9. března 2010 8:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Tlak. Neviditelný soupeř vedoucího týmu fotbalové ligy z Teplic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Teplický hráč Mahmutovič a kouč Plíšek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplický hráč Mahmutovič a kouč Plíšek. | foto: ČTK

PRAHA Těžko pro to najdete objektivní vysvětlení, ale statistika nelže: fotbalový trůn je v Česku vyhrazen jen pár vyvoleným klubům. Zatímco sama Sparta získala mistrovský pohár čtyřiatřicetkrát, alespoň jedním titulem se za posledních pětaosmdesát let může pochlubit teprve třináct klubů.

Čtrnáctým v pořadí by se letos mohly stát Teplice. Stačí "maličkost". Vedoucí tým ligy se musí v čele tabulky udržet ještě deset týdnů. A pak může začít slavit. "Nikdo v kabině o titulu stále nemluví, ale bylo by srabácké říkat, že o něj nehrajeme," tvrdí teplický obránce Vlastimil Vidlička. "Je to šance, která se nemusí opakovat."

Pokud navíc zítra Teplice zvládnou domácí dohrávku s Plzní, odskočí druhé Spartě už o tři body. "Počítám, že se to bude lámat kolem 25. kola. Takže máme ještě zhruba sedm zápasů čas," mávne rukou teplický kouč Jiří Plíšek.

Nervozita dolehla i na Liberec
Jeho tým se kolem prvního místa pohybuje už od poloviny září, jenže oproti Spartě a Ostravě, svým hlavním pronásledovatelům, má jednu nevýhodu. Ještě nikdy v historii zisk titulu nezažil. A vyhrát ligu s takovým handicapem je v Česku téměř nadlidský výkon. Schválně si to spočítejte... Vždyť za posledních třicet let se to podařilo jen třem klubům: Bohemians Praha, Vítkovicím a Liberci.

Mistři, kteří ligu
vyhráli poprvé

2001/02: Slovan Liberec
1985/86: TJ Vítkovice
1982/83: Bohemians Praha
1977/78: Zbrojovka Brno
1975/76: Baník Ostrava
1967/68: Spartak Trnava
1959/60: Spartak Hradec Králové
1958/59: ČH Bratislava
1953: ÚDA Praha (Dukla)
1950: NV Bratislava (Slovan)
1927/28: Viktoria Žižkov
1925/26: AC Sparta Praha
1925: SK Slavia Praha

"Hráli jsme ještě v evropských pohárech a najednou jsme byli ve hře i o domácí titul. Ani jsme si to pořádně neuvědomovali," vzpomíná liberecký útočník Jan Nezmar na mistrovskou sezonu 2001/02. Liberec tehdy po podzimní části skončil až čtvrtý a nikdo s ním na titul příliš nepočítal. Jenže ve 24. kole se Severočeši nečekaně vyhoupli do čela a už tam zůstali.

"Ten tlak byl tehdy šílený. Hlavně poslední tři kola. Do té doby jsme na hřišti předváděli nádherné kousky, ale najednou nám nešlo vůbec nic. Bylo to vidět na každém z nás," popisuje Nezmar. To samé pravděpodobně čeká i Teplice. Vidina vysněného cíle sváže hráčům nohy, kvůli rostoucí nervozitě začnou kazit i lehké míče a titul se může začít vzdalovat.

"Nejhorší je ten moment, kdy si uvědomíte, že můžete ne něco získat, ale ztratit. Nás to tehdy zaskočilo, ale Teplice mají čas si na to zvyknout," vypráví Nezmar. Zkušenost jako on má v teplickém týmu jen osm hráčů. Pro ostatní je maximum boj o druhé místo. Třeba před jedenácti lety, kdy Teplice předstihla jen Sparta.

"Tehdy jsme mohli být podzimním mistrem, ale pořád jsme si říkali, že ještě o nic nejde. Jenže ta touha a ješitnost nás všech se stejně projevila," usmívá se trenér Josef Pešice, který tehdy Teplice vedl. "Nervozita narůstala v každém kole. I teď se to může na Teplicích v závěru podepsat. V hlavách to budou mít všichni," dodává kouč.

Fotbalisty Teplic zničil nejen olomoucký soupeř, ale také chřipka.

Plíšek spoléhá i na psychologa
Ostatně pocit zodpovědnosti dolehl na Severočechy už nyní. Tým s nejlepším útokem v úvodních dvou jarních kolech vstřelil jen dva góly a na oba se nebývale nadřel. "Máme za sebou jeden velký moment. Vstup do jarní části. Na hráčích už teď byla cítit zodpovědnost, i proto jsme možná nenastříleli tolik gólů," říká Plíšek.

Svým hráčům sice slovo "titul" v kabině nezakázal, ale debaty o něm neslyší rád. Místo toho sází na pomoc psychologa, se kterým spolupracoval už na podzim. "Snažím se hráče přesvědčit, že nejde o život. Nesmí zapomenout, že fotbal je hlavně zábava. Musíme z něj mít všichni radost," nabízí Plíšek svůj recept, jak se bránit tlaku.