Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta, Liberec a Plzeň hrají o víc. UEFA zvýšila prémie

Sport

  10:12
NYON - Evropská fotbalová unie UEFA zvýšila pro tuto sezonu prémie, které kluby mohou získat v Evropské lize. Jen za účast v základní skupině, o níž budou usilovat Sparta, Liberec a Plzeň, dostane každý klub 1,3 milionu eur, to je o 300 tisíc víc než dosud.

Fotbalisté Sparty Leonard Kweuke a Ladislav Krejčí slaví gól do sítě rakouské Admiry Mödling foto: Reuters

Před dnešním losováním UEFA zveřejnila odhad výnosů ze své druhé klubové soutěže. Ta by měla za televizní a reklamní práva vynést celkem 225 milionů eur, což představuje narůst o 15 milionů. Vedle toho výkonný výbor již dříve rozhodl, že převede 40 milionů eur z Ligy mistrů, aby zmenšil finanční propast mezi oběma soutěžemi. V Champions League se pro srovnání protočí ročně více než miliarda eur.

ČTĚTE TAKÉ

V Evropské lize dostane v této sezoně klub za každé předkolo 100 tisíc eur. Postup do základní skupiny pak znamená dalších 1,3 milionu. Ve skupině je za výhru 200 tisíc, za remízu polovina a další prémie jsou odstupňovány za postup ve vyřazovací části. Vítěz Evropské ligy tak může vydělat jen na prémiích 9,9 milionu eur.

Vedle toho pak dostanou kluby další bonusy, které už nezávisí na výsledcích, ale na síle televizního a marketingového trhu v jejich zemi.

Autor: