Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenhle zápas bych vůbec nepořádal, říká o přípravě s Kanadou Čech

Sport

  15:00
PRAHA - Fotbalový reprezentant Petr Čech se domnívá, že páteční přípravné utkání s Kanadou nemá v momentální situaci žádný smysl. Zvláště když stále nebyl určen nový trenér, který povede tým do další kvalifikace. Pokud by tedy mohl rozhodovat, zápas by zrušil. Na druhou stranu se však rozhodl pozvánku od trenéra Josefa Pešiceho přijmout a pokusit se výhrou pokračovat ve zlepšování reputace českého fotbalu.

Brankář českých fotbalistů Petr Čech foto: ČTK

"Vždy záleží na tom, jestli trenér chce, abych přijel. Já osobně jsem si myslel, že nepřijedu, že šanci dostanou jiní, ale trenér mi volal, že by byl rád, kdybych tady byl. Zranění nemám, takže jsem byl k dispozici," řekl Čech na srazu národního týmu. "Kdybych měl pár dní volna, tak by mi to určitě prospělo. Ale já rád reprezentuji, a když mě trenér chce, tak přijedu," dodal. Brankář Chelsea však postrádá hlubší význam pátečního duelu.

"Kdybych já měl tu možnost, tak bych tento zápas vůbec nepořádal. Na vývoj týmu to nemá vliv, protože se budou zřejmě měnit trenéři. A hráči mají nyní ke konci podzimu náročný program. Kdyby byl znám už nový trenér, tak bych tomu rozuměl, ale takhle ne," prohlásil Čech. Smysl by zápas podle něj měl především ve chvíli, kdyby se zkoušelo více nových adeptů pro národní tým, ale na druhou stranu chápe, že po minulých zkušenostech se chce vedení reprezentace vyvarovat experimentů. "Myslel jsem si, že budou hrát hlavně hráči, kteří toho tolik neodehráli. Ale jsme pod tlakem veřejnosti a výsledek je důležitější, než aby se vyzkoušeli noví hráči," mínil Čech.

Vzpomněl si na turnaj v Saudské Arábii v roce 2009

Hlavním důvodem je podle něj špatná zkušenost z listopadu 2009, kdy Michal Bílek jako nový trenér reprezentace povolal na turnaj do Saúdské Arábie nováčky a ligový výběr a na turnaji nedal ani gól a odnesl si porážky s domácím týmem a Ázerbájdžánem. "Ten tým byl čistě z hráčů ligy a nebyl konsolidovaný. Proto se turnaj nepovedl a díky tomuto turnaji se trenér Bílek stal hned na začátku terčem veřejnosti. Od té doby byl tým a trenér pod kritikou. Proto se nemůžeme divit, že se nikomu nechce testovat nové hráče a že budeme hrát v nejsilnější sestavě, abychom se kritiky ušetřili," prohlásil Čech.

Důvod k úsměvu. V loňské sezoně jich Petr Čech kvůli vysedávání na lavičce...

Český brankář Chelsea Petr Čech

"V momentální situaci nad tím nechce ani nikdo přemýšlet, protože každá porážka vyvolá velkou vlnu kritiky. A my chceme otočit toto mínění do pozitivního směru," dodal. Čech je jediným hráčem z aktuálního týmu, který už zápas s Kanadou zažil. I když výhru 5:1 v roce 2003 sledoval jen z lavičky náhradníků. "Od té doby se oba týmy úplně změnily. Uvidíme, s čím přijedou. Bavil jsem se o nich s mým spoluhráčem z Chelsea Markem Schwarzerem, jehož Austrálie teď v říjnu porazila Kanadu 3:0. V první půli byla Kanada nebezpečná. Bude záležet na nás, jak je pustíme do hry," uvedl Čech.

Žádného ze současných kanadských reprezentantů prý nezná. Když se řekne kanadský fotbal, vybaví se mu jen bývalý útočník Tomasz Radzinski, který už ale ukončil kariéru. Dnes devětatřicetiletý polský rodák býval spoluhráčem Jana Kollera v Anderlechtu. "Od dob, kdy skončil Radzinski, tak jsem Kanadu nesledoval," dodal Čech.

Autoři: ,