Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Sundejte fotku Pepiho, Slavia už není slušný klub'

Sport

  8:00
PRAHA - Co se musí stát v duši zarytého slávisty, aby se rozhodl otevřeně vystoupit proti vedení svého klubu? Ivanu Bicanovi (65), synovi největší slávistické legendy Josefa Bicana, došla trpělivost a požaduje, aby obří fotografie jeho otce už nezdobila stěnu stadionu v Edenu. „Současná úroveň vedení Slavie by mohla poškodit tátovo jméno,“ říká.

Josef 'Pepi' Bican foto: ČTK

Co tímto krokem sledujete?
Obávám se, že lidská úroveň současného vedení našeho nejstaršího klubu může poškodit jméno táty i celé rodiny Bicanů. Mluvím i za matku, která mi dala pověření k jednání, aby fotografie byla odstraněna. Vede nás k tomu dlouhý proces poklesu tradičních hodnot, od týmu přes úroveň vedení až po otrávení slávistické veřejnosti.

Ivan Bican, syn Josefa Bicana

Tím zřejmě nemáte na mysli tak zvané tvrdé jádro...
Ne, i když i tihle fanoušci jsou při fotbale nezbytní. Spíš jsem myslel tisíce slušných slávistických srdcí, která nemají možnost ani povahu se projevit, ale Slavii pořád mají ráda. A vidí, že situace se jen zhoršuje. Vidím do toho polosvěta, který zneužívá slušnost druhých a mezery, které jsou v současném trestněprávním systému. A nevidím jinou možnost než začít s formou protestu, který by měl vyvrcholit uspořádáním poměrů ve Slavii.

Současné vedení podobný cíl nemá?
Kdybych to neudělal a bratrům Řebíčkům, Platilovi a všem jejich kamarádíčkům se ponechá delší čas, nebude to čas na zlepšení. Spíš na předání do rukou dalších, kteří by zase vytvořili představu, že Slavia půjde nahoru. A znovu to budou lži, pololži a nepravdy. Nikdo si neuvědomil, že v týmu je pět lidí z béčka, které sestoupilo ze třetí ligy do divize. A oni je prezentovali jako naděje a posily. Už na to nemám žaludek. A nejen já, hodně lidí už ztratilo víru.

'Neptali se nás, říká Bicanová'

Vdova po Josefu Bicanovi, Jarmila Bicanová.

Se synem Ivanem žije Jarmila Bicanová (87) v holešovickém bytě a situace kolem Slavie ji trápí. „S Ivanem jsme se domluvili, že nechceme, aby velká fotografie Pepiho zdobila stadion,“ říká Bicanová.

„Slavia byla vždy slušný klub slušných lidí, ale už to tak nevypadá. Proč by se tohle vedení mělo zaštiťovat Pepim, který byl vždy čestný? Když tam ten snímek dali, nikdo se nás neptal. Zavolali, že ho tam umístili, a tečka. Nám to nevadilo, teď už nám to vadí,“ dodává vdova po slavném fotbalistovi. Na protest jejího syna upozornil deník Sport.

Proč vadí Řebíčkovi?
O majiteli Slavie Aleši Řebíčkovi se mluví v souvislosti s jeho bývalou firmou Viamont, která při angažmá někdejšího ministra dopravy ve vládě získala miliardové zakázky. Řebíčkův bratr Adam, který zasedá v představenstvu klubu, stanul před soudem kvůli uplácení, pro nedostatek důkazů nebyl odsouzen.

Klub v prohlášení odmítl Bicanovu aktivitu jako snahu o mediální zviditelnění a šaškárnu. Slavia také zpochybnila, že Ivan Bican zastupuje svoji matku.

Věříte, že váš protest vstoupí v širší známost?
Já mám výhodu, že mám tátovo jméno. Na věhlasu jsem mu nepřidal ani milimetr, ale nosím ho, a tudíž za něj mám i odpovědnost. Takže se mě dotýká, že můj otec je prezentovaný nejen jako symbol Slavie, ale zároveň i těch, kteří ji už několik let řídí. To není jenom Řebíček, ale i jeho předchůdci. A s matkou jsme se dohodli, že tuhle věc uděláme.

