Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Svaz spěchá, trenéra chce do úterý

Výběr trenéra vrcholí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr trenéra vrcholí. | foto: ČTK

PRAHA Jména kandidátů na funkci trenéra fotbalové reprezentace sice ještě neznají, ale den zvolení Brücknerova nástupce už ano. Českomoravský fotbalový svaz chce nového kouče vybrat už v úterý. Reálně tak hrozí, že volba skončí blamáží. "Nemáme už moc času,“ tvrdí předseda ČMFS Pavel Mokrý.


Scénář je následující: V úterý dopoledne se v Praze sejde výkonný výbor, jeho místopředseda Vlastimil Košťál a případně další členové navrhnou své kandidáty, o kterých se bude následně hlasovat. Kdo získá nadpoloviční většinu ze 13 hlasů, ten se stane novým trenérem. "Nový trenér musí být znám do konce června, aby už mohl začít pracovat,“ tvrdí Mokrý.


Jaroslav Starka, jeden ze třinácti hlasujících, přitom čtyři dny před zasedáním přiznává: "Nedovedu si představit, že v úterý přijdeme a za tři hodiny bude znám nový trenér. Je to moc závažná otázka.“


Když se na konci roku 2001 rozhodovalo o tom, že se reprezentačním koučem stane Karel Brückner, byli nejprve výkonným výborem odhlasováni čtyři kandidáti, kteří v následujícím týdnu představili své vize. A teprve až na dalším zasedání, o dva týdny později, byl vybrán nový trenér.

Nemáme čas, hájí se svaz
Tentokrát bude volební proces mnohem jednodušší. Ačkoliv Mokrý mluví o pečlivém "zhodnocení odborných znalostí všech kandidátů“, bleskový postup vzbuzuje pochybnosti. "Vedeme jednání, diskutujeme a telefonujeme. Je také možné, že trenér dostane jen předběžnou smlouvu, v červenci nám ještě vyloží svou vizi, a teprve pak bude ve funkci potvrzen,“ zmiňuje Mokrý alternativní řešení.
ČMFS údajně chce, aby nový trenér začal budovat svůj tým na začátku července, a měl tak dost času připravit se na přípravné utkání v Anglii, které sehraje 20. srpna.

"Kam spěcháme? Vždyť Euro ještě ani neskončilo a do prvního přátelského utkání zbývají ještě dva měsíce. Můžeme se klidně ještě jednou sejít,“ diví se místopředseda ČMFS Jiří Kubíček. Situace kolem volby je značně nepřehledná. Košťál, který od výkonného výboru dostal za úkol vybrat nejvhodnější kandidáty, byl okolnostmi postupně donucen zúžit svůj výběr na dvě jména – Petr Rada a Jozef Chovanec.

Po včerejšku se do hry zřejmě nečekaně znovu vrátil i Ivan Hašek, který už dříve příchod k reprezentaci odmítl právě kvůli svému postoji ke Košťálovi. Včera pro server iDnes.cz prohlásil: „Pan Košťál mi zavolal a domluvili jsme se, že se co nejdřív sejdeme.“ 

"Sám jsem zvědavý, co se v úterý stane,“ tvrdí Starka.


Hašek by se zamlouval fanouškům i většině odborníků. Podle Kubíčka je s ním však spojen jeden velký paradox. "Je ideálním kandidátem na místo trenéra, ale i šéfa svazu,“ říká na adresu Haška, který před třemi lety na post předsedy ČMFS neúspěšně kandidoval. "Český fotbal si bude muset vybrat. Já říkám, že by se Hašek měl stát spíš prezidentem, který vybere nového kouče,“ tvrdí Kubíček.


Tak jasná představa je však ve výkonném výboru výjimečná. Proto hrozí, že úterní volba skončí velkým neúspěchem a ostudou. Na novém kouči se má shodnout sbor činovníků, který před dvěma měsíci nenašel společnou řeč ani při schvalování svého programu a poprvé v historii musel předčasně ukončit své zasedání. "Pan Košťál arogantně vyhlásil, že trenéra vybere on sám, tak ať si ho vybere a nese za to odpovědnost,“ vzkazuje bývalému manažerovi reprezentace jeho velký kritik Kubíček.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!