Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V boji o pořádání MS zvítězili oligarchové a šejkové

Sport

  10:54
CURYCH/PRAHA - Možnost pořádat mistrovství světa včera vyhrály země, které nejprestižnější mezinárodní turnaj ve fotbale ještě nehostily. Rusko uspořádá šampionát v roce 2018 a Katar o čtyři roky později.

Stadiony MS 2022 Rajján. foto: Reprofoto

"Mistrovství světa zamíří do neokoukaných míst ve východní Evropě a na Středním východě. Jsem hlavně šťastný, že šampionát pomůže rozvoji fotbalu v jedné z arabských zemí," těšilo prezidenta FIFA Seppa Blattera, který včera oznámil výsledky hlasování.

Ruská delegace porazila další evropské zájemce Anglii a společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. "Společně budeme budovat historii a nezradíme důvěru těch, kteří nás volili," prohlásil emotivně ruský vicepremiér Igor Šuvalov.

OBRAZEM MS 2018 a 2022: Dvacet měst a osmadvacet stadionů - ČTĚTE ZDE

Vítězství jeho delegace, do které patřila například legendární tyčkařka Jelena Isinbajevová, se stalo v Rusku největší událostí dne. Premiér a hlavní opora projektu Vladimir Putin se volby v Curychu odmítl zúčastnit, aby nevytvářel vnější tlaky. Po úspěšné kandidatuře ale hned odletěl do Švýcarska osobně poděkovat představitelům FIFA. Katar nebyl na rozdíl od Ruska největším adeptem, ale pořadatelství mistrovství světa získal i v konkurenci favorizované Austrálie, USA, Japonska a Jižní Koreje. "Uvidíte, že na nás budete moci být hrdí," slíbil katarský emír Mohammed bin Hamad Al-Thani.

Anglie vypadla v prvním kole
Bohatá země arabských šejků, kde panují i čtyřicetistupňová vedra, se zavázala, že za tři miliardy dolarů postaví devět plně klimatizovaných stadionů a rekonstruuje tři existující. Nově vybudované svatostánky budou rozebratelné a Katar je po šampionátu přemístí do okolních rozvojových zemí.

Katarské vítězství si přál i předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. "Bylo by to špičkově zorganizované mistrovství světa na krásných stadionech," řekl bývalý trenér Al-Ahli ve středečním rozhovoru pro LN.

Historicky první volba pořadatelů dvou šampionátů najednou se uskutečnila i navzdory tlakům kvůli korupci. Britská média totiž usvědčila dva členy výkonného výboru z úplatnosti.

Dvaadvacet členů výkonného výboru nakonec hlasovalo neveřejně. Při rozhodování o organizátorovi MS 2018 vypadla Anglie už v prvním kole. Rusko vyhrálo hned v další fázi, protože získalo nadpoloviční většinu. Volba pořadatele šampionátu o čtyři roky pozdějšího byla napínavější. Do posledního, čtvrtého kola postoupily vítězný Katar a Spojené státy.

Třeba Američané nesli porážku hodně těžce a stěžovali si na férovost hlasování. "Promluvily petrodolary. Pro zkorumpovanou instituci je volba dvou vítězů bohatých na ropu možnou zprávou, že FIFA potřebuje kompletní změnu vedení," zlobil se list Sports Illustrated.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!