Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

UEFA by měla na ME vydělat zhruba 32 miliard korun

Evropa

  11:50
PRAHA - Evropská fotbalová asociace UEFA rozdělí mezi účastníky právě skončeného mistrovství Evropy 196 milionů eur (asi pět miliard korun). Nejvíce dostanou staronoví šampioni ze Španělska, kteří obhajobou titulu vydělali 23 milionů eur. Šestou nejúspěšnější zemí jsou s 12 miliony eur čeští fotbalisté. UEFA si vysoké odměny může dovolit, protože na komerčních a televizních právech za šampionát by měla vydělat podle odhadů minimálně 1,26 miliardy eur (asi 32,3 miliardy korun).

Stadion v Kyjevě po finále ME foto: Reuters

Jde zhruba o polovinu částky, kterou vydělala FIFA během mistrovství světa 2010, kde startoval dvojnásobný počet týmů. Vedle 196 milionů eur jednotlivým asociacím pošle UEFA také 98 milionů eur klubům jako kompenzaci za to, že uvolnily své hráče pro šampionát.

Odměny pro reprezentace

v milionech eur

 • 23 - Španělsko
 • 19,5 - Itálie
 • 16 - Německo
 • 15 - Portugalsko
 • 12,5 - Anglie
 • 12 - ČR
 • 11,5 - Řecko, Francie
 • 10,5 - Rusko, Chorvatsko
 • 10 - Dánsko, Ukrajina
 • 9 - Polsko, Švédsko
 • 8 - Nizozemsko, Irsko

Vysoké příjmy z komerce vyplývají ze skutečnosti, že zápasy šampionátu sledovalo průměrně 150 milionů diváků po celém světě. To odpovídá zhruba sledovanosti Super Bowlu, finále ligy NFL amerického fotbalu, který je považován za marketingově nejzajímavější sportovní akci na světě.

Čtvrtfinále mezi Anglií a Itálií zhlédlo dokonce kolem 230 milionů fanoušků a podobné číslo lze očekávat i od nedělního finále mezi Španělskem a Itálií. Takový zájem se rovná zahajovacímu ceremoniálu olympijských her, což je jedna z nejsledovanějších událostí ve světě sportu.

Výkonný ředitel UEFA David Taylor původně neočekával, že by příjmy mohly být tak vysoké. "Obávali jsme se, jak budou sponzoři a další partneři reagovat na to, že se šampionát koná ve východní Evropě. Reakce ale byly pozitivní, což se projevilo i na příjmech z komerce," řekl Taylor.

Z konání turnaje v Polsku a na Ukrajině panovaly obavy i z hlediska infrastruktury, především pak dopravy po silnicích. Například na důležitou dálnici propojující Varšavu s německou hranicí motoristé mohli vyjet jen několik desítek hodin před začátkem šampionátu. Nakonec se ale ukázalo, že nešlo o akci, která by byla nad síly Poláků.

"Euro 2012 - to byly investice za 100 miliard zlotých (602,5 miliardy korun). Chtěli jsme dohnat resty za desítky anebo dokonce za stovky let," řekl polský premiér Donald Tusk z liberální Občanské platformy.

Zastaralá a zanedbaná dopravní infrastruktura patřila dlouhodobě k velkým problémům jinak dynamicky se rozvíjejícího polského hospodářství. Polsko bylo jedinou ekonomikou Evropské unie, která se v "krizovém" roce 2009 nepropadla do recese, naopak vzrostla o 1,7 procenta. V letošním prvním čtvrtletí, tedy ještě před začátkem mistrovství, se HDP této země zvýšil o 3,5 procenta.

Pro Polsko neviditelné efekty

A ani výdaje spojené se šampionátem by neměly mít tak výrazný dopad na polskou ekonomiku, jak se očekávalo. Šéfka Polské ekonomické společnosti Elžbieta Monczyńská na portálu interia.pl připomněla, že pořádání fotbalového svátku bude mít pro Polsko spíše "neviditelné" pozitivní efekty, jelikož se Polsko předvedlo jako rychle se modernizující země a vylepšilo si pověst v zahraničí. Nepotvrdily se katastrofické scénáře o rasistických fotbalových chuligánech, zahraniční média se naopak rozplývala nad vstřícností a pohostinností Poláků.

Podle Monczyńské bude největší výzvou v příštích letech efektivní využití všech objektů, které vznikly hlavně s vidinou Eura, především stadionů.

Připomněla, že zkušenosti z jiných zemí ukazují, že investice, jaké si jejich stavba vyžádala, se málokdy vracejí.

Autoři: ,

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat