Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Střížkovský tým šokoval: nenastoupil do zápasu proti Bohemians 1905

Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | foto: ČTK

PRAHA Kontroverzní šéf Bohemians Praha Karel Kapr znovu rozvířil fotbalové vody. Z jeho rozhodnutí dnes tým nenastoupil do zápasu proti Bohemians 1905. Oznámil tak bezprostředně před utkáním které mělo začít dnes ve čtyři hodiny.

Přímo na stadionu už jednali zástupci obou klubů a ČMFS. K dohodě podle očekávání nedošlo. "Dozvěděli jsme se to 15 minut před výkopem, byli jsme připravení nastoupit. Je to pokyn vedení, které řeklo v kabině, že nepůjdeme na hřiště," řekl České televizi trenér hostů Jindráček.

Derby Bohemek ani nezačalo. Střížkov měl dvě verze vysvětlení

Tři čtvrtě na čtyři odpoledne ve Vršovicích, na tribunách téměř 8 tisíc diváků, na trávníku připraveni domácí fotbalisté Bohemians 1905, jenže soupeř nikde. Hráči střížkovských Bohemians Praha nevyšli ze šatny a očekávané pražské derby se neuskutečnilo. Představitelé klubu, který si před pěti lety přisvojil jméno slavného zelenobílého klubu, nabídli dvojí vysvětlení, proč se odhodlali ke kroku, jaký domácí fotbalová soutěž ve své historii nepamatuje.

1. Kaprova verze: Bohemians 1905 nejsou členem fotbalového svazu.
Šéf klubu Karel Kapr předložil vlastní prohlášení, v němž tvrdí, že klub Bohemians 1905 není členem fotbalového svazu. Kvůli pět let táhnoucímu se sporu již loni na podzim vyhrožoval, že svůj tým do derby Bohemek nepošle. V říjnu nakonec od radikálního řešení ustoupil, tentokrát hrozbu naplnil. Konečné rozhodnutí však prý padlo až pět minut před začátkem zápasu. "Předseda svazu Hašek mi loni tvrdil, že bude všechno do zimy vyřešené. Dnes máme duben a nic vyřešené není. Pokud se udělá nějaký zásadní krok, tak nepředpokládám, že někdy bude něco vyřešené," argumentoval klubový boss, který nedávno přišel také s obviněním, že se snažila jeho hráče na závěr minulé sezony uplatit Olomouc. Ředitel vršovických Bohemians 1905 Lukáš Přibyl předložil v reakci na Kaprovo jednání delegátovi zápasu oficiální svazový dokument potvrzující, že Bohemians 1905 je členem fotbalového klubu. "Vždyť Střížkov s námi hrál i na podzim, kupuje od nás hráče - tak jak může tvrdit, že nejsme členy svazu?" divil se Přibyl. Kaprův názor ani tím změnit nemohl. Střížkovskému majiteli nakonec ani nevadilo, že na prestižní zápas čekal vyprodaný stadion a připravená na přímý přenos byla také televize. "Chtěli jsme, aby to bylo co nejtransparentnější. Už neznáme jiný způsob, jak tuhle kauzu rozseknout," obhajoval bojkot.

2. Jíchova verze: Napadli naše fanoušky včetně mých dcer. Nezávisle na Kaprovi zdůvodňoval rozhodnutí nenastoupit k zápasu sportovní ředitel střížkovského klubu Josef Jícha. "Naši fanoušci byli hned po výstupu z autobusu napadeni. Včetně mých dcer. Hráči i my jsme do té doby chtěli nastoupit. Nevím, co by se tady stalo, kdybychom třeba vyhráli," předkládal Jícha u šaten vlastní verzi. Na námitku, že jeho šéf Kapr považoval za důvod k bojkotu zápasu svazový spor, se nenechal zaskočit. "K této atmosféře došlo kvůli tomu, že svaz nechal spor dojít takhle daleko. Co by se stalo za rok, za dva..." Napadení má prý zachycené na videu, ale nejdřív ho chce předložit svazovým orgánům. Podle domácích pořadatelů k žádným incidentům na stadionu ani před ním nedošlo, což potvrdila také policie. "Věděli jsme, že si soupeř najímá i několik provokatérů. Proto jsme informovali dopisem policii i svaz," prohlásil ředitel vršovického klubu Přibyl.

Reakce domácích: divákům nabídli náhradní zápas.
Domácí hledali pro krok střížkovského soupeře pochopení jen těžko."Střížkovu to momentálně nejde po sportovní stránce a je odsouzený k sestupu. Tohle je asi poslední možnost, jak na sebe může upozornit. Pevně věřím, že nakonec půjdou tam, kam patří," vyjádřil se trenér Pavel Hoftych. Méně zaskočeně se tvářil brankář Radek Sňozík. "Potvrzuje to, jací lidí tam fotbal dělají. O fotbal jim vlastně ani nejde," pravil kapitán týmu od Botiče. Na tribunách Ďolíčku zůstalo několik tisícovek diváků a sledovali utkání, v němž nastoupili na obou stranách pouze domácí fotbalisty. Přímo na hřišti vyběhl například také Hoftych nebo herec Ivan Trojan, který patří mezi nejznámější příznivce Bohemians 1905.

Tímto protestem hrozil tým Bohemians Praha už dříve, ale až dnes k němu přistoupil, navíc velmi ubohým způsobem. Svůj záměr totiž hosté oznámili až těsně před zápasem, kterým měl začít ve čtyři hodiny, v přímém přenosu České televize.

Zároveň Kapr poslal dopis ČMFS, ve kterém tvrdí že Bohemians 1905 nejsou řádným členem svazu. Ovšem jak to tak vypadá brzy nebude členem svazu právě hostující celek. Pro tvrdý trest se vyjádřil i místopředseda ČMFS Miroslav Kříž: "Svaz na základě právní analýzy rozhodl, že všechny tři kluby jsou členem ČMFS. To že se někdo rozhodl toto nerespektovat je jiná věc. Věc se bude řešit rychle. Zdá se, že svaz poskytl až příliš demokracie některým subjektům."

Vršovický klokan.

Krátce po čtvrté přišel s dalším kotrmelcem i Josef Jícha, ředitel Bohemians Praha, který tvrdil, že důvod nenastoupení k zápasu je údajné napadení fanoušků hostů před stadionem.

Policie, která před zápasem hlídkovala před stadionem, oznámila, že o žádných incidentech neví. "Na stadionu ani mimo neevidujeme žádný konflikt nebo napadení, který by měl nastat mezi fanoušky. Byli jsme přímo u příjezdu hostujících fanoušků. I proto víme, že se nic nedělo," řekla mluvčí Eva Kropáčová.

V zápise o utkání je však jako důvod "předčasného ukončení" uvedeno tvrzení, že vršovičtí Bohemians 1905 nejsou členem Českomoravského fotbalového svazu. Jedná se tak spíše o další trapný způsob, jak se udržet lize nebo alespoň nadělat, co nejvíce škody.  Před pár týdny už obvinili čtyři střížkovští hráči a klubový šéf  Kapr olomouckého gólmana Petra Drobisze z nabízení a předání úplatku. Za to, že v posledním kole minulého ročníku Střížkovští prohrají v Olomouci.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...