5. dubna 2015 13:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šílenství v Turecku. Na autobus fotbalistů Fenerbahce se střílelo

Podle tureckých médií vystřelili útočníci na autobus několik ran a zranili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle tureckých médií vystřelili útočníci na autobus několik ran a zranili... | foto: Twitter - Daily News

FENERBAHCE Turečtí fanoušci jsou fotbaloví fanatici. Ozbrojený útok na autobus Fenerbahce, při kterém byl zraněn řidič, je však i na ně hodně. „Je to zvěrstvo,“ zní z klubu úřadujícího šampiona.

Fenerbahce v sobotu vyhrálo 5:1 na hřišti Rizesporu. Polepšilo si tak v boji o titul, o který se přetahuje s městskými rivaly Galatasarayem a Besiktasem.

Po utkání vyrazil tým domů, do Istanbulu. Nejdřív autobusem, který měl hráče i ostatní členy týmu odvézt z města Rize do osmdesát kilometrů vzdáleného Trabzonu, a tam přesednout na letadlo.

Jenomže než autobus dojel do cíle, napadli ho zatím neznámí útočníci. Ne kameny nebo světlicemi, na které už jsou fotbalisté v Turecku zvyklí, ale opravdovými zbraněmi. Podle tureckých médií vystřelili na autobus několik ran a zranili řidiče, který musel do nemocnice. Nikdo další zraněn nebyl.

„Nejdřív jsme si mysleli, že útočili kameny, ale poslední vyšetřování napovídá, že to opravdu byla kulka. Každopádně je brzy říkat jakékoliv závěry,“ uvedl Abdulcelil Oz, guvernér Trabzonu. „Vyšetřovatelé se domnívají, že kulka byla vystřelena z pušky.“

Na útok reagují i nejvyšší představitelé státu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, mimochodem fanoušek právě Fenerbahce, apeloval na důkladné prošetření incidentu.

„Přijeli jsme hrát fotbal a tohle do něj nepatří,“ nechápal generální sekretář istanbulského klubu Mahmut Uslu. „Snaží se nás zastrašit, ale to se jim nepodaří. Naopak si ti útočníci udělali velkou ostudu.“

„Snaží se nás zastrašit, ale to se jim nepodaří.“

Mahmut Uslu, generální sekretář Fenerbahce

Hráči a zbytek týmu nakonec dorazili na letiště v policejních autech. A po přistání v Istanbulu je vítaly davy fanoušků.

Ilhan Eksioglu, manažer Fenerbahce, po návratu domů dodal: „Neexistuje nic, co na to říct. Je to zvěrstvo. Hanba těm, kteří tohle udělali. Tohle je poslední kapka - vždyť tady tekla krev. Dokud na nás házeli kameny, tak jsme byli zticha, ale tohle už je opravdu moc.“

Fotbalové soutěže

Premier League - 13. kolo

23.11. Arsenal 16:00 Southampton
23.11. Aston Villa 16:00 Newcastle
23.11. Bournemouth 16:00 Wolwes
23.11. Brighton 16:00 Leicester
23.11. Crystal Palace 16:00 Liverpool
23.11. Everton 16:00 Norwich
23.11. Man City 16:00 Chelsea
23.11. Sheffield United 16:00 Man United
23.11. Watford 16:00 Burnley
23.11. West Ham 16:00 Tottenham

Premier League - 12. kolo

8.11. Norwich 0 : 2 Watford
9.11. Chelsea 2 : 0 Crystal Palace
9.11. Burnley 3 : 0 West Ham
9.11. Newcastle 2 : 1 Bournemouth
9.11. Southampton 1 : 2 Everton
9.11. Tottenham 1 : 1 Sheffield United
9.11. Leicester 2 : 0 Arsenal
10.11. Man United 3 : 1 Brighton
10.11. Wolwes 2 : 1 Aston Villa
10.11. Liverpool 3 : 1 Man City

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 12 11 1 0 28:10 34
2. Leicester City FC 12 8 2 2 29:8 26
3. Chelsea FC 12 8 2 2 27:17 26
4. Manchester City FC 12 8 1 3 35:13 25
5. Sheffield United FC 12 4 5 3 13:9 17
6. Arsenal FC 12 4 5 3 16:17 17