28. května 2015 17:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Námluvy s Němcem Finkem nedopadly, trenérem Sparty zůstává Ščasný

Zleva David Lafata ze Sparty a trenér Sparty Zdeněk Ščasný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva David Lafata ze Sparty a trenér Sparty Zdeněk Ščasný. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová Sparta už ví, který trenér ji povede v příštím ročníku. Klub potvrdil ve funkci současného kouče Zdeňka Ščasného. Vedení zvažovalo i variantu se zahraničním odborníkem, německým koučem Thorstenem Finkem, ale nakonec vyhrála ta česká.

Sedmapadesátiletý trenér byl v klubu od dubna zatím dočasně, nyní podepíše smlouvu na dobu neurčitou.

„Je to pro mě velká čest. Jako velkou výzvu jsem ostatně bral i možnost vést Spartu v sedmi závěrečných kolech tohoto ligového ročníku. S vedením klubu jsme měli jasně stanovená pravidla, věděl jsem, že před koncem sezony padne finální rozhodnutí o mém případném setrvání. Jednání byla oboustranně transparentní a korektní,“ řekl Ščasný.

Fink se domluvil s Austrií Vídeň

Fotbalová Sparta řešila dvě možnosti. Buď dál se Ščasným, nebo zahraniční variantu. Zájem měla o Thorstena Finka. Sedmačtyřicetiletý bývalý záložník Bayernu Mnichov se předběžně dohodl s Austrií Vídeň. Sparta vzápětí ve funkci potvrdila Ščasného.

„Mám pocit, že Austrie mě opravdu chce. Manažer Wohlfahrt mě přesvědčil svou vizí, koncepčností. Myslím si, že je to pro mě správný krok,“ řekl Fink stanici Sport 1. „Vypadá to dobře, ale ještě není nic podepsaného.“

Rakouská a německá média však připomínají, že Finka nejdřív chtěla Sparta, která ho delší dobu sledovala. Údajně mu dala velmi lukrativní nabídku. Jenže pak se rozhodovala, kterou cestou se vydat. Dál půjde českou. A Finka „uhnala“ Austria.

O tom, že Sparta zvažuje angažovat zahraničního trenéra, se mluvilo od zimy, protože mezi českými kouči nemohla nalézt toho pravého. A s Vítězslavem Lavičkou to po vyřazení z Evropské ligy bylo nahnuté. Lavička byl odvolán v dubnu, kdy ho nahradil Ščasný.

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný při utkání v Liberci.
Zdeněk Ščasný na tiskové konferenci na Letné.

Původní dohoda zněla do konce sezony. Jelikož tým nezískal titul, ale skončí v lize druhý, nebylo jasné, jestli Ščasný zůstane i na příští sezonu. Dva dny před závěrečným kolem ligy už má jistotu.

„Samozřejmě jsem si přál v trenérské pozici ve Spartě setrvat a jsem rád, že budu moct pokračovat v tom, co jsem na Letné začal. Uvědomuju si, že je to velký závazek a že nás čeká hodně práce,“ upozornil Ščasný.

Fink podle rakouských a německých médií jednal i s bundesligovým Hannoverem.

Je bývalým defenzivním záložníkem, bundesligu hrával v devadesátých letech minulého století za Wattenscheid, Karslruhe a od roku 1997 byl sedm let v Bayernu.

Trenérskou kariéru začal v Salcburku, poté vedl německý Ingolstatd v regionální a druhé lize, Basilej ve švýcarské lize a bundesligový Hamburk, kde vedl českého záložníka Davida Jarolíma a brankáře Jaroslava Drobného. Letošní jaro strávil v APOELU Nikósie.

minMiloslav Novák

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46