Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Urážky v Ďolíčku. Kdo může za nesehraný zápas mezi Bohemians a Plzní?

Sport

  12:30
PRAHA - Fanoušci Bohemians vulgárně nadávali majiteli Plzně Tomáši Paclíkovi, že se neodehrál sobotní vzájemný zápas v Ďolíčku. Mají za to, že on ovlivnil rozhodnutí sudího Radka Příhody nesehrát duel 16. kola ePojištění.cz ligy kvůli nezpůsobilému terénu. Viktoriáni se však nařčení brání a naopak podezírají zástupce vedení Bohemians z toho, že nedostatečně vytápěli hřiště, aby měli klokani na hrbolatém terénu proti technickým hráčům Plzně výhodu. Podívejte se, jak celá kauza probíhala.

Fotbalisté Bohemians děkují fanouškům, že je přišli povzbudit na zápas, který se nehrál. foto: ČTK

Je to vaše chyba, počasí extrémní nebylo, vzkazuje komise pro stadiony Bohemce

Co se stalo?
Zápas byl v sobotu krátce před plánovaným výkopem v 19:45 odložen kvůli namrzlému trávníku, který by podle rozhodčího Radka Příhody ohrožoval zdraví hráčů. „Dvě hodiny před výkopem jsme hrací plochu kontrolovali a bylo to na hraně. Pak jsme provedli ještě další dvě nebo tři kontroly a stav trávníku se s časem a klesající teplotou zhoršoval. Zodpovědnost je na nás, na rozhodčích, a my jsme se čtvrt hodiny před výkopem rozhodli zápas neodehrát a odložit ho. Zdraví hráčů je priorita,“ řekl Příhoda.

Co na jeho rozhodnutí říká šéf Bohemians?
Podle předsedy představenstva může za Příhodovo rozhodnutí nátlak ze strany činovníků Plzně. „Já nikomu nechci sahat do svědomí. Ale my jsme moc chtěli hrát, a Plzeň moc nechtěla. Ano, terén byl tvrdý, ale ne nezpůsobilý. Viděl jsem spoustu trávníků, které byly v ještě horším stavu, a stejně se hrálo. Hrací plocha odpovídala tomu, že bylo třetího prosince večer,“ brání se Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians.

Zklamaný klokan bezmocně rozhazuje rukama. V Ďolíčku se totiž v sobotu fotbal nehrál.

Co mu odpověděli zástupci Plzně?
Vedení Viktorie odmítá, že rozhodnutí sudího Příhody ovlivnili, naopak nařkli vedení Bohemians z toho, že zapnuli pozdě vyhřívání trávníku „Chceme se jednoznačně distancovat od spekulací ohledně neochoty odehrát samotný zápas, případně pak dokonce vytváření tlaku na hlavního rozhodčího stran odložení duelu. Bohemians z našeho pohledu jednoznačně neudělali maximum pro to, aby se duel mohl odehrát. Jsme přesvědčeni o tom, že domácí prostě nevyhřívali. Rozumíme tomu, že mohli zmrzlou hrací plochu chápat jako potenciální výhodu a větší šanci na bodový zisk,“ tvrdí tiskový mluvčí Plzně Václav Hanzlík.

Co si o (ne)vyhřívání stadionu myslí Bohemians?
Podle tiskového mluvčího Bohemians Tomáše Mutínského správci hřiště zapnul vytápění včas a hrát se tedy mělo. „Na trávníku se hrát dalo, vytápění jsme zapnuli včas. Naše vyhřívání je nastaveno tak, aby se zapnulo automaticky při poklesu teploty pod určitou úroveň. Z našeho pohledu byla plocha připravena k utkání. Od posledního zápasu jsme se trávníku věnovali, konal se tu i předzápasový trénink.“

„Fotbal je lidová zábava. Když se daří, zviditelníte tím město, podpoříte jeho ekonomiku,“ je přesvědčen Tomáš Paclík.
Bohemians 1905 vs. Sparta Praha.

Co říkají zástupci Plzně o hrozbě zranění?
Fotbalisté Plzně schvalují rozhodnutí nehrát, podle nich by všem hráčům na hřišti hrozilo zranění. „Když jsem hodinu a půl před zápasem vešel na trávník, hned jsem říkal, že je to nezpůsobilé. Všichni mi pak dali za pravdu. Asi se opravdu hrát nedalo. Hrozilo by zranění hráčů,“ říká plzeňský kapitán Roman Hubník. „My bychom rádi hráli a i nás mrzí, že jsme jeli do Prahy zbytečně a budeme před čtvrtečním zápasem Evropské ligy s Austrií nerozehraní. Rozhodnutí sudích je ale správné, zdraví hráčů je přednější,“ řekl plzeňský šéf Adolf Šádek.

Jak se k celé záležitosti vyjádřil svaz?
Podle Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR za nesehráním zápasu stojí pochybení domácího týmu. „Komise jednoznačně zastává názor, že ze strany pořadatele utkání došlo k velmi vážnému pochybení při použití topného systému. Povětrnostní podmínky nebyly v žádném případě extrémní, aby při včasném spuštění topného systému byla příčinou odložení utkání nezpůsobilost hrací plochy. Na ostatních stadionech, kde byl topný systém použit správně, se utkání sehrála na velmi kvalitních terénech,“ uvedl předseda komise Rostislav Votík.

Autor:

Mohlo by vás zajímat