15. listopadu 2014 19:52 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trenér Vrba se vrátil do Plzně. Vše při starém, včetně ochranky, žertoval

Hlavní trenér české reprezentace Pavel Vrba na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní trenér české reprezentace Pavel Vrba na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PLZEŇ/PRAHA Poprvé od ukončení angažmá v Plzni přijel na místní stadion v roli trenéra k zápasu. "Říkal jsem řidiči, kde má zastavit. Věděl jsem, do jaké kabiny mám jít. Je to velká výhoda, že se hraje na stadionu, který mi zůstává v srdci," líčil fotbalový trenér Pavel Vrba.

V Plzni, kde působil pět let, vedl tým naposled loni v prosinci, v Lize mistrů porazil CSKA Moskva 2:1. Teď se vrátil jako kouč národního mužstva, v neděli půjde v kvalifikaci o Euro 2016 proti Islandu.

Když vystoupil z autobusu, rozhlédl se a ... „Ježiš, ten stadion se ale za pět let změnil,“ žertoval Vrba na předzápasové tiskové konferenci. „Ochranka je stejná, tiskový mluvčí Plzně taky zůstal. Pozdravili jsme se.“

Z českého kouče vyřazovala pohoda, nedělní zápas však bude všechno jen ne pohodový.

Je těžší Islandu dát gól, nebo pro něj udržet čisté konto?
Podle výsledků je těžké obojí. Island je velmi produktivní, osm gólů za tři zápasy je dost. A ani jeden nedostat, to je přímo exkluzivní.

ČTĚTE TAKÉ

Na čem je jejich defenzíva založená?
Na disciplíně, zodpovědnosti všech hráčů. Holanďani si vůbec nevěděli rady, měli jedinou šanci, Turci dvě. Není náhoda, že Islanďani nedostali gól. Hlavně ta jejich organizace hry je úžasná. Je vidět, že jejich trenér na tom lpí. Je jasně vidět, že jde o dlouhodobou práci.

Z osmi gólů dali Islanďané pět ze standardek. Vy jste z nich inkasovali proti Nizozemsku a v Kazachstánu dokonce dvakrát. Může to být problém?
Pět gólů z osmi je mimořádné číslo, proto jsme se tomu hodně věnovali. Taky mají padesátiprocentní úspěšnost střelby. S mými hráči jsme si rozebrali, proč jsme dostali góly ze standardek.

Z defenzivních hráčů vám kvůli zranění chybějí Vácha a Limberský. Už víte, kým je nahradíte?
Je škoda, že tady nejsou, ale máme dostatečně široký kádr, abychom je nahradili. Věřím, že ti, kteří nastoupí, to dokážou. Od začátku jsem měl v hlavě variantu, kterou pravděpodobně použiju.

Islanďané varují před vaší pravou stranou. Tvrdí, že tam jsou dva sehraní hráči ze Sparty. Vyzkoumali to dobře?
Nevím, jak nás přečetli. Ale můžu říct, že i Island je po stranách velmi silný.

Nastupují v klasickém rozestavení se čtyřmi obránci, čtyřmi záložníky a dvěma útočníky, což v dnešní době není příliš obvyklé. V čem je Island ještě jiný?
Přiznávám, že tak disciplinované mužstvo jsem už dlouho neviděl. Severská zarputilost, nepříjemní hráči, podpora v útočné činnosti. Opravdu to nebude jednoduché.

Pavel Vrba.
Pavel Vrba gestikuluje směrem ke svým svěřencům.
TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému.
...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních...

Vítěz bude mít po čtyřech zápasech dvanáct bodů, do jaké pozice ho to dostane?
Udělá velký krok k Francii. Pro nás je zápas víc důležitý, protože hrajeme doma, soupeř bude mít příští rok výhodu odvety. A domácí prostředí může hrát velkou roli a já doufám, že bude a že nás fanoušci dotlačí k výsledku.

Očekáváte atmosféru jako loni při Lize mistrů?
I při některých ligových zápasech jsme měli v Plzni vyprodáno. Byl bych rád, kdyby to bylo jako při mém posledním utkání za Plzeň proti CSKA Moskva.

Miloslav Novák