25. června 2018 19:41 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Tresty za politicky nekorektní gesta, Xhaka s Shaqirim zaplatí vysoké pokuty

Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů. | foto: Twitter The Sun Football

MOSKVA Švýcarští reprezentanti Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka dostali za politická gesta při oslavě gólů v utkání mistrovství světa v Rusku se Srbskem pokutu. Podle disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA musí každý zaplatit 8680 eur (asi 225.000 korun).

Zápas mezi Srbskem a Švýcarskem s několika hráči albánského či kosovského původu měl politický podtext. 

Kosovo, kde žijí převážně Albánci, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, Srbsko však jeho samostatnost neuznává a mezi oběma zeměmi panuje nepřátelství.

Xhaka se Shaqirim napětí ještě přiživili. Oba své góly, kterými otočili skóre zápasu z 0:1 na konečných 2:1, oslavili gestem připomínajícím orla ze znaku Albánie, kde mají oba své kořeny. 

Pravidla FIFA však zakazují politizaci fotbalu, a tak federace fotbalisty potrestala.

Švýcar Granit Xhaka slaví gól v utkání se Srbskem.

Švýcar Granit Xhaka slaví gól v utkání se Srbskem.

Pokutu 4340 eur dostal také švýcarský kapitán Stephan Lichtsteiner za to, že se k oslavě připojil. 

Stejnou částku musí zaplatit trenér srbské reprezentace Mladen Krstajič a předseda srbského svazu Slaviša Kokeza, protože tvrdě zkritizovali rozhodčího Felixe Brycha.

Německý sudí za stavu 1:1 v 66. minutě nepotrestal penaltou jasné fauly Lichtsteinera a Fabiana Schära, kteří zápasnicky srazili na zem Aleksandara Mitroviče. Brych místo toho odpískal útočný faul. 

„Poslal bych ho do Haagu. Za to, co nám provedl, by s ním měli zahájit proces,“ uvedl Krstajič v narážce na soud, který řešil válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz