Trápení Sparty pokračuje i pod novým koučem. S Kotalem na lavičce prohrála v Olomouci

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha, hostující brankář Milan Heča (vpravo) inkasuje gól. foto: ČTK

Olomouc - Fotbalisté Sparty podlehli ve 22. kole první ligy v Olomouci 0:1 a nevyšla jim premiéra pod novým trenérem Václavem Kotalem, který v týdnu nahradil odvolaného Václava Jílka. Pražané na jaře i podruhé prohráli a na druhou Plzeň ztrácejí z šestého místa v tabulce už 11 bodů. O výhře Sigmy rozhodl ve 27. minutě svým prvním ligovým gólem v kariéře Mojmír Chytil. Olomouc vyhrála i druhý jarní zápas a na desáté příčce má jen dvoubodovou ztrátu na Spartu.
  19:13

V domácím dresu si odbyl premiéru Breite, který přišel v týdnu z Liberce. Nový sparťanský kouč Kotal vyměnil oproti minulému kolu v základní sestavě hned pět hráčů a na hrot postavil mladíka Hložka.

Sparta začala náporem, jen za prvních 10 minut si vynutila pět rohových kopů. Po jednom z nich pálil Kanga, ale Mandous jeho střelu výtečně vyrazil.

Olomouc se k ofenzivě dostala po čtvrthodině hry. Chytilův souboj ve vápně s Hanckem ale pokutovým kopem neskončil a neujaly se ani nebezpečné centry především z pravé strany.

• Karviná - Teplice 3:0 (3:0)

Branky: 17. Lingr, 22. Taiwo, 43. Janečka. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Šimáček. ŽK: Ndefe, Ba Loua - Mareček, Čmovš, J. Mareš. ČK: 66. Mareček. Diváci: 2452.

• Zlín - České Budějovice 2:3 (0:2)

Branky: 53. Simerský, 68. Džafič - 10. a 67. Mršič, 45. Havel z pen. Rozhodčí: Julínek - Myška, Mojžíš - Adam (video). ŽK: Kameník (trenér) - Havelka, Schranz. Diváci: 2712.

• Olomouc - Sparta 1:0 (1:0)

Branka: 27. Chytil. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch - Zelinka (video). ŽK: Yunis, Greššák, Houska, Sladký, Radoslav Látal (trenér) - Vindheim, Hancko. Diváci: 7456.

Ve 24. minutě ukázal svoji přednost Karlsson, jenž utekl po pravém křídle. Dostal se k nebezpečné střele, ale ta po teči o Vepřekova záda skončila těsně vedle Mandousovy branky.

Pražané v 27. minutě degradovali svůj výkon sérií chyb ve vlastním vápně a inkasovali. Po rohu Sigmy a závaru před Hečou uklidil míč celkem lacino do sítě Chytil a ve 20 letech si připsal první ligový gól.

Sparta na chvíli vypadla z role. Do konce poločasu mohli vedení Sigmy navýšit Breite, Greššák i stoper Jemelka, ale neprosadili se. Na druhé straně mohl vyrovnat po sólu Plavšič, který ovšem nezvládl koncovku.

I po změně stran se hrála otevřená partie z obou stran. Sigma se neuchýlila k bránění náskoku a naopak využívala každou příležitost k protiútokům. V 57. minutě pálil velmi tvrdě Chytil, ale Heča výborně zasáhl, stejně jako o minutu později po akci stejného hráče.

Postupem času získavala Sparta stále větší převahu. Hosté měli míč pod kontrolou, ale chyběla jim myšlenka na překonání dobře organizované obrany Hanáků.

V 72. minutě se za ni dostal Karlsson, ale Mandous šanci skvěle zneškodnil. Olomouc se ubránila i přes velkou šanci Hložka v 90. minutě a několik závarů v hektickém nastavení. Olomouc doma Spartu potřetí za sebou porazila 1:0.