Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světový šampionát v JAR je v ohrožení. Kvůli loupežím

Sport

  11:05
JOHANNESBURG/PRAHA - Plánovali, jak fanoušky uhranou svým fotbalovým nadšením, místo toho se z Jihoafrické republiky do světa šíří něco jiného: strach a obavy z­bezpečnosti.

Jeden z oficiálních autobusů MS. foto: Reuters

Přepadení v JAR

- Krátce před zahájením mistrovství světa poznali míru kriminality v JAR na vlastní kůži další novináři. Jak ve čtvrtek napsala čínská média, byli v Johannesburgu okradeni čtyři jejich kolegové. K přepadení čtveřice novinářů došlo v autě cestou z natáčení rozhovoru.

Číňané přišli o finanční hotovost a kameru v ceně zhruba 1300 eur (34 tisíc korun).

- Do hotelu řeckých fotbalistů poblíž Durbanu pronikli zloději. Útočník Angelos Charisteas a záložník Sotirios Ninis řekli řeckým médiím, že jim bylo z pokoje ukradeno zhruba 1000 eur.

- Ve středu byl oloupen přímo v hotelovém pokoji s pistolí u hlavy portugalský fotograf, jenž přišel o vybavení v hodnotě více než 750.000 korun. (ČTK)

Fotbalové mistrovství světa vypukne až zítra, už teď ale rostou pochyby, zda země, kde průměrně dojde k padesáti vraždám denně, dokáže ohlídat zdraví a peněženky všech návštěvníků.

Obavy vzrostly poté, co byli včera(ve středu) při ozbrojeném přepadení okradeni novináři z­Portugalska a­Španělska. K přepadení došlo přímo v hotelu ve městě Magaliesburg, zatímco žurnalisté spali. "Bylo to děsivé," popisoval okradený Antonio Simoes okamžik, kdy se probudil s pistolí u­hlavy.

O nebezpečí, které na jihu Afriky číhá na turisty, se mluví už dlouho. "O hráče tolik strach nemám, spíš o fanoušky. Bojím se, že se šampionát ani nedohraje," řekl komentátor Jaromír Bosák v­ rozhovoru pro server iDnes.cz. Kvůli strachu odmítla přicestovat na turnaj i většina partnerek italských fotbalistů. Riskovat nehodlá ani Češka Alena Šeredová, partnerka italského brankáře Buffona. Organizátoři však opakují, že strach mít nemusí. Jedinou hrozbou jsou prý dopravní zácpy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat