Vlevo Luděk Pernica z Brna, vpravo Miroslav Markovič z Českých Budějovic | foto: ČTK

Švancara poslal dvěma góly Budějovice na dno ligy

•   18:19aktualizováno  20:07
BRNO - Fotbalisté Českých Budějovic podlehli v 6. ligovém kole v Brně 1:3, připsali si pátou porážku za sebou a propadli se na poslední místo tabulky. Dynamo sice v poločase vedlo po Sandrově střele, nováček ale po přestávce díky dvěma gólům Švancary skóre otočil. Poté přidal pojistku Glaser a Zbrojovka se tak na třetí pokus dočkala premiérové domácí výhry v sezoně.

Trenér Českých Budějovic František Cipro neskrýval zklamání. "Dnes jsme sledovali dva rozdílné poločasy. V tom prvním se nám poměrně dařilo, šli jsme do vedení a měli jsme i další šance na zvýšení skóre. Jenže ve druhé části se nám stalo to, co se nám stává prakticky celou sezonu. Hrozně rychle inkasujeme vyrovnávací gól, soupeři narostou křídla a náš tým se z toho totálně položí," posteskl si Cipro.

Oba týmy toužily napravit poslední nezdary. Jihočeši naposledy bodovali v prvním kole, Brno zase v předešlých dvou zápasech inkasovalo hned devět branek. Před slabě zaplněným stadionem na Srbské se proto začalo hodně útočně.

Brno - Budějovice 3:1

Branky: 48. a 65. Švancara, 72. Glaser - 14. Sandro. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Zeman. ŽK: Mezlík - Klesa, Novák, Javorek, Zeba. Diváci: 2222.

Brno: Petr - Hyčka, Pernica, Kaufman (36. Sus), Husár - Mezlík, Zavadil, Šoljič, Lutonský - Jurdík (53. Glaser), Švancara (79. Fall). Trenér: Čuhel.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík (71. Řezníček) - Klesa (68. Hudson), Rýdel (74. Zeba), Javorek, Otepka, Sandro - Markovič. Trenér: Cipro.

Do první šance se dostala Zbrojovka. Husár hledal z levé strany Jurdíka a ten míč tečoval jen těsně vedle Daňkovy levé tyče. V domácí brance se dočkal ligové premiéry gólman Petr a úvodní zákrok musel vytáhnout v osmé minutě, kdy ho zblízka trefil Markovič.

Za šest minut už hosté vedli. Po centru z levé strany zapomněla brněnská obrana na nabíhajícího Sandra a ten chytře mířenou přízemní střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre. Domácí byli ve zbytku první půle velmi zakřiknutí a náladu jim ještě víc pokazila 36. minuta, ve které utrpěl po souboji zlomeninu klíční kosti obránce Kaufman. Po změně stran nastal nečekaný zvrat. Brnu hodně pomohl rychlý gól Švancary, který ve 48. minutě využil špatného odkopu Nováka a z hranice velkého vápna umístil míč přesně mimo Daňkův dosah. V 65. minutě Švancara otočil skóre. Nejlepší hráč zápasu si naskočil na centr střídajícího Glasera a netradičně hlavičkou skóroval.

Jihočeši se zcela sesypali a za dalších sedm minut jim nabuzená Zbrojovka zasadila rozhodující úder. Střídající Glaser napřáhl z dálky a oslavil svůj ligový debut pohlednou premiérovou brankou. Budějovice ještě mohly skóre v závěru zkorigovat, ale Markovič vystřelil nad.

Brněnský kouč Petr Čuhel byl rád, že Zbrojovka po dvou vysokých prohrách zabrala, ale první půle ho nepotěšila. "Utkání se mi hodnotí dobře, ale musím hledat i spoustu negativ. Přestože jsme zápas začali dobře, zbytečně jsme inkasovali po hrubé chybě obrany. Z naší strany byl první poločas katastrofální, prohrávali jsme osobní souboje, vůbec nic se nám nedařilo. Fotbal má bavit diváky, což se v úvodní dějství vůbec nedělo," řekl Čuhel.

S druhým poločasem už byl spokojený. "Pomohla nám rychlá branka Švancary, který odehrál výborný zápas. Od vyrovnání jsme konečně začali hrát naši hru, vytvářeli si příležitosti a také se nám podařilo vstřelit dvě pěkné branky. Za tři body jsme nesmírně rádi, co nás hrozně mrzí, je zranění Josefa Kaufmana. Snad se brzo uzdraví," dodal Čuhel.

DALŠÍ SOBOTNÍ VÝSLEDKY

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)
Branka
: 81. Lukáš. Rozhodčí: Královec - Filípek, Pospíšil. ŽK: Wágner, Střihavka, Dejmek (všichni Příbram).

Příbram: Hruška - Krbeček, Hájovský, Dejmek, Mišůn (46. P. Pilík) - Šlapák (63. Wágner), T. Pilík (86. Stratil), Pleško, Koukal - Danoski, Střihavka. Trenér: Marko.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Mezlík, Kubáň - Hlúpik (68. Kerbr), Daníček, Valenta, Volešák (90. Fujerik) - Kovář (79. Lukáš), Došek. Trenér: Habanec.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 1:2 (1:0)
Branky
: 21. Fantiš - 67. a 74. Ordoš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, J. Paták. ŽK: Ordoš, Schulmeister (oba Olomouc). Diváci: 6080.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Mach - Droppa (88. Vrťo), Vašenda (80. Greguš) - Milosavljev, Lukeš (77. Kraut), Kukec - Fantiš. Trenér: Látal.

Olomouc: Blaha - Rossi, Škerle, Dreksa, Vepřek - Petr (82. Navrátil), Hořava, Ordoš, Pospíšil (90. Šindelář), Hubník (75. Schulmeister) - Doležal. Trenér: Pivarník.