Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svaz si pochvaluje spolupráci s policií: Rowdies jsme zvládli

Sport

  16:06
PRAHA - Opatření kolem sobotního zápasu s Polskem, které přijal fotbalový svaz spolu s policií, byla v Praze největší v historii. Při dnešním setkání s novináři na Štiříně to řekl bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil. Podle něj policejní složky situaci kolem ostře sledovaného utkání kvalifikace mistrovství světa zvládly, stejně jako pořadatelé na stadionu.

Polští rowdies v Praze foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Platil podotkl, že pomoc policie mimo stadion byla naprosto nezbytná. "Protože co se týká fotbalu, byla opatření přijatá k zápasu s Polskem největší bezpečnostně-pořádkovou akcí v Praze. Využili jsme tedy také dohody mezi fotbalem a policií, která nám umožnila takové nasazení sil a prostředků. Jsou situace, kdy je to nutné a fotbal všechno nezvládne, a právě sobota byla jasným příkladem," uvedl Platil.

Konstatoval, že svaz s pomocí policie situaci zvládl. "Ale stejně nás zarazilo, jak bylo všechno intenzivní. Byla to opravdu grandiózní akce. Museli jsme monitorovat už příjezdové cesty od Polska do Prahy, už na nich cizinecká policie vyhostila několik Poláků. A v Praze to vyvrcholilo," řekl Platil.

Kritickou situací prý byl okamžik, kdy se v sobotu odpoledne na Staroměstském náměstí srotil dav polských fanoušků, kteří se vydali směrem k letenskému stadionu. Policisté museli zasahovat, když se polští fanoušci sami mezi sebou pustili do šarvátek; to prý ale očekávali.

"Věděli jsme, že polští fandové bojují podle klubové příslušnosti i mezi sebou, to se potvrdilo i v Praze," podotkl Platil. I před branami stadionu policisté zakročili, když se několik desítek Poláků pokusilo proniknout do hlediště bez platné vstupenky.

Velký počet polských příznivců se do hlediště kvůli svému chování vůbec nedostal. "Pomohla nám pomoc polských policistů, kteří asistovali u vchodů na stadion a řadu problémových příznivců poznali. Těm pak byl zamezen přístup na stadion," řekl Platil. Podle něj to bylo celkem 164 osob.

Dalších 58 bylo zadrženo s falešnými vstupenkami a několik jedinců bylo vyvedeno přímo z tribuny. Českým pořadatelům se prý vyplatilo i to, že na letenských ochozech oddělili dvě znesvářené skupiny polských chuligánů plotem. Přímo pod jejich sektorem na ně pak dohlíželo kolem 160 členů ochranky.

"Za to patří dík Spartě, která vyslyšela naši žádost. Vyplatilo se, že se problémový koridor obsadil lidmi, kteří se věnují pouze dění v hledišti," vysvětlil Platil. Svaz je společně s policií v pohotovosti i před středečním posledním zápasem kvalifikace se Severním Irskem. Ten se bude hrát na stadionu Slavie v Edenu. "Ale dostaneme se asi jen na polovinu opatření, která byla přijata na zápas s Polskem," dodal Platil.

Autor: