Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zůstaneme v šatně, zvažovalo kvůli penaltě vedení Sparty

Sport

  19:28
PLZEŇ - Největší podzimní šlágr fotbalové ligy mohl skončit už o poločase. Vedení Sparty zvažovalo, že nepošle své hráče v Plzni po přestáce zpátky na hřiště. Chtělo tím upozornit na sporné výroky rozhodčího Radka Matějka. "Utkání bylo řízeno tendenčně," uvedl mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

David Limberský z Plzně (vlevo) a David Pavelka ze Sparty foto: ČTK

Sudí podle mínění letenského klubu nejvíc chyboval při situaci, po kterém padl jediný gól celého zápasu. Ve 40. minutě nařídil Matějek pro domácí penaltu poté, co plzeňský obránce David Limberský spadl po střetu se záložníkem Josefem Hušbauerem ze Sparty.

Televizní záběry prokázaly, že sparťanská zloba byla oprávněná. Limberský skutečně zamířil k zemi předčasně a hlavně velmi ochotně. "Viděl jsem, že je rozběhnutý, proto jsem mu uhýbal. Padal půl metru přede mnou. Bylo to do očí bijící, každý viděl, že to penalta nebyla," dával Hušbauer najevo své rozladění.

O zápase ČTĚTE ZDE:

Limberského pohled se lišil, reprezentační zadák viděl situaci úplně jinak. "Kontakt tam byl. Kdyby mě Hušbauer nezaháknul, mohl bych jít dál."

Kapitán Plzně Pavel Horváth se z pokutového kopu nemýlil a Viktoria jako první v sezoně dokázala Spartu porazit a vystřídala ji v nejvyšší soutěži na prvním místě.

Naopak při podobné situaci na opačné straně, kdy se v 25. minutě ocitl na trávníku právě Hušbauer po střetu s Procházkou, na penaltu nedošlo. Sparťané sudímu Matějkovi také vyčítali i řadu špatně posouzených faulů. Oficiální protest a další postup podá Sparta nejspíš v průběhu neděle.

Nechtěli dopadnout jako Slavia

V zákulisí se během poločasové pauzy odehrávalo jiné drama. Na dálku spolu hovořil majitel Sparty Daniel Křetínský společně s dalšími členy představenstva klubu Dušanem Svobodou a Jakubem Otavou, kteří sledovali zápas přímo na stadionu. Mezi zvažované varianty dalšího postupu patřil i bojkot zbytku zápasu.

Šéfové letenského klubu nakonec od radikální varianty upustili. "Věřili jsme, že tým má v sobě sílu utkání zkorigovat a také jsme si byli vědomí, že by klub čekaly tvrdé sankce," vysvětlil jejich pohnutky sparťanský mluvčí Kasík.

Když se k podobnému kroku odhodlala před šesti lety Slavia při utkání s Libercem, dala ji disciplinární komise fotbalového svazu dvoumilionovou pokutu.

Hořkost ve sparťanských hlavách přetrvala, přestože se utkání dohrálo. "Je mi trpce. Nejenom mě, ale nám všem. Ale nemělo by to být chápáno tak, že to používáme jako berličku kvůli tomu, že jsme tady ztratili body," prohlásil trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Autor: