18. května 2015 21:31, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Titul pro Čišu! Oslavy v Plzni začaly dojemným gestem nemocnému kamarádovi

DOJEMNÁ CHVÍLE. Marian Čišovský (druhý zprava), kterému v lednu lékaři objevili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DOJEMNÁ CHVÍLE. Marian Čišovský (druhý zprava), kterému v lednu lékaři objevili... | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ Stadion ve Štruncových sadech se otřásal, jak jedenáct tisíc fanoušků tleskalo a burácelo. To když na provizorní pódium, na kterém se plzeňští fotbalisté radovali ze třetího titulu v historii klubu, přišel Marián Čišovský. Právě svému nemocnému kamarádovi hráči mistrovské oslavy věnovali.

„Myslím, že jsem docela tvrdý člověk. Přiznávám, že jsem slzel. Ne protože jsem vyhrál ligu, ale byl jsem velice dojatý z Mariána. Kdybych titul, na který jsem čekal třicet dva let, mohl vyměnit za to, aby Marián Čišovský byl zdravý, tak bych to okamžitě udělal,“ prohlásil trenér Miroslav Koubek.

Co je Čišovskému?

Podle deníku Blesk má amyotrofickou laterální sklerózu (ALS),  nevyléčitelnou chorobu napadající mozek a způsobující ztrátu buňek ovládajících svalové pohyby. Klub v lednu 2015, osm měsíců poté, co Čišovský zmizel ze hřiště, pouze potvrdil, že s jeho zdravotním stavem je něco špatně. "V posledních měsících se potýká s vážnou chorobou, která mu zabraňuje v návratu na hřiště. Chorobu si nepřeje blíže specifikovat, klub samozřejmě jeho rozhodnutí plně respektuje," uvedl tehdy generální manažer Adolf Šádek.

Byly to dojemné chvilky, při kterých někteří hráči nebo fanoušci nezadrželi slzy.

Bývalému obránci a slovenskému reprezentantovi, který za Plzeň odehrál 64 ligových zápasů (poslední v březnu 2014), pomohli na provizorní pódium kapitán Pavel Horváth a sportovní manažer Adolf Šádek. Jedenáct tisíc fanoušků v tu chvíli skandovalo jeho jméno.

„Titul pro Čišu,“ bylo napsáno obřím písmem před pódiem. A stejný text měli hráči také na mistrovských tričkách, na kterých bylo rovněž číslo dvacet osm. Právě to Čišovský v Plzni nosil na dresu.

MISTROVSKÉ JUCHÁNÍ. Plzeňští fotbalisté pózují před fotografy v roli nových...

MISTROVSKÉ JUCHÁNÍ S JASNÝM VZKAZEM. Plzeňští fotbalisté pózují před fotografy v roli nových vládců českého fotbalu.

Když rozhodčí ukončili vítězný zápas proti Jihlavě (2:0), hráči postupně chodili k Čišovskému, jenž stál u lavičky náhradníků. Dlouho se objímal s brankářem Matúšem Kozáčikem, obránce a zástupce kapitána David Limberský si několikrát utíral slzy.

A pak, když křepčení na provizorním pódiu skončilo, všichni hráči se kolem Čišovského shlukli, takže vzniklo obří klubko.

Ale samozřejmě došlo i na klasické mistrovské oslavy. Fanoušci hned po závěrečném hvizdu vběhli na trávník a gratulovali šťastným hráčům. Šampaňské, pivo, vítězné doutníky, hymna vítězů We are the champions... Nic z toho nechybělo.

Oslav se zúčastnil i vážně nemocný obránce Marián Čišovský (vpravo). Druhý...

Mistrovských oslav přímo na plzeňském trávníku se zúčastnil i vážně nemocný obránce Marián Čišovský (vpravo). Při cestě na pódium ho podpírali Pavel Horváth a generální manažer Adolf Šádek.

Z pódia šlehaly plameny a hlasatel předčítal jména nových fotbalových mistrů. Záložník Patrik Hrošovský měl kolem pasu omotanou slovenskou vlajku, František Rajtoral i další pokuřovali z doutníků a s bývalý spoluhráči slavil také útočník Marek Bakoš, od zimy hráč Liberce.

Když na pódium vešel trenér Koubek, záložník Václav Pilař ho polil pivem z obří sklenice. A to šťastného kouč čekalo ještě tetování, neboť takovou sázku s hráči při svém nástupu do funkce loni na podzim uzavřel.

Pak si všichni hráči nasadili symbolické královské koruny, protože mistrovský pohár dostanou až po třicátém ligovém kole. Nad fotbalisty létaly červenomodré konfety a večer oslav teprve začínal... 

SPOLEČNÁ RADOST. Diváci slavili s hráči přímo na trávníku.
SYMBOLICKÁ MISTROVSKÁ KORUNKA. Fotbalisté Plzně slaví titul.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46