Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Střížkov již nesmí používat jméno a logo Bohemians

Ta pravá Bohemka? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ta pravá Bohemka? | foto: ČTK

PRAHA Kdo jsou praví Bohemians? Po dlouhých tahanicích by mělo dojít v jednom z nejkomplikovanějších sporů uvnitř českého fotbalu k jednoznačnému závěru. Druholigoví Bohemians 1905 včera odtajnili konečný verdikt Úřadu průmyslového vlastnictví. V­něm se uvádí, že jsou jediným subjektem, který může používat název Bohemians včetně loga s klokanem.

"Toto rozhodnutí nejde napadnout. Jde o­konečný výsledek našeho čtyřletého úsilí," prohlásil ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl. "Klokani" nedávno potvrdili postup do nejvyšší soutěže a netouží se v ní potkat se svým nechtěným jmenovcem. "Po svazu požadujeme, aby byl do příští sezony první ligy přihlášen pod názvem Bohemians pouze jeden klub," vyjádřil se jasně Přibyl.

Plavcům jméno brát nechtějí
Situace však není tak jasná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Další strany sporu ji vidí jinak. Název a logo dosud vlastnila Tělovýchovná jednota Bohemians, která ho fotbalistům od začátku devadesátých let pronajímala a dělá si na něj nárok stále. "Úřad vydal dvě stejná rozhodnutí. První jsme od něj dostali už v­roce 1990 na totožné logo, což prostě nejde. Kdyby to takhle fungovalo, mohli bychom si požádat o značku Škodovky nebo Coca Coly a dostali bychom ji taky. Budeme to dál řešit," zareagoval pro Lidové noviny generální sekretář TJ Bohemians Richard Šach.

Zmíněné verdikty si ale podle Přibyla neodporují. "Tu registraci Tělovýchovná jednota má, ale ne na provoz sportovních klubů, organizovaní účasti v klubových soutěžích, zejména v kopané jako my." Omezovat jiné sportovní oddíly, které jsou v TJ Bohemians sdruženy, ostatně ani nemají fotbalisté Bohěmians 1905 v úmyslu. "Naším cílem není připravovat o­jméno Bohemians házenkáře nebo plavce," slíbil Přibyl.

Ustoupit z pozic ale nehodlají ani fotbalisté Bohemians Praha sídlící na Střížkově. "Protože jsme členem Tělovýchovné jednoty, nemusíme podnikat žádná další opatření. Nadále se budeme jmenovat Bohemians Praha a užívat příslušné logo," řekl ČTK sportovní ředitel FK Bohemians Praha Josef Jícha.

Jasno musí být do losování ligy
Také tyto argumenty Přibyl vyvrací. „Střížkov není členem TJ. I kdyby jím byl, přesto by na logo a název neměl nárok a­musel by nás žádat o­povolení k používání." Rozhodující slovo bude mít pravděpodobně fotbalový svaz, který se zatím nepřiklonil k žádné možnosti. "Určitě to ale musí být vyřešené do červnového losovacího aktivu," slíbil šéf oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Ve Vršovicích, kde Bohemians 1905 působí, jsou skálopevně přesvědčení, že jejich výklad ostatní budou muset přijmout a od podzimní části ligy budou existovat Bohemians jediní, jako tomu bylo téměř sto let. "Neoprávněné používání naší značky by to hraničilo s trestným činem," varoval právník Bohemians 1905 Pavel Fráňa.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...