Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Usmaží se na horkém manažerském křesle ‚Rudých ďáblů‘ také prostořeký Mourinho?

Sport

  6:06
PRAHA - Už čtyři muži se vystřídali na manažerské lavičce jednoho z nejslavnějších klubů světa Manchesteru United po konci legendárního Skota Alexe Fergusona. Nikdo z nich ale na jeho práci zatím navázat nedokázal. Nedaří se to ani hvězdnému Portugalci Josému Mourinhovi.

José Mourinho nemá momentálně moc důvodů k úsměvům. foto: Reuters

Když se Ferguson loučil v roce 2013 s United dvacátým titulem v historii klubu, označil za své možné nástupce mimo jiného Davida Moyese a Josého Mourinha. Jako první dostal šanci Moyes, na Old Trafford nevydržel ani rok.

Přes Ryana Giggse a Louise van Gaala převzal žezlo i druhý ze jmenovaných mužů. Ten sice dokázal minulý čtvrtek zvítězit v ligovém poháru nad městským rivalem City 1:0, jenže poté v lize jen remizoval 0:0 se slabým Burnley, naposledy United padli tento čtvrtek 1:2 v Evropské lize na půdě Fenerbahçe Istanbul.

Naštvaný José Mourinho.
José Mourinho.

Jeho působení na horké židli „Rudých ďáblů“ je tak všechno, jen ne idylické. „Hráli jsme to jako přátelák, oni jako finále Ligy mistrů,“ zlobil se Mourinho.

Jistě, sezona se teprve pořádně rozjíždí a třiapadesátiletý „Special One“ ještě není úplně na odstřel, varovných signálů by se ale pár našlo. United čekají na ligovou výhru už čtyři duely, před Burnley schytali debakl 0:4 od Chelsea.

Takhle krutou ligovou porážku Mourinho, jenž má v Manchesteru pobírat gáži 10 milionů liber ročně, ještě na Britských ostrovech neokusil. Brutálnější noc dosud zažil v kariéře vlastně jen jednou. To když jeho Real zostudila Barcelona v listopadu 2010 výsledkem 0:5.

Mourinho je pod tlakem

„Udělali jsme neuvěřitelné chyby v obraně a zaplatili za ně,“ lamentoval před dvěma týdny Mourinho. V rozhovoru pro klubovou televizi se zároveň dušoval, že jeho srdce patří ze sta procent United. Mnozí mu totiž vytýkali vřelé chování khráčům Chelsea, kterou dlouhá léta koučoval.

A pořádnou sodu dostal také od klubových legend. „Nejsme jeden tým. Nemáme duši. Chyby vobraně jsou neakceptovatelné. Stejně jako chování hráčů po zápase, kdy si s úsměvem mění dresy se soupeři, místo aby sklopili hlavy a alespoň trochu dali najevo zklamání z prohry,“ pustili se do Mourinha a jeho oveček Gary Neville či Ryan Giggs.

S Burnley Rooney a spol. pro změnu selhali v koncovce. Vypálit 37krát, z toho jedenáctkrát na bránu soupeře, a nedat ani gól? To je neomluvitelné a je jedno, že dohráváte posledních 25 minut o deseti.

Mimochodem právě velšská fotbalová legenda je hodně zajímavou postavou v příběhu Fergusonových nástupců.

Giggs po skončení aktivní kariéry působil v klubu v roli asistenta až do letošního července. Důvod jeho konce v United? Ano, José Mourinho. Prozatímní manažer z konce sezony 2013/14 už delší čas pošilhával po vůdčí trenérské roli. Když ji opětovně nedostal, dal Old Trafford po dlouhých 31 letech sbohem.

Ani jeho bilance, byť krátká, nevybočuje ze šedi nástupců Fergusona, který s United získal 38 trofejí a jehož podíl vyhraných duelů byl 59,67 %.

Zatím se mu nejvíce přiblížil právě výstřední Portugalec, ale i on s 52,94 % zaostává.

Jeho aktuální ligová bilance – 10 zápasů, 4 výhry, 3 remízy a3porážky – je pro portugalského stratéga nejhorším vstupem do angažmá v celé jeho kariéře, dokonce i v podprůměrném portugalském Uniao de Leiria prohrál z úvodních deseti kol sezony 2001/02 pouze dvakrát.

Pokud se budou počítat jen angažmá v top klubech, je současných zhruba 53 procent vyhraných duelů s United hluboko pod jeho zvyklostmi. Například z Porta odcházel po dvou a půl sezoně s bilancí 71,7 % vyhraných soubojů, v Realu Madrid pak toto číslo ještě o dvě desetiny vylepšil.

Bez velkých trofejí

I v prvních dvou ročnících po návratu na lavičku Chelsea se mu dařilo lépe než nyní. Není ale sám. Statistiku vyhraných zápasů si v Manchesteru pokazil také Louis van Gaal.

Již zmíněný Moyes si ji sice výrazně vylepšil, jenže ten do té doby vedl Preston North End, hrající nižší soutěže, a poté dlouhých jedenáct let fanouškům známý, leč průměrný Everton.

Pro třiapadesátiletého rodáka z Glasgow budiž měřítkem fakt, že zatímco v roli kouče celku z Liverpoolu se stal celkem desetkrát manažerem měsíce v Premier League, naposledy pak tři měsíce před podpisem smlouvy na Old Trafford, v pozici Fergusonova nástupce se tomuto ocenění ani nepřiblížil.

Může při tomto výčtu vlastně někoho překvapit, že tuto prestižní cenu vyhrál jako poslední manažer „rudých ďáblů“ právě legendární sir Alex?

Každopádně všechny tyto statistiky by hrdí fanoušci klubu byli ještě schopni překousnout, pokud by do vitríny úspěchů přibývaly trofeje. Jenže také zde slavný celek paběrkuje.

O Premier League už řeč byla. Moyes dokázal na startu svého angažmá vyhrát Community Shield (souboj ligového šampiona avítěze FA Cupu), stejně si vedl i letos v létě Mourinho, který zužitkoval pohárový triumf svého předchůdce Van Gaala.

Tím ale výčet úspěchů končí. V lize skončili United nejvýše – na čtvrté příčce – předloni, v Lize mistrů bylo pro klub maximem čtvrtfinále, v Evropské lize pak dokonce jen osmifinále. A aby toho nebylo málo, v sezoně 2014/15 chyběl tým z Old Trafford v evropských pohárech poprvé po pětadvaceti letech.

Vypadá to, že manažerská židle „rudých ďáblů“ není horká jen obrazně. Usmaží se na ní i Mourinho, který počínaje působením v Portu vyhrál alespoň jeden ligový titul při každém svém angažmá?

„Myslím, že právě on může United pomoct zlepšit a pozvednout,“ řekl na jeho adresu v červenci Ferguson, který se jinak ke svým nástupcům téměř nevyjadřuje. Zatím to příliš prorocká slova nebyla...