Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Teď už můžeme klidně spát, radují se afghánské fotbalistky. Ze země uprchly kvůli Tálibánu

Hráčkám afghánské reprezentace se povedlo dostat ze země už v září a útočiště našly v Portugalsku. foto: Profimedia.cz

Do Velké Británie se podařilo dopravit skupinu uprchlých afghánských fotbalistek i s jejich rodinami.
  19:05

Čtvrtek 18. listopadu byl přelomovým dnem pro více než třicítku mladých afghánských fotbalistek a jejich rodiny. Dohromady asi 130 osob přistálo v brzkých ranních hodinách na londýnském letišti Stansted, kam se dostaly zásluhou americké celebrity Kim Kardashianové, newyorského rabína Mosheho Margarettena či klubu Premier League Leeds United. Podařilo se jim uprchnout před neustále hrozícím nebezpečím od Tálibánu.

„Nyní můžeme mít klidný spánek, máme méně starostí,“ uvedla pro CNN devatenáctiletá obránkyně Narges Mayeliová.

Přes Pákistán

Tálibán vede tajnou válku proti Islámskému státu. Objevují se mrtvá těla s ručně psanými vzkazy

Radikální hnutí Tálibán opět převzalo vládu v Afghánistánu letos v půlce srpna, což s sebou přineslo mimo jiné represe proti emancipovaným ženám, sportovkyně nevyjímaje.

„Pro mou generaci jsou tálibánci jako noční můra. Během jediné noci ovládli celou naši zemi. Záhy jsme je viděli v ulicích: byli krutí, neměli s nikým slitování,“ popisuje Mayeliová.

Khalida Popalová, bývalá kapitánka afghánského národního týmu, proto vyzvala hráčky, aby radši smazaly své profily na sociálních sítích a spálily dresy. Sama už deset let žije v Dánsku, kam utekla v obavách, že bude perzekvována za svou roli v organizování fotbalové reprezentace, ve vedení ženského svazu a dalších aktivistických činnostech.

Původně se dívky se svými příbuznými chtěly dostat ze země už v srpnu, což však znemožnil sebevražedný útok na kábulském letišti. Proto se skupina rozhodla vydat cestou po souši přes Pákistán.

„Mnoho z těchto rodin opustilo své domovy, když Tálibán převzal vládu. Jejich domy byly vypáleny, někteří členové rodin byli zabiti nebo zajati. Nebezpečí i stres byly velmi velké, proto bylo důležité postupovat rychle a dostat je mimo Afghánistán,“ řekla Popalová pro agenturu AP.

Podařilo se jí vyjednat pro početnou skupinu víza ve Velké Británii a ve spolupráci s americkým rabínem Moshem Margarettenem a jeho neziskovou organizací Tzedek Association sehnali letadlo, jehož cestu financovala televizní hvězda, modelka a byznysmenka Kim Kardashianová, s níž už Margaretten v minulosti spolupracoval na reformě trestního soudnictví v USA. Pobyt a možné další působení dívek ve fotbale pak zaštítil klub Leeds United. „Jsme hrdí na to, že jsme součástí týmu, který to zrealizoval. Pojďme snít, že jednoho dne budou hrát v Leeds United FC,“ napsal šéf Leedsu Andrea Radrizzani na Twitteru.

Chci hrát za Chelsea

Tahali lidi ze spárů Tálibánu. Baloun a Poul sehráli klíčovou roli při evakuaci z Kábulu

Dívky se netají vděčností všem, kdo jim pomohli. Doba, kterou zatím mohou ve Spojeném království strávit, však pro ně představuje problém. Vízum mají vystaveno pouze na šest měsíců. „Je pro mě znepokojující, že po šesti měsících můžou říct: vraťte se do Afghánistánu,“ obává se Sabreyah Nowroziová, 24letá kapitánka ženského družstva. „S tímto vědomím se nemůžete soustředit na integraci, na studium,“ podotýká Popalová.

Situaci by jim mohl ulehčit status uprchlíka nebo povolení k neomezenému pobytu. „A ze všeho nejdřív je třeba povzbudit jejich duševní zdraví, protože zažily trauma. Jsou dlouho na cestách a potřebují speciální péči,“ přimlouvá se Popalová.

V případě trvalejšího pobytu by se řada hráček chtěla realizovat ve studiu, následné práci a samozřejmě také ve fotbale. Například Nowroziová v Afghánistánu vystudovala psychologii a chce pracovat jako dětská psycholožka. „A taky chci hrát za Chelsea,“ netají se snem získat angažmá ve slavném londýnském klubu. „Fotbal miluju, když ho hraju, cítím se svobodná. Zprvu to byl koníček, ale poté se z toho stala moje láska.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat