Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachránil stovky životů. Pilot zříceného vrtulníku majitele Leicesteru nasměřoval stroj mimo fanoušky

Sport

  14:21aktualizováno  19:58
LEICESTER/PRAHA - Jako hrdina je po sobotní havárii vrtulníku majitele fotbalového Leicesteru Vičaje Srivadtanaprapchi v britských médiích označován pilot Eric Swaffer.

Vzpomínkové místo v Leicesteru. foto: ČTK

Podle svědků se mu povedlo padající stroj nasměrovat pryč od davu fanoušků, kteří v momentě neštěstí stále odcházeli ze stadionu, kde o necelou hodinu dříve skončil zápas anglické Premier League. Bulvární deník The Sun v pondělí na titulní stránce uvedl, že „pilot-hrdina“ svým manévrem zachránil život stovkám lidí.

Vrtulník s majitelem fotbalového klubu se zřítil takřka bezprostředně poté, co vzlétl z trávníku stadionu. Příčina havárie zatím není známá. Stroj dopadl z výšky několika desítek metrů do míst nedaleko stadionu vedle parkoviště pro veřejnost, načež ho pohltily plameny. Všech pět osob na palubě zemřelo, nikomu dalšímu se nic nestalo.

Vrtulník majitele Leicesteru City.

„Nevím, jak to pilot udělal, ale zdálo se, že se mu podařilo zpomalit rotaci a ona (helikoptéra) se odchýlila do rohu parkoviště,“ vypověděl kameraman televize Sky Sports, který v osudném okamžiku odcházel ze stadionu. Dodal, že počínání pilota považuje za heroické.

Swafferovi známí zesnulého označují za velmi zkušeného pilota, který ovládal řízení mnoha druhů letounů a dokonce učil jiné piloty, jak zvládat krizové situace. „Byl to nejerudovanější a nejvšestrannější pilot, jakého jsem kdy poznal. Byl chodící encyklopedií letectví a jedním z nejvtipnějších lidí, které jsem měl tu čest poznat,“ citovala televize CNN pilota Sanjaye Menziese, který se Swafferem v roce 2013 absolvoval několikaměsíční výcvik.

Vzpomínka klubu Leicester City na zesnulého majitele.
Fotbalisté Leicesteru. Uprostřed syn majitele klubu.

Záběry místní televize z tragické nehody:

Klub z Leicesteru již zveřejnil totožnost všech obětí neštěstí. Je mezi nimi i kopilotka a zároveň Swafferova partnerka Polka Izabela Roza Lechowiczová. Polské velvyslanectví v Británii dnes vyjádřilo její rodině hlubokou soustrast, přičemž zesnulou označila za skvělou pilotku, která v Británii utvářela pozitivní obraz Polska. Zbylými dvěma oběťmi jsou Srivadtanaprapchovi spolupracovníci.

Mezi osoby, které zesnulému thajskému miliardáři vzdávají hold, se zařadil i princ William, jenž je zároveň předsedou anglické Fotbalové asociace a se šedesátiletým podnikatelem se prý znal několik let. Srivadtanaprapcha podle něj výrazně obohatil fotbalový svět. „Bude chybět všem fanouškům tohoto sportu a všem, kdo měli to štěstí, že jej mohli poznat,“ uvedl William.

„Příval žalu je dokladem toho, kolik lidských životů bylo ovlivněno osobami na palubě (havarovaného vrtulníku),“ řekla o neštěstí britská premiérka Theresa Mayová.

Autor: