Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utkání pravdy se blíží: Polsko bude křehké jako sklo

Sport

  21:53
PRAHA - UTKÁNÍ ČESKO-POLSKO JIŽ ZA TŘI DNY Slabí, nebo silní? Odevzdaní, či plní odhodlání? České fotbalisty čeká pozítří soupeř, kterého série skandálů změnila k nepoznání. Tým Ivana Haška má udělat první krok k záchraně pokažené kvalifikace proti Polsku. A v cestě mu stojí hodně nečitelný soupeř, který za poslední měsíc téměř ztratil naději na postup, vyměnil trenéra a ještě překopal kádr.

Leo Beenhakker. foto: AFP

"Nemáme je přečtené. S současnou obranou třeba v posledních zápasech vůbec nehráli. Poznatky o hře soupeře proto stále ještě sbíráme," přiznal rozpaky český reprezentační trenér Ivan Hašek.

V Polsku se šíří zvláštní fotbalový virus. Ještě nedávno probíhala rozsáhlá zatýkání a dozvuky korupčních skandálů můžete čas od času zaznamenat i nyní. Fanoušci tenkrát nacházeli útěchu u národního týmu. Pod historicky prvním zahraničním koučem Nizozemcem Leem Beenhakkerem slavili premiérový postup na evropský šampionát.

"Beenhakker byl zlomový. Přinesl taktickou disciplínu, víru ve vlastní schopnosti a získal si respekt. Nepopřel však jejich mentalitu. Chtějí být pořád emociální, běhat a útočit," vypráví Verner Lička, který v Polsku šest let trénoval. Jenže dobám slávy odzvonilo.

POLSKÉ SKANDÁLY

Všichni se opili. Fotbalisté i šéf svazu

10. září - Jako první cizinec u polské reprezentace nizozemský trenér Leo Beenhakker po kvalifikačním debaklu 0:3 ve Slovinsku skončil. Jeho týmu se ztenčily postupové šance na mistrovství světa.

11. září - Předseda Polského fotbalového svazu Grzegorz Lato změnil názor a žádal Beenhakkera, aby ve funkci zůstal. Ten to odmítl i proto, že mu Lato údajně oznámil vyhazov v podnapilém stavu.

16. září - A další skandál. Podle sportovního ředitele polské reprezentace Jana de Zeeuwa prý hráči odehráli zápas ve Slovinsku po propité noci.

Krize padla i na reprezentaci. Zlom přišel v září. Černý měsíc začala prohra 0:3 ve Slovinsku. Následovala smršť excesů. Předseda Polského fotbalového svazu Grzegorz Lato hned po zápase odvolal Beenhakkera. Byl prý opilý. Den poté ho neúspěšně lákal zpátky. O pár dní později sportovní ředitel národního týmu Jan de Zeeuw poodhalil zákulisí, když prohlásil, že někteří hráči byli před zápasem na diskotéce, kde pili alkohol.

"Spadli do velmi hluboké krize a mají spoustu problémů. Pochybné odvolání trenéra, skandál s večírkem a nový dočasný kouč Stefan Majewski jen na dva zápasy. Nepřipomíná vám to něco?" naznačil paralelu s českým týmem bývalý kouč Wisly Plock Josef Csaplár.

Podobnost s jarní situací v české reprezentaci se nabízí. Vyhazov neúspěšného Patra Rady, večírek fotbalistů po zápase se Slovenskem a "přechodný" trenér na jedno přátelské utkání s Maltou František Straka. Vzpomínáte?

Polští fanoušci už nevěří
V tom nejdůležitějším se však oba týmy liší. Zatímco český tým je dál v boji o světový šampionát, naděje Poláků už téměř zhasla. V postup už nikdo nevěří. "Většina fanoušků stála za Beenhakkerem. Jsou proti tomu, jak pochybným způsobem skončil. Nevěří fotbalovému prostředí, protože je nevyjasněné a nečisté," popisuje polskou atmosféru Lička.

Polský svaz rychle zvolil nového, tentokrát domácího trenéra. Jednapadesátiletý Majewski ale do závěru kvalifikace nominoval především hráče z polské ligy. Řadu legionářů vynechal.

A proto teď Hašek neví, co od soupeře čekat. "Navenek se budou kasat, že jde o kvalifikační zápas a národní tým. Jenže ve skutečnosti to bude horší," nebojí se Csaplár.

"Budou jako sklo. Navenek se blyští, ale je křehké. Když spadne, roztříští se. V okamžiku, kdy se zápas nebude vyvíjet podle jejich představ, může to skončit i fiaskem," souhlasí s kolegou Lička.

LUMÍR SEDLÁČEK: FOTBAL TADY DOSTAL TVRDOU RÁNU

Když si před měsícem Poláci uřízli ostudu ve Slovinsku, druhý den přišel na trénink škodolibě v polském dresu. Teď český fotbalista ve službách polských Gliwic Lumír Sedláček (31) plánuje, že mezi spoluhráče dorazí v českém dresu. Bez ohledu na výsledek sobotního souboje.

"Doufám, že mi nic neřeknou. A kdyby se mi smáli, řeknu, že jim stejně nerozumím," usmívá se fotbalista, který je po čtyřech letech v polské lize ve skutečnosti v zemi českého soupeře jako doma.

Zaskočilo vás, co se dělo v polském týmu po posledním utkání?
Vzhledem k tomu, že podobná aféra byla i u nás a pravda asi byla někde jinde, ani moc ne. Řešilo se to hlavně v bulváru, pro něj to byl skvělý byznys. A nakonec se jim podařilo Polákům fotbal pořádně znechutit. Teď se prý chystají bojkotovat poslední utkání se Slovenskem, zatím se prodaly jen 4 tisíce lístků, což je v Polsku nevídaná věc. Fotbal tady dostal tvrdou ránu.

Takže celá aféra s flámováním fotbalistů byla nafouklá?
Hodně, pravda to byla tak z jedné čtvrtiny. Co vím, před zápasem pilo hlavně vedení polského svazu. S trenérem Beenhakkerem se pak rozešli stejným stylem, jakým se k němu chovali celou dobu. Bylo to skandální. On měl v Polsku obrovskou důvěru hráčů, což tady asi spoustě lidem moc nevonělo.

Jenže Beenhakker neměl v Polsku na růžích ustláno nikdy.
Poláci mu trénování neusnadnili, spíš mu házeli klacky pod nohy. Spousta lidí by byla radši, kdyby je trénoval Polák. Jsou hodně hrdí a někteří to těžce nesli. Chtějí tam mít svého člověka, aby pak mohli říkat, jak je polská škola dobrá.

Na čí straně jsou fanoušci?
Je to rozdělené. Kdo chce, vidí v něm to pozitivní. Jiní ho ale dál haní a třeba mu vyčítají, že byl víc v Holandsku než v Polsku. Prostě na něj něco hledali, až to našli.

V jakém stavu je po jeho odchodu polská reprezentace?
Píše se tady, že se pročistila atmosféra, ale já myslím, že se nic nezměnilo. Základ týmu zůstal stejný. Povolali nějaké kluky z ligy, ale ti nemají moc zkušeností. Pro nás je to jen dobře. Počítají s tím, že už nepostoupí, a i když to oficiálně nikdo neřekne, spíš pro ně bude zápas s Českem takový test.

A fanoušci? Ještě pořád sní o mistrovství světa?
Ne. Vzhledem k tomu, že chtějí bojkotovat zápas se Slovenskem, asi tomu už moc nevěří. Řekl bych, že už rezignovali.

Změny v polském týmu však mají i nevýhodu. Pro českého kouče je teď hodně nečitelný.
Viděl jsem prognózy, jak by měla vypadat sestava, a mělo by tam dojít ke změně maximálně na dvou třech postech. Hlavně v obraně, kde by měli hrát málo zkušení hráči. A to je pro nás dobře.

Takže je současný tým slabší než ten Beenhakkerův?
Slabší ne, spíš míň zkušený. Ale zase možná mají větší chuť hrát.

                                              (autor: Pavel Kalouš - Lidové noviny)