17. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dost bylo ostudy! V Rusku vybírají stamiliony na vyplacení italského šéfa sborné

Trenér ruských fotbalistů Fabio Capello (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér ruských fotbalistů Fabio Capello (vlevo). | foto: Reuters

MOSKVA Ruští fanoušci se chtějí mermomocí zbavit trenéra fotbalové reprezentace Fabia Capella, pod jehož vedením sborná v neděli prohrála 0:1 s Rakouskem a vzdálil se jí postup na mistrovství Evropy.

Část příznivců odstartovala na internetu kampaň, jejímž cílem je vybrat 21,4 milionu eur (přes 583 milionů korun) a s pomocí této sumy vyplatit italského kouče ze smlouvy. Osmašedesátiletý Capello má lukrativní kontrakt až do mistrovství světa v Rusku v roce 2018.

„Věříme, že všichni, jimž není osud ruského fotbalu lhostejný, jsou zklamáni posledními výkony národního mužstva. Průzkumy ukazují, že většina fanoušků chce, aby Capello odešel,“ stojí v prohlášení iniciátorů akce na webu nazvaném „Fabio, go home“.

Až třetí...

Podle ruských médií je Capellův osud na lavičce tak jako tak zpečetěn. Naznačil to ruský ministr sportu Vitalij Mutko. „Už jsme udělali určité rozhodnutí týkající se Capellovy budoucnosti. Ještě je tu ale výkonný výbor Ruského fotbalového svazu,“ uvedl Mutko pro agenturu TASS. Zasedání výkonného výboru 24. června se chce sám zúčastnit.

Bývalý trenér AC Milán, Realu Madrid, Juventusu či anglické reprezentace vede sbornou od roku 2012 a probojoval se s ní na loňský světový šampionát v Brazílii. V kvalifikaci mistrovství Evropy mají Rusové po šesti zápasech osm bodů a jsou ve skupině za Rakouskem (16 bodů) a Švédskem (12).

Na šampionát postoupí první dva týmy z každé z devíti skupin a nejlepší mužstvo z třetích míst. Zbylých osm celků na třetích místech se utká v baráži.

ČTK