11. září 2014 17:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

UEFA vybere města pro Euro 2020. Kandidují i Baku, Skopje, či Minsk

Alianz Arena před zápasem Bayernu s Plzní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alianz Arena před zápasem Bayernu s Plzní. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Skopje, Baku, Sofie, Bukurešť, Minsk, Petrohrad i Jeruzalém. Ale také Mnichov, Londýn, Cardiff, Řím či Brusel. Příští pátek 19. září výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA) vybere hostitelská města pro šampionát 2020, z devatenácti nabídek jich zvolí třináct.

Od Walesu po Ázerbájdžán, od Skotska po Izrael, od Švédska po Makedonii, od Španělska po Rusko. Šampionát za šest let se bude konat napříč kontinentem a možná i za jeho hranicemi.

Adepti museli do 25. dubna vypracovat a odevzdat podrobnou kandidaturu. Přihlásit se chtělo i Česko, ale fotbalová asociace se nedohodla s Prahou, jejíž souhlas byl podmínkou.

Z devatenácti nabídek vybere UEFA třináct

UEFA šampionát za šest let pojme pompézně a výjimečně. K šedesátiletému výročí založení organizace už dřív rozhodla, že se závěrečný turnaj odehraje ve třinácti městech, čili ve třinácti zemích.

Podmínkou jsou stadiony s kapacitou hlediště alespoň padesát tisíc, výjimku dostanou dvě arény pro minimálně třicet tisíc. Stadiony s maximální kapacitou do 50 tisíc mohou hostit tři zápasy základní skupiny a jedno utkání osmifinále. Pro čtvrtfinále musí mít stadion kapacitu aspoň 60 tisíc diváků.

Na obě semifinálová utkání a finále, což se bude hrát v jednom městě, aspirují londýnské Wembley a Alianz arena v Mnichově. Tam by se pak nehrály duely základní skupiny ani osmifinále a čtvrtfinále. Pokud by Mnichov neuspěl, německý svaz se zaměří na kandidaturu pro závěrečný turnaj 2024. Anglie by šampionát chtěla samostatně pořádat o čtyři roky později.

O Euro 2016 se hlásí nejen ekonomicky vyspělé země. Raritou by byly zápasy v Makedonii, Bělorusku, Rumunsku či Bulharsku. Zajímavou volbu by přinesl izraelský Jeruzalém, který leží na Blízkém východě, nebo Ázerbájdžán, jedna ze zakavkazských republik tvořící pomyslnou hranici mezi Evropou a Asií.

Stadion v Jeruzalémě, hlavním městě Izraele, patří mezi ty, které mají nejnižší možnou kapacitu. Podobně na tom jsou Kodaň, Sofie a Skopje. Vybrány budou maximálně dvě z těchto měst.

Některé stadiony ještě nestojí

Některé stadiony ještě vůbec nestojí a ani se nezačalo s rekonstrukcí. Ten v Baku se právě staví.

Pikantní příběh provází Hampden Park z Glasgowa. Kdysi býval největším stadionem v Evropě, vešlo se tam 149 tisíc diváků. Jenže den před volbou UEFA se uskuteční referendum o skotské nezávislosti. Pokud by se země odtrhla od Velké Británie, musela by být skotská nabídka znovu posouzena.

Kandidatura zahrnuje nejen odpovídají stadion, infrastrukturu, dostupnost, ale právní náležitosti státu jako jsou volný pohyb osob, vízová politika. Glasgow je tak v nevýhodě.

Česká asociace nejdřív chtěla kandidovat se stadionem na pražském Strahově, ale předseda Pelta nedostal od premiéry Sobotky finanční garance. Bez pomoci státu by se totiž přestavba neobešla. Do hry se tak dostal víceúčelový stadion v Edenu. Jeho vlastník slíbil, že kapacitu na potřebných 30 tisíc diváků zvýší na vlastní náklady.

Kandidatura ztroskotala na městu Praha, které odmítlo podepsat smlouvu s asociací. Obávalo se, že by v případě potíží s pořádáním šampionátu muselo náklady zaplatit. Původně mělo zájem 32 zemí, do finální volby jich jde devatenáct.

Kdo kandiduje na pořádání Eura 2020

Londýn, Anglie - stadion Wembley, kapacita 90 tisíc diváků. Otevřen v roce 2007, hostil by semifinále a finále.

Baku,  Ázerbájdžán - Olympijský stadion. Supermoderní arena pro 68 tisíc diváků se staví.

Minsk, Bělorusko - Traktor stadion. Současný nevyhovuje, plánuje se stavba zbrusu nového

Brusel, Belgie - Nový stadion, jak z ní oficiální název, ještě neexistuje. Zřejmě by vznikl rekonstrukcí současného Krále Baudouina, měl by 50 tisíc míst.

Sofie, Bulharsko - Ovcha Kupel. Smlouva o rekonstrukci současného stadionu Slavia Sofie mezi bulharskou vládou a zhotovitelem z Německa byla podepsána, kapacita bude 33 tisíc.

Kodaň, Dánsko - Parken stadion s kapacitou 38 tisíc dobře znají i čeští fotbalisté, kteří tam hráli kvalifikaci o MS 2014.

Dublin, Irsko - Aviva stadium. Futuristický stadion především pro zápasy irské ragbyové reprzentace byl otevřen v roce 2007, vejde se na něj 51 tisíc fanoušků.

Mnichov, Německo - Alianz arény, známý domov Bayernu a Mnichova 1860, konkurent Wembley na závěrečné zápasy o medaile, kapacita 69 900

Budapešť, Maďarsko -  Ferenc Puskás, rekonstrukce bývalého Népstadionu snad konečně klapne, po dokončení v roce 2016 se na něj vejde 68 tisíc diváků.

Jeruzalem, Izrael - Teddy stadion, kapacita 32 700. Loni se tam hrálo finále ME do 21 let.

Řím, Itálie - Olympijský stadion, kapacita 73 tisíc, poslední rekonstrukce 2008

Skopje, Makedonie - stadiona Philip II., kapacita 32 500

Amsterdam, Nizozemsmo - Arena Ajax, kapacita 53 000

Bukurešť, Rumunsko - Národní stadion byl otevřeno před třemi lety, do hlediště se vejde 55 000 diváků

Petrohrad, Rusko - současný Petrovský stadion pro 22 tisíc lidí nevyhovuje,  kvůli MS 2018 však Rusové staví nový stadion.

Glasgow, Skotsko - Hampden Park nedávno hostil Hry Commonwealthu, konaly se tam soutěže v atletice a závěrečný ceremoniál. Kapacita je 52 tisíc. Kandidaturu může ohrozit výsledek blížícího se skotského referenda o nezávislosti na Velké Británii.

Bilbao, Španělsko - San Mames, nový stadion pro 53 300 diváků

Stockholm, Švédsko - Friends Arena pro 50 tisíc byla otevřena v roce 2012

Cardiff, Wales - Milenium, kapacita 74 500. Známý  stadion byl vybudován pro MS v ragby 1999. Nevýhodu kandidatury je letiště, fanoušci by ke stadionu museli sestovat z Bristolu či dokonce z Londýna.

Miloslav Novák

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?