Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenér Liberce Trpišovský: Výhra na Spartě nám jistí třetí místo, koukáme pod sebe

Sport

  12:00
PRAHA - Šlágr víkendového 28. kola Synot ligy? Sobotní odpolední duel druhé Sparty a třetího Liberce. Ještě v polovině dubna byl mezi oběma kluby rozdíl jedenácti bodů, jenže ten se během čtyř kol ztenčil na body čtyři. Pokud by domácí prohráli i druhé domácí utkání v řadě, zadělali by si na řádné komplikace.

Jindřich Trpišovský. foto: MAFRA

Kouč Slovácka Habanec bude trénovat Brno. Vrací se i odchovanec Jan Polák

Moc dobře si to uvědomuje i liberecký kouč Jindřich Trpišovský. Přestože ale jeho klub stíhá Letenské a v případě výhry by se ztenčil rozdíl na pouhý bodík, stále se spíše soustředí na boj o bronzovou příčku. V jednobodovém závěsu za Severočechy je totiž Mladá Boleslav.

„Snažíme se řešit reálné věci. Boj o třetí místo máme ve svých rukou. Souboj o druhé nikoliv. I kdybychom Spartu porazili, pořád na ni budeme ztrácet bod. Bereme to tak, že do konce jsou tři kola a pokud získáme devět bodů, budeme nejhůře třetí. Nějak si nedovedu představit, že by si na Letné nechali proklouznout druhé místo mezi prsty,“ říká Trpišovský v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz.

LN Ztrácíte na Spartu před vzájemným soubojem čtyři body. Jak pohlížíte na boj o druhé místo, které pro vás bylo vlastně ještě třeba měsíc zpět vlastně nereálné?

Matematicky tam nějaká šance je, upřímně si ale neumím připravit, že by se ještě o druhou příčku připravila. Ve hře je ještě devět bodů pro oba celky. My jsme se nyní dostali na třetí místo o bod před Mladou Boleslav, což bereme po zimě jako malý zázrak, a pro nás je nyní prioritou se udržet před ní, protože by to pro nás znamenalo v kvalifikaci o Evropskou ligu o jedno kolo méně. Navíc v posledním kole jedeme právě do Boleslavi. Každopádně hrajeme o devět bodů a my víme, že když je získáme, tak třetí místo udržíme.

LN Zároveň ale nevěřím tomu, že nepojedete v sobotu na Spartu vyhrát. I s ohledem na fakt, že se pyšníte po Plzni druhou nejlepší jarní formou a podzimní vzájemný souboj jste vyhráli.

(Úsměv) Určitě jedeme do Prahy vyhrát, chceme uspět. Zvláště s vědomím, že Boleslav hraje nyní doma s Plzní, která už slaví titul, takže to má jednodušší. Nikdy jsme se nebáli nikoho a to ani v Evropě, takže jedeme na Spartu vyhrát, ale jak už jsem řekl. Pro nás je vítězství na Letné hlavně pojištění si třetí příčky před Boleslaví. Myslím, že pokud by se nám povedlo před Spartu dostat, tak pro ně by to byla tak trochu sportovní tragédie.

LN Každopádně byste v takovém případě měli s Letenskými lepší zápasovou bilanci nejen v lize, ale i celkově letos, protože jste s ní potkali i v pohárech, a zatím platí, že kdo hraje doma, ten vítězí. Porušení této „tradice“ by mohlo být také klíčové...

To je pravda, ale pořád to je tak, že druhé místo nemáme ve svých rukou. Třetí příčku v nich máme a proto se soustředíme na tuto pozici. Pro nás je po letošní turbulentní sezoně obrovským úspěchem i případné třetí místo. I to by si zasloužilo pořádné oslavy. Zbytek je na Spartě.

Dvakrát jsme ji letos doma porazili, v pohárové odvetě jsme tam sice prohráli 0:2, ale měli jsme šance i na to, abychom vyhráli, nebyli jsme horší... (následně se odmlčí, poděkuje) Zrovna mi tady pán v nákupním centru v Praze říká, že Spartu dáme určitě. (úsměv) Já svým klukům věřím, nikdo se nám nevykartoval, i když jsme měli osm ohrožených hráčů, takže na Letnou jedeme hladoví a chceme uspět. Je to o nás, o naší hlavě, abychom se nebáli. Podle mne to bude padesát na padesát i s ohledem na aktuální problémy soupeře především s marodkou.

LN Takže vnímáte současné problémy Sparty, která se nahuštěným jarním program doslova vyšťavila a v posledních zápasech je to pro torzo jejího kádru především kondičně extrémně náročné? Myslíte, že byste mohli Spartu třeba i utahat?

Proč ne. Myslím, že máme běhavé mužstvo, o tom jsem přesvědčený, na pohybu a pracovitosti máme styl založený. Vnímáme, že Sparta není v komfortní situaci, my ji zažili na podzim, kdy jsme měli v nohou porci 37 zápasů a na konci to na nás už bylo znát. Oni ale dělají všechno pro to, aby se dali dohromady, proti Jablonci v odvetě semifinále MOL Cupu nastoupili s juniory, navíc jejich slabší forma nemůže trvat věčně, protože kádr mají skutečně skvělý. Musíme hrát jako vždycky, musíme jim udělat zápas maximálně náročný a pak věřím, že můžeme uspět.

LN Máte ze Sparty zapůjčené brankářskou jedničku Tomáše Koubka, záložníka Herolinda Shalu a útočníka Matěje Pulkraba. Je tam v rámci jejich hostování omezení, nebo mohou hrát?

Bohužel nemohou. Je to stejné jako vždycky v takových případech. Musíme to holt zvládnout bez nich. Všichni nám budou chybět, ale dlouhodobě s tím počítáme. Jsme rádi, že nám je Sparta půjčila, tato klauzule je součástí dohody, a my měli dost času na tuto situaci připravit. Samozřejmě bych byl radši, kdybych s nimi mohl počítat, ale beru to tak, jak to je.

LN Když už jsme u rivality se Spartou, soupeř si především po posledním duelu stěžovat na přehnanou tvrdost vašich svěřenců. Čekáte další vyhecovanou bitvu, nebo si myslíte, že tentokrát proběhne duel bez větších vášní?

Doufám, že se situace uklidnila. Nemyslím si, že by poslední duel nějak vybočoval. A mohli to vidět všichni. Díval jsem se na něj pochopitelně i ze záznamu, tvrdé bylo, nic zákeřného jsem tam ale neviděl. Půjde o hodně, vyhecované bude, o tom žádná, rivalita je zde dlouhodobá, ale věřím, že všechno proběhne v rámci fair-play. Fotbal je o emocích, mohl by být plný dům, takže pokud bude v sobotu zápas na Letné vyhecovaný, ale bez zákeřností, tak je to jen dobře a nevidím na tom nic špatného. Naopak.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!