Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Tvrdík: Fotbalistům jsme poděkovali soukromým koncertem kapely Rammstein

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Tvrdík | foto: ČTK

PRAHA Jako zástupce majoritní čínské společnosti CEFC přebíral spolu s Jiřím Šimáněm v září 2015 Slavii těsně před insolvencí. Přesto se předseda představenstva Jaroslav Tvrdík už za necelé dva roky mohl radovat s týmem z mistrovského titulu.

„Jsem letitý slávista a titul s klubem mého srdce je splnění životního snu. Když jsem v září 2015 do Slavie s CEFC vstoupil, nečekal jsem, že se mé ambice naplnění tak rychle,“ liboval si Tvrdík v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Pane Tvrdíku, čemu nebo komu přisuzujete největší zásluhu na letošním titulu?
Nelze říci jedno jméno. Ukázalo se jako velmi správné rozhodnutí vsadit na slávisty-srdcaře. Do vedení klubu přišli členové Odboru přátel Slavie, pánové Krob, Syrovátka a Vrba a vše v klubu výborně fungovalo. K tomu v průběhu sezony přišel na post trenéra další člověk se slávistickým srdcem, její dlouholetý kapitán Jaroslav Šilhavý a ten dovedl tým po fantastické sérii bez porážku k titulu.

Navíc se ukázalo, že členové vedení měli ve většině případů šťastnou ruku i na výběr hráčů...
Hráči se slávistickou minulostí, kteří tvoří kostru týmu, jsme vhodně doplnili zahraničními fotbalisty a nejlepšími hráči na trhu z českých klubů a vše do sebe až na jeden dva nepodařené případy zapadlo. Vytvořila se v kabině úžasná parta, která se na konci sezony semkla a díky velké vnitřní síle dovedla Slavii k titulu.

30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: domácí pijí z prvního tupláku...
30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: uprostřed slaví gólman...

Po neúspěšném vstupu do sezony a poté, co Gino van Kessel neodváděl na hřišti to, co od něj klub očekával, jste se i vy osobně ocitl pod tlakem. Jak vám tehdy bylo?
Byli jsme označeni za amatéry, spousta lidí, i z odborné veřejnosti, se nám vysmívala a nepřála nám. Později se však ukázalo, že zavedení analytického systému do nákupu posil bylo velmi dobrým krokem a až na výjimky se všechny posily osvědčily. Výsledkem je fakt, že jsme na nedělním ligovém galavečeru měli sedm individuálních ocenění, což je obrovský úspěch. Za vše chci poděkovat i panu Dušanu Uhrinovi, který vše odstartoval a připravil tým panu Šilhavému.

Který zápas byl podle vás byl rozhodující v boji o titul?
Určitě ten v Mladé Boleslavi, tam se rozhodlo. Mužstvo k velmi těžkému zápasu přistoupilo fantasticky, přestože zdravotní stav řady hráčů nebyl dobrý. Někteří fotbalisté jako například Milan Škoda nastoupili i za cenu zhoršení zdravotního stavu, přesto do zápasu šli a potvrdili tak skvělou morálku. A zápas jsme zvládli.

Po posledním zápase sezony s Brnem jste tvrdili, že si titul ani pořádně nedokážete užít. Proč?
Před zápasem jsem byl obrovsky nervózní, skoro jsem nespal. V týdnu před zápasem s Brnem se hromadily zdravotní potíže hráčů, dva dny před duelem jsme byli s trenéry zoufalí. Naštěstí se podařilo většině hráčů dát se dohromady, k zápasu nastoupili, vyhráli ho a mohli si užít oslavy.

30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: předseda představenstva Slavie...

30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík (uprostřed).

Kdy jste si tedy dokázal titul pořádně užít?
Uvědomil jsem si to pořádně až v neděli odpoledne doma u vína. Byla to obrovská úleva, že jsme to zvládli. Hlavní je, že si vše užijí hráči. Vedení klubu je jako odměnu pozvalo v pondělí soukromý koncert kapely Rammstein. A nejen je. Dále i zaměstnance klubu nebo tým žen, který také vyhrál ligu a reprezentoval nás v Lize mistrů. A také všechny mládežnické týmy, z nichž řada ovládla své kategorie.

