhodčího. „Pro posílení důvěryhodnosti profesionálního fotbalu je to velice důležité,“ neskrývá nadšení předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

„Stejně jako v případě ohně, i pro video platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán,“ upozorňuje Svoboda s tím, že jeho používání není spásonosné. „Nelze od toho čekat zázraky, že najednou nebude docházet k chybám. Primárním úkolem je odstranit zjevné omyly, které mají fatální dopad na výsledek.“

Kladně reagují také týmy, které premiéra zastihne v neděli přímo na hřišti. Zápas Sparty s Mladou Boleslaví byl vybrán po dohodě LFA se stanicí O2 TV Sport, která ligu z hlavní části vysílá.

„Jsem ohledně projektu videorozhodčího optimistický. Podle mého názoru technologie hodně pomůže jak hlavnímu rozhodčímu, tak i pomezním sudím při řešení složitých situací. Jsme rádi, že si to jako Sparta vyzkoušíme jako první v Česku,“ uvedl pro LN kouč Sparty Andrea Stramaccioni. „V Itálii je tento projekt úspěšný. Jde jen o to, aby sudí zapracovali na rychlosti rozhodování, protože hra je zastavena a hráči čekají.“

„Myslím si, že to je jedině dobře. Žádný klub se nemůže bránit novým technologiím,“ souhlasí jeho nedělní protivník na lavičce Mladé Boleslavi Petr Čuhel.

Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia (Roman Hrubeš)

Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia (Roman Hrubeš)

Oba týmy si musí uvědomit, že přes přítomnost videorozhodčího si samy jeho služby vyžádat nemohou. Ani trenéři, ani fotbalisté. Jinak jim hrozí žluté napomenutí. „Na hráče to žádný vliv mít nemůže, ti musí k utkání přistupovat na maximum, ať je zápas pod videorozhodčím, nebo ne,“ říká Čuhel.

Speciální přípravu neplánují ani muži, na něž padne největší pozornost – rozhodcovské duo Hrubešů. Přesto i oni pociťují výjimečnost okamžiku.

O dva roky starší Roman, který je zároveň hlavní školitel projektu, bude s asistentem Emilem Ubiasem vše kontrolovat v přenosovém voze. „Je to, jako kdybych šel pískat derby, protože odpovědnost a očekávání, aby se to povedlo, jsou podobné,“ přirovnává.

Poznatky ze zkoumaných situací na hřišti využije jeho jmenovec Karel. Zkušený sudí utkání na Letné vnímá především jako velkou výzvu. „Strach není namístě, vždyť video je tady především proto, aby nám pomáhalo. Videorozhodčí by měl pro fotbalové rozhodčí, podobně jako v dalších sportech, představovat především servis a pomoc,“ myslí si.

Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia
Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia

Novinku si v testovací fázi vyzkoušel nejen z pozice sudího, ale také asistenta u videa. „Určitou zkušenost z obou stran dané problematiky tak mám, nicméně si uvědomuju, že ostrý zápas v nejvyšší soutěži s videorozhodčím provázejí velká očekávání.“

Za delegovaný rozhodcovský tým si přeje, aby zásah videa v neděli nebyl potřeba. „Pokud by ale opravné rozhodnutí videorozhodčího bylo ve prospěch fotbalu, rozhodně bych s tím problém neměl.“

Snad se video jako prospěšné fotbalu brzy ukáže.