8. června 2015 10:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Suárezova proměna. Od „kousala“ k šampiónovi, který rozhodl Ligu mistrů

Ještě není konec, jakoby po své brance říkal Luis Suárez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ještě není konec, jakoby po své brance říkal Luis Suárez. | foto: Reuters

Berlín / Praha To už byl snadný úkol: doklepnout míč z pár kroků do odkryté branky. Ale jaký měl efekt: Barcelona odskočila Juventusu a nablýskaný stříbrný pohár byl na dosah. Sobotní finále Ligy mistrů rozťal dorážkou Luis Suárez.

FC Barcelona - nejlepší tým Evropy pro sezonu 2014/2015.
Lize mistrů kraluje Barcelona. Bylo to krásné, příští sezonu na viděnou.

Na oslavnou party na hřišti si vzal uruguayskou vlajku a radost si vychutnával i se synem Benjaminem a dcerou Delfinou. Však rodině věnoval velký dík.

„Je to úžasné, neuvěřitelné. Plní se mi velký sen. Když přijdete do týmu jako Barcelona, tak víte, že musíte vyhrávat,“ líčil Suárez. „My jsme si vyhrát zasloužili.“

Po emocích, hodnocení a zdvořilostech přišlo také přiznání: „Tohle je pro mě velká odměna za celý rok. Byla to vážně hodně náročná sezona.“

Suárez má za sebou divoký rok. Sedí to téměř přesně na jediný den. Loni 12. června vypuklo v Brazílii fotbalové šílenství a Suárezův příběh zůstane jedním z momentů mistrovství světa 2014. Po německém titulu a brazilském kolapsu jistě.

Nejdřív nadchl, když dvěma góly srazil Anglii, v níž dosud hrál ligu za Liverpool. Prakticky ji z turnaje vyprovodil domů. Po tváři mu stékaly slzy, jak byl dojatý.

Po operaci kolena pět týdnů nehrál, první duel vynechal. Gesty pak děkoval fyzioterapeutovi, že ho dal do kupy.

Tehdy v Sao Paulu už bylo dlouho po zápase, texty napsané, reportáže namluvené a uruguayští novináři v tiskovém centru na stadionu klábosili.

„Teď je ten správný čas, aby se Luis zbavil nálepky průšviháře. My v Uruguayi jsme trochu prudší, protože prostě neradi prohráváme,“ vyprávěl rozhlasový reportér Mauro Mas Brochado.

Jako by omlouval jeho úlety: ránu hlavou sudímu do čela, vztyčený prostředníček fanouškům soupeře či dva hryzance protihráčům. „Především je to skvělý fotbalista, tak výjimečný útočník,“ chválili další jihoameričtí novináři.

A za pět dnů přišel další zkrat. Třetí obětí „kanibala“ byl italský bek Giorgio Chiellini. Disciplinárka FIFA mu napařila pokutu, zakázala hrát (původně i trénovat v klubu) čtyři měsíce a přidala stop na devět mezistátních zápasů. Suárez nejdřív zapíral: „Ztratil jsem rovnováhu.“ Pak se omluvil a s Chiellinim si chtěl vyměnit dres.

Spolu se mohli srazit teď. „Necítím žádnou zášť. Bránil bych ho normálně,“ řekl obránce Juventusu. Zraněné lýtko ho na hřiště nepustilo a Suáreze při dorážce neuhlídal ani nikdo jiný.

Suárezův gól č. 25 v končící sezoně přiklepl Barceloně další triumf. Byl to dík za důvěru, že z letního přestupu navzdory zkratu i dlouhému trestu necukla. Spojení s Messim a Neymarem funguje.

Ondřej Trunečka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!