29. září 2011 17:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sundejte otce, přikázal syn slavného slávisty Bicana

Josef Pepi Bican | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pepi Bican | foto: SK Slavia Praha

PRAHA Příkaz, nikoli žádost. Takové je označení písemného vyjádření, které Ivan Bican, syn největší fotbalové legendy Slavie, zaslal v pondělí jak nejstaršímu českému klubu, tak majiteli stadionu v Edenu. V dokumentu, který podepsali on a jeho matka, vdova po slavném fotbalistovi, zní jasný požadavek: odstranění obří fotografie Josefa Bicana z průčelí stadionu v Edenu.

Od minulého týdne tak Bicanovi protestují proti současnému vedení Slavie. Podle slov Bicana mladšího by lidská úroveň nynějšího vedení mohla poškodit jméno jeho otce i celé rodiny.  "Je mi to líto, ale nemohu jinak. Situace došla tak daleko, že je třeba učinit i oběť, která bolí," uvedla pro LN Jarmila Bicanová.

Lhůta k vyřešení požadavku Bicanových je do 19. října. Pokud se tak nestane, rodina podnikne další právní kroky včetně žaloby. Zatím není jasné, kdo by měl fotografii odstranit. Zda klub, který ji instaloval, anebo společnost E Side Property, majitel stadionu.

"Celé nás to mrzí, slávistický motiv na stadionu byl umístěn na přání fanoušků. Nerozumíme načasování žádosti, která přichází ve chvíli, kdy se klub po obrovské krizi zásluhou současných majitelů stabilizuje. Oficiální cestou dopis od pana Bicana ještě nemáme, proto se k obsahu nemůžeme vyjádřit," uvedl včera tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Kdo sundá Bicana? Možná Kuka

"Naše firma fotografii neumístila, ale jde o součást jejího majetku a asi to budeme muset řešit," řekl Pavel Kuka, ředitel společnosti E Side Property. "Byla by velká škoda, kdyby se fotografie měla odstranit, víc v tuto chvíli říci nemohu."

Ivan Bican už se dočkal pozitivní reakce. "V neděli 25. září by se otec dožil 98 let. Při cestě na Vyšehrad, kde je pochovaný po boku českých velikánů, jsme s matkou potkali učitele z Moravy, který tam vedl zástup dětí. Děkoval mi za to, že jsme se postavili proti zlu, které poslední dobou Slavii obestírá," přiblížil.

Zároveň důrazně odmítl zákulisní teorii, podle níž pozvedl svůj hlas proto, že nebyla vyslyšena jeho žádost o finanční vyrovnání s klubem za umístění fotografie. "Nikdy jsem něco takového ani nenaznačil," pravil kategoricky.

Když bude fotografie odstraněna, pocítí Ivan Bican zadostiučinění? "To ne, to by byla katastrofa. Ale ochrání to poškození otcova jména prostřednictvím lidí, kteří jsou v české společnosti už dlouho označováni za problémové. Zatím na ně právo nestačilo, nemělo vůli, ale jsem přesvědčený, že odveta společnosti přijde. Celou věc považuji za začátek procesu, kdy by se lidé měli probudit. A nejen slávisté, vždyť otec patřil celému českému fotbalu."

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.