Vaše maminka je se Slavií velmi spjata. Jí to nevadilo?
Už delší čas se na to nemůže dívat, dokonce říká, že jestli to vidí táta, tak se obrací v hrobě. Prožila se Slavií krásné časy, ale i komunismus a perzekuci. My Slavii nedlužíme vůbec nic, ale naopak ona dluží nám. Právě přes ni byly vedeny útoky na tátu. My jsme se chovali čestně a myslím, že si můžu dovolit pozvednout prst. A můžu se pokusit být úspěšný. Tím budu, když tátův obří snímek půjde dolů. Po dobrém, nebo právní cestou.

Myslíte, že se vám může podařit změnit vývoj ve Slavii?
To nemůžu odhadnout. Taky to nezáleží jen na mně, ale na tisících tichých slávistů a slávistek, aby zvedli svůj hlas. Čím silnější bude, tím líp pro Slavii.

Je pro vás důležité, jestli majitelé mají nejen peníze, ale i dobrou pověst?
Když nejdou peníze dohromady s morálkou, tak často slouží ke špatnostem. Na chudobě není nic špatného, ale nemůžete nic prosadit a dělat něco pro dobro. Koncentrace peněz je nutná i pro velký fotbal. Ale je tady velký otazník nad morálkou těchto lidí. Podle mě jsou to problémoví lidé, kteří zneužívají situaci ve Slavii a ve společnosti. Ale odveta od společnosti přijde. Je jen otázka, jestli nepřijde ve chvíli, kdy Slavia bude hrát druhou ligu. Otázka nad morálkou tedy není žádná. Otázka je nad penězi. Jsou vůbec pravé? Jsou tu ti lidé proto, aby Slavii pomohli? Proč neodkryli transakce prodeje a koupě z jednoho člověka na druhého? Co ti kluci z béčka, kteří sestoupili ze třetí ligy? To není chyba trenéra Petrouše. Z čeho ho viníte? Chce to srovnat si všechno dohromady, jaké peníze do toho vůbec dali. Jestli to není přelévání peněz z nádoby do nádoby, které patří stejné skupině lidí. Zatím tam nevidím nic dobrého, ani špetku naděje.

Vaše maminka prý pana Řebíčka ještě neviděla. Klub jí slíbil sezonní permanentku, ale pak už se nikdo neozval...
Po inženýru Leškovi, který se spolu s tehdejším vedením choval k mamince velice slušně, přišel pan Doležal. Za Lešky vykazoval znaky kultivovanosti. Pak zůstal sám a situace se zhoršila. Po příchodu pana Rosena už to bylo bez pozdravu.

Jak jste změny pociťoval vy?
Když na tribunu pro VIP začali chodit lidi z okolí pana Rosena, hodně se tam změnil slovník. Nahlas padaly vulgarity nejhrubšího zrna. Před dětmi! Ve Státech jsem vystudoval kriminalistiku a mám vyvinutý čich na malé věci. A tento druh lidí "vipku" okupoval. Maminku jsem loni na podzim dvakrát přivezl na Slavii, abych jí udělal radost. Potom mi řekla – Ivane, oni mluví hrůzostrašně, na Slavii už nechci, co je to za lidi? Nevadilo jí, že ji nikdo nepozdravil, ale vadila jí ta mluva. Něco se v ní zlomilo.

Myslíte, že vás fanoušci ve vaší snaze podpoří? Někteří se třeba ani nestarají o to, kdo je Aleš Řebíček...
Dočasné sliby můžou masu ovlivnit. Ale vím i něco jiného, a to z několika stran. Některým lidem, kteří měli to postavení, aby byli slyšet, bylo vyhrožováno. Nicméně věřím, že i běžní fanoušci Slavie přijmou moji snahu pozitivně.

Josef Bican

Podle mnohých nejlepší český fotbalista všech dob nastřílel kolem pěti tisíc gólů. Je také členem klubu ligových kanonýru. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků ho v lednu 2001 označila za nejlepšího ligového střelce 20. století. Až za ním skončili Pelé a Romário. Drtivou většinu kariéry odehrál za pražskou Slavii.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat