1. června 2011 14:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Úplatkářskou aféru rozjel anonym Vlasta

Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | foto: ČTK

Na úplatkářskou aféru, která se rozpoutala mezi fotbalovými celky Sigma Olomouc a Bohemians Praha, upozornil podle kriminalisty anonym. Osoba pod jménem Vlasta mu donesla notářské zápisy hráčů Bohemians. Stalo se tak devět měsíců od doby, kdy tehdejší hráči Bohemians Praha údajně převzali 300 tisíc korun od olomouckého brankáře Petra Drobisze.

Důvodem údajného úplatku měla být snaha, aby v závěrečném kole předminulé sezony první ligy Pražané v Olomouci prohráli, a domácí si tak mohli vybojovat postup do Evropské ligy. Žalobce obžaloval Drobisze z podplácení, bývalého prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka z přijímání úplatku.

DÁLE K ÚPLATKÁŘSKÉ AFÉŘE ZDE

Převzetí peněz tehdejší hráči Bohemians u soudu přiznali, uvedli však, že to bylo kvůli snaze odhalit korupci. Drobisz to však popírá. Případ soudce Aleš Vašků odročil na 23. června. Kriminalista z brněnského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislav Švábenský před soudem uvedl, že poznatek o korupci mezi fotbalovými kluby získal v únoru loňského roku od osoby pod jménem Vlasta.

"Dostal jsem od něj záznamy notářského zápisu týkající se převzetí úplatku. Nekomentoval, jak se k tomu dostal. Uvedl, že fotbalový klub Sigma může být napojen na policisty z Jihomoravského kraje a že má být věc předána do Prahy," vypověděl kriminalista. Osoba mu údajně volala na jeho služební mobil. Muže prý neznal. Podle jeho odhadu se však pohyboval ve fotbalovém prostředí.

Před odevzdáním kauzy do Prahy si kriminalista ověřoval informace u bývalého prezidenta Bohemians Praha Kapra. Anonym mu prý řekl, že informace jdou od něj. "Kapr mi řekl, že to souhlasí a že už ani nedoufal, že bude od policie kontaktován. Z rozhovoru vyplynulo, že nevěděl, co s tím," doplnil Švábenský. Před soudem vypovídala také znalkyně z pražského kriminalistického ústavu, která zpracovávala výpovědi na detektoru lži.

Při fyziodetekčním vyšetření se u aktérů pražských Bohemians ukázalo, že neodpovídají na některé otázky upřímně. Například zvýšené hodnoty se ukázaly u Obermajera na otázku, zda dostal peníze od Drobisze. Znalkyně však upozornila na to, že vyšetření bylo ovlivněno velkým množstvím informací, které se objevily v médiích, i časovou prodlevou. Naopak před soudem odmítli vypovídat bývalí hráči Bohemians Praha - VÍCE K VÝPOVĚDÍM HRÁČŮ BOHEMIANS PRAHA ČTĚTE ZDE!

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 43 000 - 47 500 Kč