Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest za přijetí úplatku? Fotbalistům hrozí až 12 let ve vězení

Sport

  13:33aktualizováno  13:36
Fotbalistům obviněným v aktuální sázkařské aféře hrozí za přijetí úplatku až 12 let ve vězení. V úvahu připadá i trestný čin podvodu s nižší sazbou. Řekli to zástupci několika právních kanceláří.
Za mřížemi - ilustrační foto

Za mřížemi - ilustrační foto foto: Shutterstock

Partner advokátní kanceláře TaylorWessing Erwin Hanslik upozornil, že oproti obecnému mínění se úplatkářství netýká jen státních úředníků. "Přijetí úplatku se dopustí i jednatel soukromé společnosti, který vezme úplatek za to, že firma bude nakupovat zboží určitého dodavatele, nebo jako v tomto případě fotbalista, který převezme úplatek za to, že svou hrou či ´nehrou´ ovlivní výsledek zápasu," podotkl Hanslik.

Za přijetí úplatku přitom hrozí trest odnětí svobody až na 12 let. "Tomu, kdo uplácí, hrozí tresty do šesti let," doplnil Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Vše o aféře

Podle Hanslika připadá v úvahu také trestný čin podvodu, kterého se mimo jiné dopustí ten, kdo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou. "V tomto případě tedy hráč, který si vsadí proti vlastnímu týmu a zamlčí sázkové kanceláři onu podstatnou skutečnost, že bude v zápase ovlivňovat výsledek," uvedl Hanslik.

Hráči, kteří sázejí na vlastní zápasy, však porušují také loterijní zákon. Ten totiž zakazuje účastnit se sázek všem osobám přímo zainteresovaným na sázkových příležitostech. "Trenéři, hráči, rozhodčí i funkcionáři sportovních klubů se proto nesmějí účastnit sázek ve sportovních soutěžích, na nichž se jakkoli podílejí. A to platí i pro sportovní klub, jehož jsou členy," informoval advokát Hájek s tím, že tento zákaz se však nijak nevztahuje na rodinné příslušníky těchto osob.

Vazbu soud zamítl

V aktuální sázkařské aféře se mluví o tom, že sázky na zmanipulované zápasy řídily asijské společnosti. Už jen sázkou u zahraniční společnosti však sázkař porušuje loterijní zákon. "Podle loterijního zákona je totiž sázení, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí, obecně zakázáno pro všechny české občany," upozornil Hájek.

Protikorupční policie kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařskou činností obvinila 12 současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku. Dalších 20 lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Strakonický soud v pátek neschválil návrh státního zástupce na vzetí do vazby tří fotbalistů kvůli možnému ovlivňování zápasů. Všichni stíhaní proto zůstávají na svobodě.

České sázkové kanceláře tvrdí, že si žádných manipulací nevšimly. Podvodné sázky a zápasy podle nich ovlivňovaly nejspíš asijské společnosti.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...