2. června 2011 20:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V nároďáku mám možná poslední šanci, ví Lafata

David Lafata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Lafata | foto: ČTK

MACUMOTO Čerstvý král ligových kanonýrů David Lafata se bude na Kirin Cupu v Japonsku stejně jako před rokem v přípravných zápasech ve Spojených státech amerických snažit, aby zaujal trenéra fotbalové reprezentace Michala Bílka. Lafatova kariéra v národním týmu zatím vypadá jako na houpačce. Když už se zdá, že si svými výkony řekne o trvalejší šanci, vždy se něco pokazí. Přijde zranění, jindy ztráta formy nebo nezájem trenérů.

Pokud by měla za útočníky mluvit jen střelecká potence, pak by Lafata měl mít místo v trápící se reprezentační ofenzivě takřka pod palcem. V poslední sezoně dal 19 ligových gólů, v 29 letech jej dělí už pouhých patnáct zásahů od Klubu ligových kanonýrů. I přes takovou vizitku stále o svoji šanci jen bojuje.

"Tak to je. Snažím se podat pokaždé nejlepší výkon, zachovat si přízeň a šanci, ale pokaždé to prostě nevyjde," řekl českým novinářům českobudějovický odchovanec v japonském Macumotu, kde se s národním týmem připravuje na Kirin Cup. Stejně jako před rokem při cestě do USA mu reprezentační povinnosti vezmou kus dovolené, přesto se z nominace neomluvil.

Nebyl prý důvod se cestě na druhou stranu světa bránit. "Především tu mám fotbalové povinnosti, ale samozřejmě jsem byl plný očekávání. Japonsko není země, kam se podíváte příliš často, možná to je moje poslední šance tu být," prozradil, že se na dalekou týdenní misi poměrně těšil, i když věděl, že to bude na úkor soukromé dovolené.

Třeba mu ale zdejší zápasy vyjdou jako jeho někdejší premiéra v národním týmu. Před pěti lety proti Walesu nastoupil v Teplicích na posledních patnáct minut a dvěma góly otočil výsledek, který hned na začátku kvalifikace nasměroval český tým na mistrovství Evropy. U toho pak ale Lafata chyběl. Dvakrát ještě dostal šanci v přípravě, jenže po letním přestupu do Austrie Vídeň mu zdravotní stav už znemožnil šanci se do rozjetého týmu dostat.

Podruhé se pokusil do reprezentace proniknout v roce 2009. Dokonce dostal možnost jako náhradník v nepovedeném utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa se Slovenskem (1:2). Ale v týmu se znovu neuchytil. Před rokem nastoupil do obou utkání v USA a jeho návrat se zdál být zpečetěn, jenže od té doby zasáhl jen do přípravy s Lotyšskem a březnové kvalifikace s Lichtenštejnskem. V Japonsku by se proto rád prosadil trvaleji a zúročil střeleckou pohodu z ligy. "Už mi bude třicet let, moc dalších šancí nebude.

Chci dokázat, že do mužstva patřím," uvedl Lafata. A stejné tvrzení platí i o jeho dalším klubovém angažmá. V zákulisí se spekuluje, že by se Jablonec nebránil tučné nabídce zahraničních klubů, ale fotbalista zatím o ničem neví. "Mám smlouvu ještě na rok v Jablonci a nemám nač si stěžovat. Ale pokud by byla ještě šance zahrát si venku, samozřejmě bych ji přijal. Jenže to je hodně v režii současného klubu a já ani o žádné jiné nabídce nevím," prohlásil střelec, zatím jen s nálepkou ligový.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.