Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Teplický trenér Ščasný: Cíl titul? To nevyhlašuju

Ftobalový trenér Zdeněk Ščasný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ftobalový trenér Zdeněk Ščasný | foto: ČTK

To on odstartoval teplickou fotbalovou revoluci. Trenér Zdeněk Ščasný (56) nejprve tradiční tým zachránil v lize, teď ho vytáhl na špičku a baví přitom útočným fotbalem. V sobotu večer Teplice vyzvou suverénní Spartu na jejím hřišti. "Věřím, že to bude krásný fotbal," říká Ščasný.

Po minulém kole, kdy jste porazili mistrovskou Plzeň, jste prohlásil, že ani nevíte, že jste druzí. Už jste se díval na tabulku?
Asi jsem vypadal směšně. Mělo to vyznít tak, že to pro mě v danou chvíli nebylo nejpodstatnější. Podstatné je, že jsme porazili Plzeň po dobrém výkonu.

Dovolíte na tréninku odlehčenou atmosféru, když se takhle daří?
Přiznám se, že někdy je potřeba tým naopak nabudit, nedělat legraci, ale někoho si vybrat a trochu přitvrdit, aby mužstvo zpozornělo. Když cítím, že je moc velká pohoda a hráči mají sklony něco flákat, tak se to trochu uměle vyvolá.

Už se vám něco takového stalo v Teplicích?
Stalo. Třeba Franta (záložník Litsingi), přes nesporné fotbalové kvality a výborný charakter, má sklony k tomu, že když se jemu <CF40>(důrazně) </CF>zdá zápas rozhodnutý, chce hrát jen dopředu a ležérně. Pak je potřeba zasáhnout.

Zdá se, že se vám to daří. Teplice hrály v minulé sezoně o záchranu, teď jsou druhé. Co se změnilo, že to takhle šlape?
Přišli Salami s Nivaldem, ale taky Honza Krob, ten je opomíjený. Mužstvo se zachránilo, zvyklo si na tlak, psychicky je silnější, boj o záchranu nás posílil. Je to několik faktorů dohromady. V Teplicích byl také dlouhodobě zažitý způsob hry, bylo obtížně ho z hlav hráčů odbourat.

Vypadá to, že se povedlo.
Teď hrajeme jinak, ofenzivně. Daří se nám a pro člověka je to osvobozující pocit. Když jsem minulou sezonu jezdil z Teplic do Roudnice, kde bydlím, nemohl jsem v autě fotbal vypudit z hlavy. Nedařilo se mi to ani na rybách, což je můj velký koníček.

Jaké máte ohlasy na báječný teplický start do sezony?
Nechci si hrát na zkušeného trenéra, ale jsem opatrný. Mám před očima to, co se děje s Plzní, která má za sebou opravdu nevydařený měsíc. Tři roky práce jsou najednou zapomenuty a ze všech stran se do ní kope. To se nám může stát taky. Ano, mám z toho teď výborný pocit. Je tu skvělá atmosféra, navíc hrajeme fotbal, jaký chceme.

Jste znám jako emotivní trenér. Umíte si představit, jak to z vaší strany bude vypadat na Spartě?
Sparta má mimořádný stadion, přijde asi mimořádná návštěva, hrál jsem tam i trénoval, lhal bych, kdybych řekl, že to bude stejné jako třeba proti Brnu. Ale že bych se choval extrémně jinak? To ne. Ano, jsem na lavičce – jak to říct kulturně – jiný člověk, nicméně je potřeba mít zápas pod kontrolou.

A máte zápasy pod kontrolou?
V tom jsem se změnil, dřív jsem někdy úplně ztrácel kontrolu, to je špatně. Nechám se vtáhnout do zápasu. Neumím být klidný. I v civilu jsem výbušná povaha.

Neuškodilo vaší pověsti právě vaše chování na lavičce, kde někdy působíte, s prominutím, jako blázen?
Uškodilo mi extempore s rozhodčími. Stoprocentně to ublížilo obecnému pohledu na mě, cítil jsem to i finančně.

Mně vyšla částka 450 tisíc korun.
Bylo to dost. Nechci říct, že je teď moje chování optimální, ale všechno má svůj vývoj.

Pokud by se vám jako prvnímu týmu v této sezoně podařilo porazit Spartu, řekl byste naplno, že hrajete o titul, čemuž se bráníte?
O titul hraje Sparta, Plzeň, je to jejich povinnost. Je tam Liberec. Chci hrát na špici, pěkný fotbal, ale jiné cíle nevyhlašuju.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!