14. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

U pizzerie Praha v Černé Hoře bude horko

Podgorica, stadion Gorica. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podgorica, stadion Gorica. | foto: Petr Adam, Lidové noviny

PODGORICA (od zpravodaje LN v Černé Hoře) V Černé Hoře mohou být pyšní na mistry Evropy ve vodním pólu, jedna ze zemí bývalé Jugoslávie se ale nechce vzdát ani naděje na velký úspěch ve fotbale. "3:0." Tak zní pozdrav místních, pokud zjistí, že pocházíte z Česka. Víra v obrat baráže o Euro 2012 před zítřejší odvetou zůstává stále silná.

Když vyrážejí turisté do Černé Hory, pak jedině v létě za dovolenou, i když zdejší pobřeží není zdaleka tak oblíbené a rozvinuté jako v Chorvatsku.

Letos bylo nutné podniknout jednu výpravu navíc během podzimu. Není při ní však čas na odpočinek u Jadranského moře. České fotbalisty naopak čeká při hájení náskoku po pátečním vítězství 2:0 na Letné pořádně horká atmosféra.

PSALI JSME:

Příjemně se ohřáli už po včerejším příletu do Podgorici. V metropoli Černé Hory se odpolední teploty pohybují okolo 15 stupňů a trenér Bílek s ostatními si po leteckém přesunu z chladného Česka mohli svléknout kabáty.

Pořádně zatápět se jim chystají emotivní fanoušci až zítra večer na místním stadionu. Okolo něj ještě včera vládla slunečná pohoda. Lidé posedávali u stolků pizzerie pojmenované Praha. Podle města, odkud vyrazili čeští fotbalisté potvrdit postup. Jaká milá náhoda...

Jen samé příznivé prognózy lze slyšet už třeba od policisty kontrolujícího pasy na hranici s Chorvatskem. "Vyhrajeme 3:0. Nebo snad 5:0?" odmítl brzdit optimismus bez ohledu na špatnou výchozí pozici.

Podobně mluvil i Nikola Ljumovič, který dělá správce stadionu pro 12 tisíc diváků, kde se zápas odehraje. "Když jsme tady dokázali dát dva góly Anglii, můžeme to samé zvládnout proti Čechům," připomněl poslední domácí zápas, v němž se po remíze 2:2 podařilo nejmladší reprezentaci na kontinentu zajistit účast v baráži.

Podgorické kouzlo prý funguje

Nejen on věří, že podgorické kouzlo zafunguje jako již mnohokrát předtím. Od roku 2007, kdy se Černá Hora vyskytla na fotbalové mapě, tu dokázali vyhrát nad domácími kvalifikační utkání pouze Italové.

Rosického a spol. nepřivítá žádný moderní areál – i v české lize najdete řadu lepších. Stadion pod blízkým kopcem Gorica postavili už po druhé světové válce a naposledy se dočkal renovace před pěti lety. Přes slušné zázemí pro oba týmy nenabízí přílišný komfort divákům. Jeden ze vchodů je zazděný, občas trčí drát ze zdi, ani trávník není ve stoprocentní kondici. Vstupenky za 10 až 40 eur na omšelé tribuny byly nicméně rychle rozebrané, na zmíněný duel s Anglií se sem prý namačkalo 12 600 diváků.

Trenér Černohorců Branko Brnovič může být spokojený. Jeho krajany ještě bojovná nálada zdaleka nepustila.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.