Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teplický trenér Ščasný: Cíl titul? To nevyhlašuju

Sport

  9:30
To on odstartoval teplickou fotbalovou revoluci. Trenér Zdeněk Ščasný (56) nejprve tradiční tým zachránil v lize, teď ho vytáhl na špičku a baví přitom útočným fotbalem. V sobotu večer Teplice vyzvou suverénní Spartu na jejím hřišti. "Věřím, že to bude krásný fotbal," říká Ščasný.

Ftobalový trenér Zdeněk Ščasný foto: ČTK

Po minulém kole, kdy jste porazili mistrovskou Plzeň, jste prohlásil, že ani nevíte, že jste druzí. Už jste se díval na tabulku?
Asi jsem vypadal směšně. Mělo to vyznít tak, že to pro mě v danou chvíli nebylo nejpodstatnější. Podstatné je, že jsme porazili Plzeň po dobrém výkonu.

Dovolíte na tréninku odlehčenou atmosféru, když se takhle daří?
Přiznám se, že někdy je potřeba tým naopak nabudit, nedělat legraci, ale někoho si vybrat a trochu přitvrdit, aby mužstvo zpozornělo. Když cítím, že je moc velká pohoda a hráči mají sklony něco flákat, tak se to trochu uměle vyvolá.

Už se vám něco takového stalo v Teplicích?
Stalo. Třeba Franta (záložník Litsingi), přes nesporné fotbalové kvality a výborný charakter, má sklony k tomu, že když se jemu <CF40>(důrazně) </CF>zdá zápas rozhodnutý, chce hrát jen dopředu a ležérně. Pak je potřeba zasáhnout.

Zdá se, že se vám to daří. Teplice hrály v minulé sezoně o záchranu, teď jsou druhé. Co se změnilo, že to takhle šlape?
Přišli Salami s Nivaldem, ale taky Honza Krob, ten je opomíjený. Mužstvo se zachránilo, zvyklo si na tlak, psychicky je silnější, boj o záchranu nás posílil. Je to několik faktorů dohromady. V Teplicích byl také dlouhodobě zažitý způsob hry, bylo obtížně ho z hlav hráčů odbourat.

Vypadá to, že se povedlo.
Teď hrajeme jinak, ofenzivně. Daří se nám a pro člověka je to osvobozující pocit. Když jsem minulou sezonu jezdil z Teplic do Roudnice, kde bydlím, nemohl jsem v autě fotbal vypudit z hlavy. Nedařilo se mi to ani na rybách, což je můj velký koníček.

Jaké máte ohlasy na báječný teplický start do sezony?
Nechci si hrát na zkušeného trenéra, ale jsem opatrný. Mám před očima to, co se děje s Plzní, která má za sebou opravdu nevydařený měsíc. Tři roky práce jsou najednou zapomenuty a ze všech stran se do ní kope. To se nám může stát taky. Ano, mám z toho teď výborný pocit. Je tu skvělá atmosféra, navíc hrajeme fotbal, jaký chceme.

Jste znám jako emotivní trenér. Umíte si představit, jak to z vaší strany bude vypadat na Spartě?
Sparta má mimořádný stadion, přijde asi mimořádná návštěva, hrál jsem tam i trénoval, lhal bych, kdybych řekl, že to bude stejné jako třeba proti Brnu. Ale že bych se choval extrémně jinak? To ne. Ano, jsem na lavičce – jak to říct kulturně – jiný člověk, nicméně je potřeba mít zápas pod kontrolou.

A máte zápasy pod kontrolou?
V tom jsem se změnil, dřív jsem někdy úplně ztrácel kontrolu, to je špatně. Nechám se vtáhnout do zápasu. Neumím být klidný. I v civilu jsem výbušná povaha.

Neuškodilo vaší pověsti právě vaše chování na lavičce, kde někdy působíte, s prominutím, jako blázen?
Uškodilo mi extempore s rozhodčími. Stoprocentně to ublížilo obecnému pohledu na mě, cítil jsem to i finančně.

Mně vyšla částka 450 tisíc korun.
Bylo to dost. Nechci říct, že je teď moje chování optimální, ale všechno má svůj vývoj.

Pokud by se vám jako prvnímu týmu v této sezoně podařilo porazit Spartu, řekl byste naplno, že hrajete o titul, čemuž se bráníte?
O titul hraje Sparta, Plzeň, je to jejich povinnost. Je tam Liberec. Chci hrát na špici, pěkný fotbal, ale jiné cíle nevyhlašuju.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat