12. listopadu 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V Arsenalu nehraje, přesto Rosický hlásí: Rychlý jsem pořád stejně

Tomáš Rosický na reprezentačním srazu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický na reprezentačním srazu. | foto: ČTK

PRAHA Tu otázku slyší tak často, že se při ní už směje, i když je pro něj nepříjemná. Proč v Arsenalu fotbalista Tomáš Rosický nenastupuje? Krčí rameny, žertuje, ale uspokojivou odpověď neposkytne. „Protože ji neznám. Chápu, že se ptáte, ale já odpovědět prostě neumím.“

Je zdravý, plný síly i energie. V neděli to všechno konečně může prodat na hřišti. Jako kapitán povede národní mužstvo do boje v Plzni proti Islandu, v kvalifikačním utkání o Euro 2016 se hraje o první příčku ve skupině.

„Kdo by čekal, že až v listopadu půjdeme proti Islandu, potkají se dva týmy s plným počtem bodů. Island překvapil asi všechny, i když už v minulé kvalifikaci měl slušné výsledky. Bude to hodně zajímavý zápas. V Plzni jsem ještě nehrál, jsem zvědavý na místní publikum. Těším se,“ říká záložník.

Těšíte se, protože si zahrajete?
Pořád platí, že za národní mužstvo hraju strašně rád, takže se těším stejně, jako kdybych v Arsenalu nastupoval pravidelně.

V klubu nastupujete spíš sporadicky. Znamená to, že se od léta nic nezměnilo?
Taky nevím, proč nehraju. Asi hraje roli můj věk, ať se mi to líbí, nebo ne. Přece jen mi je čtyřiatřicet. Ale taky musím říct, že takový ten pozvolný pokles výkonnosti, který s věkem přichází, u mě nenastal.

Kvalifikační utkání fotbalistů o postup na mistrovství Evropy: ČR -...
TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému.
Kapitán národního týmu Tomáš Rosický burcuje své spoluhráče.
Záložník české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický.

Jak to myslíte?
Když si vezmu zářijový zápas s Holandskem, naměřili mi, že jsem naběhal dvanáct kilometrů, což je víc než průměr. A v Arsenalu patřím podle testů mezi pět nejrychlejších hráčů. Pořád zvládám ten objem práce a rychlý jsem pořád stejně.

I proto je nepochopitelné, že vás trenér Wenger nestaví. Zvlášť když Arsenal nemá výsledky. Ani když se některý ze záložníků zraní, na hřiště se stejně nedostanete. Proč?
Jsem na tom stejně jako vy. Fakt nevím.

Neptal jste se?
Ale jo, nějakým způsobem se s trenérem bavíme, ale vždycky to skončí tím, že prostě nevím.

Přitom o vás vždycky hezky mluvil, dával vám novou smlouvu, i když jste byl často zraněný. Teď to vypadá, že si na vás zasedl...
Jde čistě o jeho rozhodnutí, nic jiného v tom není. Od začátku sezony jsem v pořádku. Jen čtyři dny jsem netrénoval kvůli zranění před kvalifikací v Kazachstánu, jinak jsem zdravý a připravený. Rád bych hrál, ale neudělám nic.

Změnilo se něco, že dává přednost jiným typům záložníků?
Je to možné. Změnili jsme systém, hraje se to trochu jinak a trenér se to snaží přizpůsobit hráčům, které staví. Nejsem v tom sám, nehrají i jiní kluci. A když pak tu šanci dostaneme, je pro nás složité něco ukázat.

ČTĚTE TAKÉ

Už ani v národním mužstvu to nebude Rosický jako dřív?
Myslím si, že zápasy proti Holandsku a v Turecku ukázaly, že to snad problém není. Ale taky je pravda, že moje výkony by byly lepší, kdybych pravidelně hrál. To sám moc dobře vím. Ale i tak je můj přínos pro tým snad neoddiskutovatelný.

Uvažujete o zimním přestupu?
To je ještě daleko, uvidíme, co se v příštích dvou měsících stane.

Je možný návrat do Sparty?
Sparta, to je pro mě vždycky téma. Všichni vědí, co pro mě znamená, že je to srdeční záležitost. Ale momentálně to aktuální není.

Na ostrovech spekulují o druhé anglické lize. Šel byste do toho?
Kdybyste mi to teď neřekli, vůbec by mě to nenapadlo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!