3. září 2015 23:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Večeře tentokrát bez piva, nakázal hráčům Vrba. Štěstí mu přinesl i rituál

POKYNY. Pavel Vrba gestikuluje u postranní čáry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POKYNY. Pavel Vrba gestikuluje u postranní čáry. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PLZEŇ Během tiskové konference mu zazvonil telefon a Pavel Vrba se omluvil: „Pardon, to musím vzít, volá předseda.“ Trenér fotbalové reprezentace si vyslechl rychlou gratulaci od Miroslava Pelty za vítězství 2:1 nad Kazachstánem a pak mohl zhodnotit zápas, ve kterém měl chvílemi šílený tep.

Národní tým s Kazachstánem dlouho prohrával a teď je blízko postupu na mistrovství Evropy.

Už slavíte, trenére?
Není co.

Ale výsledky ostatních zápasů vám pomohly. Co jste si pomyslel, když jste se dozvěděl, že Turci neporazili Lotyšsko a Island vyhrál v Holandsku?
Že nám chybí jen tři body. Přiznám se, že nám ostatní výsledky udělaly radost. Vzhledem k tomu, jak se hrálo jinde, je naše vítězství obrovsky cenné.

Ale dlouho jste se trápili. Co chybělo v první půli?
Rychlost přihrávek, pohyb bez míče, zjednodušení. Proto přišel do hry Milan Škoda, abychom něco změnili. Ale znovu se ukázalo, že v Evropě není slabý soupeř. Po gólu, který jsme zbytečně dostali ze standardní situace, jsme dobývali obranný val Kazachstánu, ale naše hra byla pomalá. Kromě Limberského šance jsme neměli žádnou příležitost k vyrovnání.

I proto jste o přestávce odložil sako? To byl rituál?
Popravdě jsem si vzpomněl na zápas s Trondheimem v předkole Ligy mistrů, který jsme před lety hráli s Plzní. Pršelo, my prohrávali nula jedna a já do druhé půlky odložil sako. Tehdy to vyšlo a teď zase.

Taky jste poslal do hry Milana Škodu...
Chtěli jsme hru zjednodušit a víc se dostávat do velkého vápna. Ukázalo se to jako dobré rozhodnutí. Ve druhé půli jsme byli daleko rychlejší, místy jsme měli drtivý tlak. Ale uznávám, že kdyby nám soupeř dal v brejku druhý gól, mohlo to skončit úplně jinak.

Už počtvrté jste dokázali otočit skóre po prvním inkasovanému gólu. O čem to svědčí?
Na Islandu to bylo naopak, vedli jsme a prohráli, tak možná bude lepší, když budeme vždycky prohrávat... Ne, to je z legrace. Teď vážně: mužstvo dokázalo, že má obrovskou vnitřní sílu. Možná nemá takové jméno jako kdysi, ale o to víc odvádí maximum.

Řekl si Milan Škoda o základní sestavu?
Jsem hlavně rád, že potvrdil střeleckou formu ze Slavie. Bez debat nám pomohl a řekl si minimálně o to, aby byl pravidelně nominovaný do týmu.

Co vám zápas naznačil o neprověřených?
Že se někteří hráči z české ligy můžou prosadit i na mezinárodního scéně.

A konkrétně? Pavelka, Skalák, Šural...
U spousty hráčů je lepší, když je hodíte do vody, aby museli hned plavat. Všichni ti hráči si přenesli formu ze svých klubů. Proto jsem rád, že tři mužstva postoupila do Evropské ligy. To je pro nás obrovská výhoda.

Fanoušci Kazachstánu před plzeňským stadionem.
ÚVODNÍ BRANKA. Jurij Logviněnko přeskočil stopera Procházku a poslal outsidera...

Dneska vám zase vyšla střídání. Bylo to z vaší hlavy?
No... Přemýšlel jsem, co asi tak křičí slávističtí fanoušci u televize: Postav tam toho Škodu! A tak jsem je poslechl.

Bylo jasné, že vystřídáte mladého Skaláka?
Skali určitě nezklamal, ale chtěli jsme změnit způsob hry a zjednodušit ji.

Na co budete upozorňovat před nedělním zápasem v Lotyšsku?
Hlavně se musíme dobře připravit. Dva dny a hned další zápas, to je šílené. Proto hráči zůstávají o hodinu navíc na stadionu kvůli pořádné regeneraci. Teprve pak na hotel a večeře. Tentokrát zdůrazňuju, že bez piva.

Jan Palička

Najdete na Lidovky.cz