21. ledna 2016 11:53, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Synot už nebude sponzorem fotbalové ligy, končí i jako partner Sparty a Jablonce

Z dresu Sparty i Plzně logo Synotu zmizí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z dresu Sparty i Plzně logo Synotu zmizí | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Skupina Synot kvůli vyššímu zdanění hazardu končí s podporou první fotbalové ligy. Od příští sezony nebude sponzorovat ani Spartu s Jabloncem a ukončí také spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka i Českou unií sportu.

Celkem podle předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty přijde sport o téměř 130 milionů korun.

Podle ministra financí Andreje Babiše je krok Synotu jen přípravou lobbingu proti zákonům obsahujícím novou regulaci hazardu, které nyní Sněmovna projednává.

Synot se rozhodl od podpory ustoupit kvůli tomu, že kvůli legislativním změnám přijde v České republice o stovky milionů korun.

„Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře, jako dosud, jednoduše podporovat nemůžeme,“ uvedl ředitel společnosti Neofytos Neofytu v tiskové zprávě.

Podnikatel a senátor Ivo Valenta.

Podnikatel a senátor Ivo Valenta.

„Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy,“ řekl majitel společnosti a senátor Ivo Valenta.

Od ledna platí na hrací automaty daň 28 procent místo předchozích 20 procent. Zdanění loterií a kurzových sázek na sportovní výsledky se zvýšilo na 23 procent.

Navíc se zvýšil denní poplatek za hrací automat o 25 na 80 korun. Podle ministra Babiše to přinese do státního rozpočtu o 1,8 miliardy korun více, které přislíbil využít na financování sportu.

„Musíte se zeptat Synotu, kam platil daně od založení do roku 2012,“ řekl ČTK Babiš. „My jsme vlastně snad jediná země v Evropě, kde hazard neplatil daně,“ poznamenal.

„Pokud Synot skončí podnikání, tak je to jeho problém,“ dodal. „Babiš může za to, že chce předložit zákon, který bude chránit naše občany. Není možné, abychom měli na Václaváku samé herny, abychom měli v Praze víc heren než v Las Vegas,“ uvedl ministr financí.

Hokejové extralize naproti tomu ztráta titulárního partnera nehrozí, sázková společnost Tipsport bude ve spolupráci pokračovat.

„Holding Tipsport žádné strategické veletoče ve sponzoringu neplánuje. Český sport podporuje kontinuálně mnoho let a stávající smlouvy bude dodržovat,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Lubomír Ježek. Tipsport vedle hokeje sponzoruje například florbal a jeho jméno nese i několik sportovních hal.

Fotbalovou ligu Synot sponzoroval od předloňského května, kdy nejvyšší soutěž změnila jméno po 17 letech.

S FAČR tehdy firma podepsala smlouvu na čtyři roky se čtyřletou opcí. Podle Pelty Synot lize poskytoval asi 60 milionů korun ročně a šlo tak o nejvyšší kontrakt v historii nejvyšší soutěže. Předtím liga dostávala od Gambrinusu 40 až 50 milionů ročně.

„V souvislosti se změnou loterijního zákona jsme tento vývoj očekávali, rozhodnutí skupiny Synot nás tedy nijak nepřekvapilo,“ uvedl v prohlášení Pelta.

„I když jsem si myslel, že nedojde k úplnému ukončení spolupráce a že bude jednání o nějakém částečném snížení objemu prostředků. Je to pro nás významný výpadek. Mám dva tři směry, jimiž se chci vydat. Vzal jsem si za úkol sehnat 50 milionů plus a myslím, že jsem natolik zkušený ve shánění sponzorů, že to dokážu splnit,“ řekl Pelta Rádiu Impuls.

Spartu podporoval Synot Tip od loňského července a spolupráce měla trvat minimálně do roku 2017.

„Nyní budeme jednat o možnosti pokračování spolupráce v jiné formě než jako generální partner,“ řekl ČTK mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Jablonec ztráta jednoho z hlavních partnerů finančně nijak neohrozí. „Financování našeho FK Jablonec je vícezdrojové, takže odstoupení Synotu nebude mít vliv na provoz klubu,“ uvedl v prohlášení Pelta, který je zároveň šéfem jabloneckého klubu.

Zpráva nepřekvapila ani Českou unii sportu. Fungování organizace včetně projektu „Sportuj s námi“ ztráta podpory Synotu neohrozí.

„Projekt má více partnerů. V současné době máme na ročník 2016 takové prostředky, abychom byli schopni organizátory 500 skvělých sportovních akcí pro veřejnost podpořit,“ řekl generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

Pro Nymburk je to další rána

Basketbalisté Nymburka museli kvůli úbytku sponzorů už před touto sezonou snížit rozpočet a nyní je zastihla další nepříjemná zpráva.

„V dnešní době se velmi těžce shánějí sponzoři. Půlrok vypadá jako dostatečně dlouhá doba na to, abychom našli nového partnera, ale nyní nedovedu odhadnout, zda to bude stačit,“ prohlásil člen představenstva basketbalového mistra Ondřej Šimeček.

Synot, jehož roční obrat v ČR činí zhruba deset miliard korun, bude pokračovat v podpoře sportu na Valašsku a Slovácku.

V minulosti název společnosti nesl v letech 2000 až 2004 ligový klub, současné Slovácko, který stál u zrodu rozsáhlé korupční aféry.

Valenta dostal za účast v aféře od disciplinární komise dvouletý zákaz působení ve fotbale a pokutu 100 tisíc korun. Soud mu uložil pokutu 350 tisíc a čtyřměsíční podmínku.

ČTK

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.