Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uskuteční se letos vůbec EURO? Ve hře je několik náhradních variant, včetně omezení počtu zemí

Sport

  5:00
UEFA stále doufá, že se jí podaří uskutečnit mistrovství Evropy ve fotbale v původním plánovaném formátu, tedy ve dvanácti hostujících zemích. Jenže si zároveň uvědomuje, že má omezené možnosti, a tak začíná pomalu zvažovat, že země omezí na čtyři.

ALL BLACKS DO TOHO! Fanynka Nového Zélandu před slavným stadionem Wembley. foto: Reuters

V loňském roce mělo být EURO revoluční. Poprvé v historii by ho neměl hostit jeden stát, ale cestovat se mělo napříč celou Evropou. Jenže koronavirová pandemie řekla velké NE. EURO se tak muselo odložit o rok a i tak to s původní myšlenkou nevypadá nijak nadějně.

Na takovém hřišti se hrál duel Tottenham - Manchester City
Na takovém hřišti se hrál duel Tottenham - Manchester City

Hlavním problémem je stále covid-19. Je skutečně vhodné nutit fotbalisty cestovat napříč celou Evropou, tedy do zemí, kde každá má jiné omezení? UEFA se sešla už ve středu a po setkání prezident Aleksander Ceferin potvrdil, že stále platí původní plán. Všem dvanácti zemím prodloužil lhůtu do dubna, kdy mají definitivně potvrdit, zda o hostování EURO stojí.

Rovněž ale potvrdil, že je ve hře i jiná varianta, právě snížení počtu zemí na čtyři. Vzhledem k současným situacím, pokročilosti očkovacího programu i možnostem jsou ve hře aktuálně Anglie, Portugalsko, Rusko a Německo.

Všech dvanáct hostujících měst v průběhu tohoto týdne potvrdilo, že mají o pořadatelství stále zájem. Třeba Baku či Bukurešť ale nejsou nadšené z představy turnaje bez přítomnosti fanoušků. Přeci jen potřebují finanční výlohy něčím pokrýt a televizní práva nebudou dostačující.

UEFA také pracuje s verzí, že by se celé EURO konalo pouze v Anglii. Tuto variantu ale považuje až za poslední možnost, stále totiž doufá, že se podaří uspořádat EURO napříč Evropou.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!