Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V Itálii jdou fotbalisté do stávky i za delší Vánoce

Radost fotbalistů Juventusu Turín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost fotbalistů Juventusu Turín. | foto: Reuters

PRAHA Berou sice milionové platy, tleskají jim zástupy fanoušků, ale přesto trpí pocitem, že s nimi jejich kluby zachází jako se zbožím. Ligovým fotbalistům v Itálii došla trpělivost a veřejně oznámili, že v 5. kole Serie A o posledním zářijovém víkendu na hřiště prostě nevkročí. "Tentokrát do stávky určitě půjdeme," ubezpečoval obránce AC Milán Massimo Oddo za hráčskou asociaci, že nejde jen o plané řeči.

Pro zvolený postup má podporu ve všech dvaceti klubech. "Už jsme unavení z toho, že s námi zacházejí jako s věcmi. I když máme vysoké platy, neznamená to, že bychom měli mít menší práva," dal najevo rozladění ze současných poměrů v italském fotbale.

Situace se vyhrotila poté, co vypršela platnost dosavadní kolektivní smlouvy. V jejím novém návrhu je několik sporných bodů.

Ten nejožehavější se týká fotbalistů, kterým zbývá poslední rok do vypršení smlouvy. Podle nových podmínek by museli přestoupit do jiného klubu, pokud by jim nabídl srovnatelné podmínky. Jinak by svoji stávající smlouvu museli ukončit nebo přistoupit na padesátiprocentní snížení platu, jak navrhují někteří majitelé klubů.

Chtějí zasahovat do Bosmana

Pokud by se fotbalovým bossům podařilo své představy naplnit, šlo by o zásah narušující tzv. Bosmanovo pravidlo. Belgický fotbalista Jean Marc Bosman si v devadesátých letech po mnohaletých soudních tahanicích vymohl možnost odejít po ukončení smlouvy do jiného angažmá, aniž by za něj jeho nový zaměstnavatel musel platit odstupné. Z jeho případu se stal precedens. Fotbalisté jsou od té doby posuzováni jako zaměstnanci, kterým nesmí být po vypršení smlouvy bráněno v odchodu jinam.

Nejlepším hráčem AC Milán byl v derby Ronaldinho (číslo 8).

Fotbalistům působícím v Itálii se nelíbí také další navrhované změny. Rádi by si třeba prodloužili vánoční přestávku. Původně měla trvat od 22. prosince do 5. ledna. Podle představ hráčů by měla začít o dva dny dříve a protáhnout se přes Tři krále, aby si sváteční náladu mohli užít s rodinami i hráči vyznávající pravoslaví.

Asociace si stěžovala i na další změny. Kluby například požadují výrazné navýšení pohyblivé složky platu fotbalistů, která může tvořit maximálně polovinu stálého platu, nebo přísnější tresty pro hráče porušující životosprávu. Hříšníci dosud mohli měsíčně přijít nanejvýš o necelou třetinu svého příjmu.

Z reakce vedení ligy na hráčské požadavky se nedalo vyčíst mnoho pochopení. "Přijít k jednacímu stolu s nabitou pistolí není nejlepší způsob, jak se přiblížit dohodě," uvedl šéf Serie A Maurizio Beretta. Stávka by vyvolala negativní reakci u televizních společností i sponzorů. Až se v pondělí zainteresované strany ještě jednou sejdou, budou mít určitě o čem hovořit.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?