Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Už nejsme tak dobří jako dřív,‘ přiznal Piqué španělský odchod z výsluní

Sport

  17:30
PAŘÍŽ/PRAHA - Nejdřív konec ve skupině na světovém šampionátu před dvěma lety, teď vypadnutí v osmifinále Eura. Znamená to, že definitivně skončila éra, ve které Španělsko dominovalo světovému fotbalu? Vypadá to tak.

Gerard Pique přiznává, že Španělé už nejsou krok před ostatními jako kdysi. foto: Reuters

„Bylo to hezké, dokud to trvalo. Teď už nejsme nejlepší,“ stálo v úterý na titulní straně deníku Marca.

‚Noc největšího ponížení, nejhorší prohra v historii,‘ hřímá britský tisk

Evropské tituly z let 2008 a 2012 a zlato ze světového šampionátu v roce 2010 zůstanou v paměti jako hlavní vzpomínky úžasné období, které ale teď zřejmě končí.

Nepovedlo se napravit nevydařené mistrovství světa v Brazílii, Španělé se loučí mnohem dřív, než si přáli.

Už ve skupině dostali varování. Česko porazili těsně, Turecko s přehledem, ale na Chorvaty nestačili. To je v postupové matematice odsunulo na druhé místo. Nekonalo se pyrenejské derby s Portugalskem, ale repríza finále Eura 2012 proti Itálii.

Naše úroveň není jako dřív

Španělsku se nepovedla. Prohrálo 0:2, vypadlo. A hráči, trenér Del Bosque i fanoušci se shodli, že zaslouženě. Co z toho plyne pro budoucnost?

„Nemluvil bych o konci éry. Ale je pravda, že nejsme tak dobří jako v letech 2010 nebo 2012,“ uznal stoper Gerard Piqué. „Máme v týmu slibné hráče, ale ta úroveň není stejná, což si musíme přiznat.“

Pomsta vyšla a španělská nadvláda končí! Italové vyřadili obhájce po výhře 2:0

Přitom těch, kteří velké úspěchy zažili, bylo v týmu dost. Kromě Piquého třeba Casillas, Ramos, Jordi Alba, Busquets, Iniesta, Fábregas, David Silva, Pedro...

Ani to nestačilo. Tiki-taka, styl založený na držení míče a přihrávkách na krátkou vzdálenost, kterým Španělé soupeře léta ničili, už nefunguje tak, jako dřív.

Úspěch na Euru slaví zatím spíš týmy, které zvládají bleskový přechod do útoku, fotbalová „házená“ jako by vyšla z módy.

Je možné, že někteří pamětníci teď skončí. Casillas, Silva nebo Iniesta už překročili třicítku, na jejich místa se postupně tlačí mladší.

Del Bosque: Není to konec naší éry

Zodpovědnost by mohli převzít ti, kteří se podíleli na evropském zlatu jedenadvacítky z roku 2013, loni Španělé vyhráli evropský šampionát devatenáctiletých. Daří se i dalším mládežnickým kategoriím, systém je nastavený správně.

I proto trenér Vicente del Bosque věří, že se španělské zlaté časy brzy vrátí.

„Nemyslím si, že je to konec naší éry. Máme spoustu nadějných mladých hráčů, kteří mohou brzy zazářit. V září nám začíná kvalifikace o mistrovství světa a tým musí znovu fungovat.“

Itálie vs. Španělsko (radost Conteho).
Itálie vs. Španělsko (slavící Italové).

Otázka je, jestli u toho del Bosque ještě bude. Sám už má zřejmě jasno, ale veřejně ještě své rozhodnutí neoznámil. „Asi už vím, jak se zachovám. Ale zatím jsem nic neřekl ani hráčům. Nejdřív chci mluvit se šéfem svazu.“

Dosáhl na všechny možné úspěchy, pro fanoušky bude dál nesmrtelný. Ale je možné, že i jeho čas u týmu se už naplnil. Španělům asi brzy začne nová doba.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!