Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
31. března 2016 13:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Velké změny v nové české lize: nadstavba, baráž o Evropskou ligu, kratší zimu...

Podle nového modelu by mohlo dojít i na více derby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle nového modelu by mohlo dojít i na více derby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda navrhl klubům zásadní změny v herním systému první fotbalové ligy. Po třicetikolové základní části by soutěž pokračovala nadstavbovou částí ve třech skupinách, poté by se hrála baráž o jedno místo v Evropské lize. Svoboda to řekl v deníku Sport, nový model podle něj může být připravený od sezony 2017/18.

Od příštího ročníku se první i druhá liga osamostatní, nově je bude řídit LFA. Svoboda tvrdí, že se v nejvyšší soutěži hraje málo zápasů, s čímž podle něho souhlasí i kluby. Větší počet utkání by pomohl rovněž navýšit příjmy.

„Třicet kol je nyní v Evropě jeden z nejnižších počtů. Navíc málokterá srovnatelná soutěž hraje ještě tím klasickým systémem dvakrát každý s každým a nic navíc,“ řekl. Hodlá zachovat soutěž s 16 účastníky a po základní části přidat nadstavbu, která by týmům přinesla tři až sedm zápasů navíc.

Svoboda chce atraktivnější soutěž

„Chceme atraktivnější soutěž s větším počtem kvalitních zápasů, v nichž se pokud možno do poslední chvíle o něco hraje. Ale hlavní téma je opravdu zvýšení počtu utkání, což se dá v zásadě třemi způsoby. Zaprvé zvýšit počet účastníků, s čímž se osobně neztotožňuji, rozmělnila by se kvalita. Zadruhé snížit počet účastníků a hrát vícekolově, což opět není něco, co bych preferoval a navíc je to podle mě neprosaditelné,“ tvrdí v rozhovoru Svoboda.

A následně dodává: „A tak zbyla třetí možnost – zachovat počet týmů a po základní části přidat nadstavbovou část. Tam vidím naši cestu s tím, že bych chtěl zdůraznit, že nadstavbová část rozhodně neznamená play off. Fotbal není hokej.“

Šest klubů by hrálo jednokolově každý s každým o titul, týmy na sedmém až desátém místě o možnost vyzvat celek na poslední pohárové příčce v baráži o postup do předkola Evropské ligy a zbylá mužstva o udržení.

„Body by se přičítaly k těm, které týmy získaly v základní části. Toto jsem klubům předložil k diskuzi a nyní čekám na debatu. Je to živé a hravé téma, takže už začala docela intenzivně,“ uvedl Svoboda, jehož návrh počítá s prodloužením podzimní části do poloviny prosince a dřívějším začátkem jara.

S počasím problém nebude

„Nevidím důvod, proč by se nemohlo hrát až do poloviny prosince a v únoru začít případně o týden dřív. Nyní máme jednu z nejdelších přestávek v Evropě, konkrétně 11 týdnů. A vedle jiného to svým způsobem handicapuje třeba i týmy, které hrají v pohárové Evropě. Protože když liga skončí na konci listopadu, máte problém, jak hráče další dva tři týdny udržet v zápasovém rytmu,“ vysvětluje.

„Je samozřejmě možné, že napadne sníh a nějaký zápas bude muset být přeložený. Ale to samé se může stát přece i v březnu viz letošní zápas Sparty na Dukle. A průtrž mračen, která neumožní odehrát zápas, může přijít třeba i v dubnu. Počasí je prostě součást hry,“ neobává případné nepřízně počasí s tímto krokem spojené.

Nový model ale není aktuálním tématem pro následující ročník. „Teoreticky by nový model mohl být připravený od sezony 2017/18. Protože pokud se shodneme, že chceme hrát více zápasů, tak těch variant, jak to udělat zase není tolik. A debata, jaký model chceme vybrat, by nám rozhodně neměla trvat roky, ale měsíce.“

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.