Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Tunel Jana Kollera i vězení za sektorem hostů. Co ukrývá chrám Borussie Dortmund?

Fotbalisté Dortmundu se darují z gólu do sítě Wolfsburgu foto: Reuters

Dortmund (Od našeho zpravodaje) - Pyšní se nejvyšší průměrnou návštěvností na světě. Říkají, že jestli něco nechcete zažít, tak je to zahrávání penalty na bránu před proslulou Žlutou zdí, protože vás ohlušujícím pískotem rozhodí přes třicet tisíc lidí. Vítejte v Signal Iduna Parku, domově fotbalové Borussie Dortmund.
  14:55

Souček: Dortmund? Nejlepší atmosféra, kterou dosud zažiju, i proto tu chceme uspět

Slávisté zde v úterý večer uzavřou své účinkování v Lize mistrů, proti německému velkoklubu nastoupí ve 21 hodin. Dva dny před zápasy evropských pohárů klub nabízí speciální prohlídku, které by bylo škoda nevyužít.

Vystoupíte z vlaku a ihned spatříte zářivě žluté sloupy, které stadion objímají. 

Napadne vás: proč se nepodívat na místa, kam se běžný divák nedostane? V jednom případě tedy spíš doufá, že se ho takové privilegium týkat nebude... Ale o tom později.

UTKÁNÍ DORTMUND-SLAVIA SLEDUJTE ŽIVĚ ZDE

Westfalenstadion, ze sponzorských důvodů nazývaný Signal Iduna Park, je jednou z nejznámějších fotbalových arén planety. 

„Nejhezčí stadion na světě,“ prohlásí na startu hodinové prohlídky průvodkyně Madina. „A je neustále vyprodaný.“

Dortmundu lichotí unikátní divácký zájem, plno je pořád, ačkoliv tribuny pojmou přes 81 tisíc příznivců. 

Liga mistrů na O2 TV:

Stanice O2 TV Sport a O2 TV Fotbal nabídnou tradičně všechna utkání z Ligy mistrů v přímých přenosech. Úterní program začne v 18.30 hodin na O2 TV Fotbal, kdy se studio bude věnovat zápasům od 18:55. Hosty moderátora Libora Boučka budou bývalý brankář Martin Vaniak a Tomáš Ujfaluši.

Od 20.00 startuje na O2 TV Sport speciální program před duelem Dortmund – Slavia. Vedle pražského studia bude mít televize druhé stanoviště přímo na Vestfálském stadionu.

Po skončení následují tradičně sestřihy ze všech zápasů a ohlasy v hlavním studiu. Všechny přenosy na O2 TV Sport a O2 TV Fotbal je možné sledovat i díky měsíční službě O2 TV Sport Pack. Více zde od.o2.cz/SportPack.

V duelu se Slavií jich bude kvůli bezpečnostním pravidlům UEFA míň, kapacita je i kvůli instalaci sedaček do sektoru na stání snížena na zhruba 66 tisíc.

Stadion nedaleko centra města vyrostl v roce 1974 kvůli mistrovství světa: původně měl nicméně být v Kolíně nad Rýnem, který se však pořadatelství vzdal. 

Dřív jste na něm mohli najít o třicet tisíc míst méně, neměl všechny tribuny spojené. „Takže tu prý bylo zatraceně větrno,“ usměje se Madina.

Do současné podoby byl upraven zejména v devadesátých letech, kdy se Borussii skvěle dařilo: dva tituly, dva německé poháry, triumf v Lize mistrů...

„Počet fanoušků rostl, tak jsme stadion zvětšili,“ praví Madina, když nás vede do světoznámého sektoru, ve kterém technici právě instalují provizorní sedačky.

Při pohárových a reprezentačních zápasech totiž nesmíte mít sektor jen na stání.

„Můžu vás ale ujistit, že tady nikdo sedět nebude.“

Die Gelbe Wand. Žlutá zeď. Nejhlučnější prostor v jižní části arény.

Oficiálně pojme kolem pětadvaceti tisíc lidí, reálné číslo je přitom klidně o šest tisíc vyšší. Až na pět set místenek je kompletně zabraný majiteli permanentek! Těch má klub každoročně prodaných 55 tisíc a jsou nedostatkovým zbožím.

Fotbalisté Borussie Dortmund slaví branku Hakimiho do sítě Slavie.
Kapitán hostí Marco Reus při vedení míče.

Doufá v ně dalších 66 tisíc nadšenců, přitom čekací lhůta je zhruba 14 let (na jižní tribuně prý dokonce 40!), jelikož se předávají z generace na generaci. Takto k cennému kusu plastu přišla i naše průvodkyně.

„Mám štěstí, protože stát tady při zápasech je boží,“ rozzáří se.

O atmosféře v kotli by ráda mluvila dlouhé minuty, tolik času však bohužel nemáme. Uděláme si několik snímků na památku a můžeme pokračovat dál, na trávník, do prostoru střídaček.

Ta domácí je blíž k sektoru nejhlasitějších fandů a na rozdíl od soupeřovy disponuje vyhřívanými sedačkami. 

Na lavičky fotbalisty z kabin přivádí krásná žlutočerná chodba... kam nás ale nepustí. UEFA si tyto prostory při přípravách na utkání hlídá.

Průvodkyně od začátku prohlídky ví, že má ve skupince i pár jedinců z Česka, proto při vyprávění upře pohled právě na nás.

„Víte, tak se tomuhle říká? Tunel Jana Kollera. Má totiž poměrně nízký strop a on jím musel chodit takhle pokrčený,“ napodobuje Madina nejlepšího střelce české reprezentace. 

Thomas Delaney viděl žlutou kartu v duelu s Barcelonou.

A když už hovoří o hvězdách ze sousední země, neopomene pochopitelně ani Tomáše Rosického. „Taky můj velký oblíbenec, fenomenální hráč.“

Exkurzní kolečko končí na severní straně stadionu, u sektoru 61, který bude v úterý večer patřit slávistům. Útroby stadionu tam skrývají pro českého fotbalového příznivce nezvyklou místnost.

„Schválně, co myslíte, že je za těmito dveřmi?“ ptá se Madina přítomných. Toalety nebyla správná odpověď. „Je to vězení.“

Podobné najdete na každém bundesligovém stadionu, místní policisté si tak urychlují práci s výtržníky. Nemusí je převážet na stanici, největší chuligány rovnou zavřou do jedné ze dvou zamřížovaných kobek.

Příznivci jednotlivých celků jsou pochopitelně oddělení. „Jednou tady během zápasu s Galatasaray Istanbul bylo snad sto lidí, rekord,“ vysvětluje Madina. „Při běžných utkáních jde ale spíš jen o pár podnapilých jedinců.“