14. listopadu 2012 13:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Griga: Trenér při zápasech nemyslí na to, že je hanoben

Trenér slovenské reprezentace Stanislav Griga  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér slovenské reprezentace Stanislav Griga | foto: ČTK

OLOMOUC S trenérem českých fotbalistů Michalem Bílkem se dobře zná. Hodně toho spolu odehráli. Ale dnes večer mu může především zavařit, pokud v přátelském utkání nad kritizovaným domácím týmem zvítězí. "Ale nikdo na to během zápasu nemyslí, což bude i případ Michala Bílka," věří kouč Stanislav Griga, který společně s Michalem Hippem vede národní tým Slovenska.

Jak se na Michala Bílka těšíte?
Viděl jsem slovenský Šport, kde Mišo tvrdí, že se na mě těší. Musím říct to samé. Prožili a odehráli jsme toho spolu spoustu, stáli už jsme proti sobě i v pozici trenérů. Ale na reprezentační úrovni to bude ve středu poprvé.

K TÉMATU

A vy můžete Bílkovi v případě slovenského úspěchu zkomplikovat pozici. Není to zvláštní?
Každý trenér je podle výsledků buď hanoben, nebo oslavován. Ale nikdo na to během zápasu nemyslí, což bude i případ Michala Bílka, který do toho půjde jako do každého jiného utkání. Uspět ale proti Česku určitě chceme.

Jak?
Víme, že proti nám bude stát kvalitní soupeř, který je nejspíš i favoritem. Ale my se chceme prosadit naší hrou, chceme hrát aktivně a konečně být také úspěšnější v proměňování šancí, což se nám v poslední době stejně jako Česku nedařilo.

V týmu máte plzeňské hráče Čišovského či Bakoše. Zohledníte to?
Ne. Máme v utkání své záměry a to, že máme v mužstvu hráče z české ligy, v tom nehraje žádnou roli. Ale samozřejmě spoléháme na to, že pokud do zápasu nastoupí, budou mít speciální motivaci. Naši sestavu se ovšem ještě nedozvíte: ne proto, že bychom chtěli tajnůstkařit, ale měli jsme za sebou hektické dny, teprve den před zápasem jsme trénovali kompletní. A oproti původní nominaci nám chybí čtyři hráči.

Který nejvíc?
Jednoznačně kapitán Škrtel, to je velká persona, lídr na hřišti i v kabině.

Do hry se nyní vrací myšlenka federální ligy - co si o tom jako trenér myslíte?
Pominu marketingové hledisko i federální náboj. Vezmu to z pozice trenéra a musím říct, že bych společnou ligu pochopitelně uvítal. Kdyby třeba jen čtyři slovenské kluby hrály soutěž s těmi nejlepšími týmy z Česka, byl by to velký posun směrem ke kvalitě.

Přijedou do Olomouce i slovenští fanoušci?
Olomouc je sice blízko, ale my máme problém dostat fanoušky i na stadion do Bratislavy, takže s podporou nepočítáme.

A jak se vám v Olomouci dařilo v minulosti?
Když vedl Sigmu trenér Brückner, vyhrávalo se tady velmi těžko. Vždy tu ale byla dobrá atmosféra a teď se k lepšímu změnil i stadion, proto se těšíme na kulisu vyprodaných tribun.

Filip Saiver, mih