Jak moc důležitý byl tak rychlý úspěch z hlediska dalších investic ze strany CEFC do klubu?
Velmi podstatný a důležitý. CEFC klub kupovalo v rámci charitativní investice, aby zachránilo nejstarší fotbalový klub u nás. Mistrovský titul je brandová záležitost, marketingový trhák, který obrovsky zvedne povědomí o značce. To pomůže klubu tím, že do něj budou putovat další investice, aby se povědomí značky ještě zvýšilo. Titul byl velice dobrým krokem pro všechny strany.

Hned po titulu jste také prohlásil, že titulem nic nekončí, naopak vše začíná. Jak jste to myslel?
Nyní nás čeká velice složité období. Každý od nás bude očekávat jak úspěch v lize, tak v evropských pohárech. Vím, že řada hráčů bude pod tlakem, na který dosud nebyli zvyklí, já jim ale věřím. V létě odejdou jen dva, maximálně tři hráči. Jádro týmu, které je velmi zdravé, ale zůstane. Každým zápasem se ta parta tmelí, proto už se všichni těšíme na duely s evropskou špičkou. Na tlak odborné veřejnosti budeme připraveni.

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na...

Fotbalisté Slavie oslavují ve Žlutých lázních s fanoušky mistrovský titul. Na snímku Jaroslav Tvrdík s dcerou.

Ve třetím i případném čtvrtém čtvrtém předkole budete nenasazení. Jak se těšíte na týmy typu Celtic Glasgow nebo Olympiakos Pireus?
Ano, víme, že cesta do základní skupiny Ligy mistrů je velmi složitá a opět si v ní zahrát by pro všechny slávisty byl splněný sen. My jsme ale realisté a do nové sezony budeme vstupovat se dvěma cíli. Obhájit ligový titul a postoupit do 4. předkola Ligy mistrů, které by nám zajišťovalo účast v pohárech minimálně po zbytek podzimní části.

Jak těžká bude obhajoba? Vaši hlavní konkurenti Plzeň a Sparta na titul už nyní mohutně zbrojí...
Bude to velice těžké. Pan (trenér) Vrba se vrátil do Plzně a tam byl vždy zárukou úspěchu. Sparta podle mých informací zdvojnásobila svůj rozpočet, aby se jí povedlo získat po nepovedené sezoně titul. Čeká nás v klubu velká výzva se s tím popasovat a neusnout na vavřínech.

Klub v letní přestávce opustí Antonín Barák a Michael Lüftner. Mluví se však o odchodu afrických hráčů Simona Deliho a Michaela Ngadeua. Jak vypadá jejich budoucnost?
S odchodem pana Baráka jsme počítali s předstihem a připravili se na jeho nahrazení. To, že pan Lüftner uplatnil čtyři měsíce po příchodu do klubu výstupní klauzuli, pro nás bylo nepříjemné překvapení. Na druhou stranu se nám jej povedlo rychle a adekvátně nahradit, když se nám povedlo získat pana Jugase ze Zlína.

Utkání 26. kola první fotbalové ligy SK Slavia Praha - FK Jablonec. Ministryně...

A co dvojice Deli, Ngadeu?
Pana Deliho přemlouváme, nabízíme mu velmi dobrou nabídku, která odpovídá jeho výsostnému postavení v lize. Víme, že se nyní rozhoduje a během dvou dnů maximálně bude jisté, jestli u nás zůstane. Míša Ngadeu nám v bojích o evropské poháry pomůže určitě, v tomto přestupním období určitě nikam neodejde.

Nelze se ještě nezeptat na vaše pondělní vyjádření na Twitteru. V něm tvrdíte, že pokud ovládne páteční valnou hromadu FAČR současný místopředseda Roman Berbr a jeho lidé, CEFC bude následovat bývalého titulárního sponzora ligy ePojištění.cz a z českého fotbalu se stáhne. Můžete to rozvést?
Naše pozice je konzistentní. V čele fotbalu si přejeme důvěryhodné vedení, schopné znovu získat podporu státní zprávy, samosprávy, sponzorů a široké veřejnosti. Nebudeme podporovat privatizaci fotbalu úzkou skupinou lidí spojených s ovlivňováním zápasů a rozhodčích.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!