24. dubna 2015 22:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hrůza, budeme se muset ožrat, láteřil kouč Baníku po dalším selhání

Petr Frňka ve funkci trenéra Baníku končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Frňka ve funkci trenéra Baníku končí. | foto: ČTK

JIHLAVA Takhle ne, pánové! Baník Ostrava podal naprosto odevzdaný výkon v Jihlavě a prohrál 0:2. Hráči v modrém nebojovali, prohrávali souboje a měli problém trefit bránu. Trenér Petr Frňka bude přemýšlet, jak na bídnou situaci reagovat.

Na pozápasové tiskové konferenci k této otázce řekl: „Jsem tak nas..., že nemá smysl dělat závěry. Musíme se nejdřív vyspat.“

Můžete okomentovat vaše představení v Jihlavě?
Přišli jsme na hřiště a byli jsme vycpaní kecy. V kabině jsme si říkali, jak budeme bojovat, jak budeme makat, jak na hřišti necháme všechno. Ale nebyla to pravda. Bohužel jsme dostali velmi brzy gól, který nám opravdu nepomohl, vzápětí, za dvě minuty, jsme dostali druhou branku. Do konce první půle jsme doklopýtali. Je to obrovské zklamání. Víme, že musíme pracovat a hrát zodpovědně, a to tam zkrátka nebylo.

Měli jste problém vůbec trefit bránu. Dá se vůbec říct, jestli jste měli šanci?
Myslím, že relativně brzy tam měl šanci Patrik Mišák, který nastoupil. Stál proti Hanušovi sám na hranici šestnáctky. Kopl to na tribunu, no...

Čím to je, že mužstvo nebojuje?
Zaprvé si myslím, že člověk musí začít u sebe. Asi musím sám přehodnotit významněji, jakým hráčům dávám prostor. Protože bez nasazení, poctivé práce, která se musí přetavit ve fotbal, to zkrátka nejde. Opakovaně jsme se dostali do situace, že jsme nebyli aktivní, nechali jsme se přetlačit, neměli jsme odražené balony a co je úplně nejhorší, ani jsme nechtěli míč. Tohle byla fakt hrůza. A poprvé musím říct, že to bylo opakovaně.

Budete na situaci nějak reagovat?
Pane redaktore, já bych vám rád odpověděl, ale já jsem teď tak nas.., že nemá smysl dělat závěry, protože bych jim asi nemohl udělat nic hezkého. Jak říkám, musím začít u sebe, jestli hráči, kteří nastoupili, si ten prostor zasloužili. Jedna věc je, jestli věci fungují v tréninku, a druhá, jestli hráči snáší tlak v zápase. Otázka je, jestli hráči zvládají jiný způsob, než na který byli zvyklí. Musíme se na to nejdřív vyspat a možná i ožrat.

Vy jste v podstatě zachránění, z čeho tedy pramení ten tlak?
To sám nevím. Kdybych se cítil v kleštích, ohrožen, tak bych to třeba chtě nechtě přenášel na hráče. Pak by se to mohlo projevovat. Ale já s nimi takhle nekomunikuji, ani vedení. Takhle to zkrátka nestavíme. Jediný jejich úkol, co po nich chceme, je hrát dobré zápasy, to jsme ale opakovaně nezvládli. Jako přijít na hřiště a nechtít míč… To vážně nechápu. Možná by prospělo jít k panu Světlíkovi (šéf vítkovických strojíren) na jeden dva dny na stáž, aby poznali, jak vypadá tvrdá práce.

Není to i tím, že schází Milan Baroš?
Je to samozřejmě důležitý hráč a důležitý prvek v kabině, o tom není sporu. Ale nemyslím si, že by to bylo jen o Milanovi.

Baník je nejhorší, co se počtu vstřelených gólů týče. Pracujete na koncovce?
Ono to souvisí do určité míry všechno se vším. Málo gólů přede mnou, málo gólů se mnou, to si musíme říct na rovinu. Větší počet branek má vyplývat ze způsobu hry, ale my jsme v tomto směru teď absolutně vyhořeli. Musím si to sám vyhodnotit. Nemá smysl opravovat shnilý trabant, to je ztráta času. Musím se zamyslet s vedením a asistenty, jestli volba hráčů, kteří teď hráli, byla správná. Je to i o šířce kádru.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?