Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
7. května 2010 8:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Tvrdá realita Edenu. Mistrovská Slavia tápe a zažívá těžkou kocovinu

Stadion v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion v Edenu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stadion za miliardu potřebuje být vytížený. Akcí ale ubývá. Slavia je bez pohárů a méně je zatím i koncertů. Situaci má zlepšit stěhování Bohemians.

Když předloni Vladimír Šmicer stříhal pásku v novém Edenu, neskrýval dojetí: "Neříkám, že tady budeme dělat tituly jak na běžícím pásu, ale tenhle stadion nám pár bodíků v sezoně přinese." Nejmodernější fotbalová aréna v­zemi dnes slaví druhé výročí.

6 PAMÁTNÝCH AKCÍ V EDENU

1.Oslavy prvního titulu Slavie - KVĚTEN 2008: Brány Edenu se stihly otevřít včas. Slavia ve zbrusu novém stadionu stihla odehrát už poslední utkání sezony proti Jablonci, takže mohutné oslavy titulu, který sešívaní získali po dvanácti letech, mohly vypuknout už v jejich staronovém domově. Eden byl tehdy poprvé vyprodán.

2. Rekordní koncert kapely Metallica - ČERVEN 2008: První velkou zkoušku prožil Eden při pátém koncertu americké metalové kapely Metallica v Česku, na který údajně dorazilo 35 tisíc fanoušků. Během dvouhodinové show pak Edenem duněly slavné skladby v­ čele s Nothing Else Matters.

3. První derby skončilo remízou - DUBEN 2009: Na ten zápas se slávističtí fanoušci těšili celý rok. První derby se Spartou v novém chrámu skončilo remízou 1:1. Po vedoucí brance Hubníka tehdy Slavii v závěru zachránil Janda. Na tribunách bylo 20 156 diváků.

4. Otevření Edenu obstaral Oxford - KVĚTEN 2008: Slávisté si k slavnostnímu otevření Edenu pozvali symbolicky amatérský tým z Oxfordu, který byl v roce 1899 prvním anglickým soupeřem pražského klubu. Čestný výkop tehdy obstaral legendární František Veselý a Slavia i s Patrikem Bergrem v ­sestavě vyhrála 5:0. Utkání však sledovalo jen 14 tisíc diváků.

5. Porážka s Aston Villou v poháru - LISTOPAD 2008: Proti silnému soupeři sice v Poháru UEFA prohráli 0:1, přesto slávisté zanechali dobrý dojem na hřišti i v hledišti. Ve vyprodaném Edenu 20­332 fanoušků vytvořilo atmosféru, ze které běhal mráz po zádech.

6. Národní tým porazil Litvu 2:0 - KVĚTEN 2008: Těsně před odjezdem na mistrovství Evropy si nový slávistický stadion vyzkoušela i česká reprezentace. V Edenu si znovu zahrála po dlouhých 41 letech a­ v přípravném utkání porazila Litvu 2:0.

Za tu dobu se toho už hodně změnilo. Eden přišel o svou nedobytnost, stala se z něj Synot tip Arena, ale hlavně – zmizela euforie, která dlouho zakrývala tvrdou realitu. Tedy fakt, že stadion dodnes není dostavěný, jeho majetkové pozadí je stále nejasné, v příští sezoně přijde o prestižní zápasy v evropských pohárech a už delší dobu se potýká s úbytkem fanoušků.

Ligové zápasy Slavie i ­letos průměrně zhlédlo lehce přes 10 tisíc diváků, oproti minulé sezoně však návštěvnost klesla o téměř dva tisíce. "Eden si nevede špatně, ale určitě si může vést lépe. Neměli jsme dobrou sezonu a Slavia je ta, od které se odvozují příjmy stadionu," připouští šéf Slavie Petr Doležal.

Jeho klub podle odhadů platí společnosti E Side, která Eden vlastní, za podnájem měsíčně zhruba 500 tisíc korun. Miliardové náklady na výstavbu se však splácejí především z pronájmu komerčních prostor a z podílu na vstupném. Stadion by měl být splacen v­roce 2025 a­podle všeho bude tento termín dodržen. Podle informací LN totiž současný zisk Edenu na rozdíl od hokejové O2 areny pokryje náklady na svůj provoz i splátky. Nic víc už ale ne.

Úspěch Edenu je totiž v současnosti až příliš propojen s úspěchem Slavie, což minimálně v příští sezoně může být vážný problém. Vzhledem k neúčasti klubu v evropských pohárech Eden přijde o zhruba čtyři lukrativní zápasy, při kterých mohlo být vyprodáno. To se pravděpodobně projeví i­ na menším zájmu o pronájem VIP boxů, což může být citelná ztráta – například pronájem toho nejlepšího vyjde na 1,25 milionu ročně.

"Podle mě Eden zdaleka nevyužívá své možnosti. Především počtem akcí," tvrdí architekt Martin Kotík, který stadion projektoval. "Ten areál má větší potenciál, dalo by se tam dělat tisíc různých věcí." I bez zápasů Slavie v Evropské lize v Edenu opatrně přiznávají, že nový stadion je v permanenci méně, než se původně počítalo.

Majitelé Edenu jsou dál tajní
Po "nabitém" roce 2008 loni nabídka výrazně zchudla: kromě fotbalu se v Edenu konal už jen jeden koncert a ženské mistrovství v lakrosu... "Souvisí to s finanční krizí. Kupní síla Čechů není taková, takže světové hvězdy radši koncertují v zahraničí," krčí rameny Doležal.

"Kvůli neúčasti v pohárech nebude příští sezona jednoduchá, ale ztrátu by měla pokrýt dohoda s Bohemkou," dodává funkcionář. Stěhování Bohemians 1905 z nevyhovujícího Ďolíčku do Edenu, se kterým se počítalo už před dokončením stadionu, vytrhne majitelům Edenu trn z paty. Navíc by mohlo urychlit dokončení celé arény.

Eden totiž není dodnes dostavěný, o čemž nejlépe vypovídají holé zdi za východní tribunou. "Mrzí mě to. Jako jsou holobyty, tohle je takový holostadion. Žádná krása to není," zlobí se architekt Kotík.

Jeho projekt zahrnoval ještě třípatrové parkoviště a bytový dům za východní tribunou stadionu. S­ oběma stavbami se stále počítá, otázkou zůstává, kdy skutečně vyrostou a hlavně – za čí peníze. Komu konkrétně Eden patří, je totiž i po dvou letech nejasné.

Stadion na papíře vlastní společnost E­Side se sídlem v Londýně. Za ní podle informací LN stojí několik fyzických osob z Česka, kteří jsou zároveň i­ akcionáři Slavie. Spolumajiteli Edenu tak zřejmě jsou i šéfové samotného klubu Tomáš Rosen a­ Petr Doležal, majoritní podíl však vlastní někdo jiný.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...