Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V životě jsou mnohem horší tragédie

Sport

  14:22
WESTERBURG - Kolem zraněného stehenního svalu Jana Kollera (33) se teď točí několik lékařů. Reprezentační tým, dobrý známý z Dortmundu Marcus Braun a navíc doktor z Monaka, k němuž se Koller připojí po turnaji. Všichni dokážou říct jen: „Musíme doufat.“

Vážnost zranění Jana Kollera mají potvrdit i další testy. foto: TIMOTHY A. CLARYAFP

Bude to pro vás tragédie, jestli si už na šampionátu nezahrajete?
V životě jsou mnohem horší tragédie. Já jsem vděčný i za těch pětačtyřicet minut, poznal jsem atmosféru mistrovství. Když to teď nepůjde, připravím se na novou sezonu.

Ale mistrovstvím světa jste žil, pomáhalo vám při léčbě předchozího zranění...
To je pravda. Ale zahrál jsem si, dal jsem důležitý gól a trošku přispěl mužstvu. Byl jsem v euforii, atmosféra vás pohltí.

Znovu závodíte s časem, jen ho teď máte daleko méně.
Jenže předtím to bylo jiné. Věděl jsem, co a jak. Tohle zranění je daleko nečitelnější. Teď mě spíš bolí naraženina než trhlina ve svalu. Neurčili jsme čas, bude se to vyvíjet postupně, natržení chce klid, nic se nesmí uspěchat. Do soboty mám klid a pak se uvidí den po dni. Momentálně to moc dobré není, ale za pár dní se to může zlepšit. Třeba už budu trochu běhat. 

Nemohou být vaše svaly náchylnější po předchozí dlouhé léčbě?
Svaly jsem poctivě trénoval, ten na zdravé pravé noze byl ještě silnější. Nevím, proč to zranění přišlo. Ve fotbale se to někdy stává.

Jak snášíte nejistotu?
Zatím se s tím nedá nic dělat. Podstupuju rehabilitaci, aby to bylo brzy dobrý. Doktoři mi dávají šanci. Třeba to vyjde, třeba ne.

Chodí vám vzkazy?
Ano, přes internet. Jsou povzbuzující. Taky jsem dostal kytku od pana Beckenbauera a vzkaz brzkého uzdravení s jeho podpisem. To bylo moc hezké gesto, které mě potěšilo a podpořilo. On je vážně ohromná osobnost, která člověku dodá víru.

Jak snášíte zápasy, když se můžete jenom dívat?
V baráži s Norskem to bylo hodně emotivní a to jsem seděl na tribuně. Teď s Ghanou budu na lavičce, což bude ještě těžší. To už říkal i Milan Baroš, který byl hodně špatný z toho, že nemohl nastoupit v prvním zápase. Přišel o skvělou atmosféru, fantastické české fanoušky a nádherný stadion. Na každého hráče to určitě dolehne.

Kdybyste ještě nebyl úplně fit, ale tým by postoupil do osmifinále, zariskoval byste?
Ne. Ať radši hraje někdo zdravý, kdo týmu odevzdá sto procent.

A na pár minut?
Snad kdyby byl nepříznivý stav a nezbývala už jiná možnost... Musel bych cítit, že to k tomu hraní je.

Bez dvou důležitých útočníků se musí reprezentace spolehnout na týmové pojetí. Bude to stačit?
Myslím že jo. Nelíbila se mi kritika, kterou schytal Vráťa Lokvenc. Bylo neoprávněná. Fandím mu, dokáže mě plnohodnotně zastoupit.

Autoři: