Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Svaz potřebuje peníze. Každý fotbalista proto zaplatí stovku navíc

Fotbal - ilustrační foto, divize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal - ilustrační foto, divize. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Hrajete fotbal, třeba i na regionální úrovni? Připravte si stokorunu navíc. Českomoravský fotbalový svaz má nový plán, jak zvýšit financování mládeže. Každý aktivní hráč, trenér, funkcionář i rozhodčí by měl platit roční svazový příspěvek ve výši sto korun. Děti pak o padesátikorunu méně.

FOTBALISTÉ V ČESKU

CELKEM: 777 785
Profesionálové: 1709
Dospělí: 426 721
Mládež: 280 010
Ženy: 14 429
Dívky: 3852
Futsal: 51 064

V reálu by tak stejnou částku posílal na Strahov předseda svazu Ivan Hašek, rozhodčí Dagmar Damková, liberecký trenér Petr Rada, Tomáš Řepka nebo hráč nejnižší soutěže. "O formě budeme teprve jednat uvnitř fotbalového hnutí. Když ale sleduji situaci kolem financování sportu, budeme si muset nějak pomoci," potvrdil informaci LN Ivan Hašek.

To druhý místopředseda svazu Jindřich Rajchl byl sdílnější. "O změně stanov se bude jednat už na únorové valné hromadě. Bavili jsme se o tom s předsedy okresů, kteří to podpořili," řekl Rajchl, podle kterého je zavedení příspěvků nezbytné. "Peněz od společnosti Sazka ubývá. Stát sice fotbal podporuje, ale to také nemusí trvat věčně. Fotbal je natolik silný, že by měl zejména generovat peníze sám, ze svého středu," vysvětluje.

PROČ SE ČESKÝ FOTBAL CHYSTÁ ZAVÉST STOKORUNOVÝ PŘÍSPĚVEK

Kdo by stokorunu platil?
- Všichni hráči, funkcionáři i rozhodčí.

- Fotbal se potýká s nedostatkem peněz stejně jako veškerý český sport. Ubývají finance od státu i od společnosti Sazka.

- Fotbal by po dlouhé době sečetl své členy. Podle odhadů by jich mělo být méně než uvádí statistiky (asi 700 tisíc). Někteří hráči totiž s fotbalem už aktivně skončili, ale stále jsou evidování.

- Tresty pro funkcionáře.
Fotbal nemohl postrestat bývalé vedení v čele s Mokrým a Košťálem, protože tito funkcionáři odmítli, že by byli členy fotbalového svazu. Nové přesnější stanovy a příspěvek by jasně definovaly členství.

- Vznikne nová e-mailová databáze pro lepší komunikaci s hráči a funkcionáři.

Kolik financí by fotbal získal?
Podle odhadů ČMFS zhruba 50 až 60 milionů korun.

Co se stane s vybranými prostředky?
- Podle ČMFS by byly využity na mládežnický a amatérský fotbal.

A stokorunový příspěvek by mohl velmi pomoci. Podle odhadů ČMFS by tak do svazové kasy přibylo mezi padesáti až šedesáti miliony korun ročně. "Nechceme ale vylepšovat rozpočet svazu. Peníze by šly na členskou základnu," říká Hašek. Důvodů pro zavedení poplatku je ale víc. Fotbalový svaz totiž nemá ve stanovách jasně definováno, kdo je jeho členem.

A právě to zabrzdilo potrestání bývalých činovníků v čele s Pavlem Mokrým a Vlastimilem Košťálem před disciplinární komisí letos na podzim. Členům bývalého vedení, kteří podle auditu zbytečně proinvestovali více než dvacet milionů korun, stačilo říct, že se necítí být součástí fotbalového hnutí. A řády byly krátké.

"V nových stanovách bude členství jasně definováno. A výběr poplatků by tomu mohl také pomoci. Kdo platí, je zkrátka členem," potvrzuje Rajchl, který se ani neobává, že se ukáže, že fotbalistů je ve skutečnosti méně, než je uváděných zhruba 750 tisíc. "Důležitá je především solidarita vrcholového s mládežnickým fotbalem," řekl svazový místopředseda.

Finanční krize se prohlubuje
Fotbal není v boji s poklesem finančních prostředků sám. Celý český sport řeší nízké odvody od společnosti Sazka i pokles z veřejných zdrojů. Byť všichni politici před parlamentními volbami slibovali nápravu, půl roku po sečtení hlasů je to snad ještě horší. "Svazy se snaží šetřit, kde se dá. Ale protože tahle neutěšená situace platí už asi deset let, tak je velmi obtížné seškrtávat další položky. Nejvíce na to ale doplácí mládež," tvrdí místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Nový model příspěvků, který chystá fotbal, je podle něj jen prohloubením stávajícího systému, který v českém sportu funguje. "Více než padesát procent peněz v českém sportu si platí sportovci sami," podotýká. Změny v podpoře sportu proto chystá i ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho úřad by neměl již od příštího roku posílat peníze přes Český svaz tělesné výchovy, ale konkrétně jednotlivým svazům.

"Když to řeknu s nadsázkou: snahou vlády, ministra Dobeše i mojí je, aby peníze daňových poplatníků chodily na malé kluky, a ne na velké kluky," řekl Kalousek serveru Aktuálně.cz. Velkou část příspěvku dle něj totiž spolknou placení funkcionáři.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...